Film+
  • Orzeł

PREMIERA

2013.04.14

CANAL+ FILM

Sponsoring

Elles

Francja/Polska, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Paryska dziennikarka pracująca dla "Elle", Anna (Juliette Binoche), ma napisać artykuł, w którym opisze świat uniwersyteckiej prostytucji, której oddają się studentki w zamian za sponsorowanie studiów.

Zgłębiając temat, poznaje dwie, utrzymujące się ze "sponsoringu" dziewczyny: Francuzkę Charlotte (Anais Demoustier) i Polkę Alicję (Joanna Kulig). Podczas rozmów z nimi Anna ze zdumieniem odkrywa, że w płatnej miłości chodzi również o seksualne spełnienie - i to nie tylko klientów. I że jej własna seksualna fantazja sięga dużo dalej, niż myślała. Anna zaczyna zastanawiać się, czy jej poukładane paryskie życie, z mężem, który nie wychodzi z pracy i dziećmi, o których edukację głównie się troszczy, nie pozbawia jej ważnej części siebie, do której kluczem jest erotyka.

"W pewnym sensie wpadłam w pułapkę" - komentowała "Sponsoring" w wywiadach reżyserka MAŁGORZATA SZUMOWSKA, która zawsze odżegnywała się od robienia tzw. kina kobiecego. "Bo to jest kobiece kino. Realistyczne, chwilami brutalne, momentami zabawne, ale mówiące dużo prawdy o kobietach". "Sponsoring" miał światową premierę podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, w sekcji Special Presentations obok nowych filmów Alexandra Payne'a, Michaela Winterbottoma czy Larsa von Triera. Niedługo później otwierał też sekcję Panorama na festiwalu w Berlinie, gdzie Szumowska w tym roku pokazywała w konkursie głównym swój kolejny film "W imię...". Ale "Sponsoring" stał się wydarzeniem jeszcze zanim wszedł na ekrany. Emocje budził i sam temat, i fakt zaangażowania do głównej roli Juliette Binoche. Francuska gwiazda - rok przed premierą "Sponsoringu" Binoche była twarzą plakatu festiwalu w Cannes, na który trafiają największe ikony kina - zgodziła się wystąpić w filmie Szumowskiej po obejrzeniu jej "33 scen z życia" nagrodzonych m.in. w Locarno i na Gdynia Film Festival. "Bałam się, że będzie kapryśna i nieznośna. Że będzie podważała moje zdanie. A ja też jestem nieznośna!" - zdradzała później swoje obawy w związku z Binoche Szumowska. Ale już podczas wstępnych rozmów okazało się, że Binoche i Szumowska to duet idealny. Współpraca zamieniła się w przyjaźń, która na ekranie zaowocowała ogromnym zaangażowaniem Francuzki, o której "Variety" pisało później: "Binoche w każdej scenie olśniewa inteligencją". W filmowe call-girls brawurowo wcieliły się nominowana wcześniej do Cezara Francuzka Anais Demoustier i niezwykle utalentowana Joanna Kulig, dla której "Sponsoring" był ważnym etapem do międzynarodowej kariery. Niedługo potem na ekrany wszedł film Pawła Pawlikowskiego "Kobieta z piątej dzielnicy", gdzie Kulig zagrała obok Ethana Hawke'a i Kristin Scott Thomas, a obecnie można ją oglądać jako Rudowłosą Czarownicę w superprodukcji "Hansel i Gretel: Łowcy czarownic" u boku Jeremy'ego Rennera i Gemmy Arterton. W obsadzie "Sponsoringu" znaleźli się też Andrzej Chyra i Krystyna Janda.

"Sponsoring" został nagrodzony w Gdyni za rolę Joanny Kulig i kostiumy Katarzyny Lewińskiej. Jest też jednym z nielicznych polskich filmów ostatnich lat, które trafiły do tak szerokiej dystrybucji międzynarodowej: film obejrzeli widzowie z ponad 30 krajów, m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Brazylii, Wenezueli, Hongkongu i Korei Południowej.

Nagrody filmowe

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca - Joanna Kulig, film Sponsoring

WASZE OPINIE

Jamal

Niezasłużony rozgłos ten film zawdzięcza tematowi a nie swojemu poziomowi. Bo sam film jednostajny i nudny. Nie rozumiem co i czy w ogole cokolwiek chciala Szumowska powiedzieć, bo nie dostrzegłem żadnej puenty, żadnych pytań. Tylko pokazanie zjawiska sponsoringu. A żeby tak po prostu pokazac i o nic nie pytać, to lepiej zrobić porządny dokument niż kiepską fabułę.

Arkon

Jeśli już ktoś zamierza poświęcić temu "dziełu" swój cenny czas, to tylko dla pięknej i utalentowanej Joanny Kulig.

woolek10

Dokładnie nędza...
Sponsoring
Francja/Polska, 2011
Paryska dziennikarka pracująca dla "Elle", Anna (Juliette Binoche), ma napisać artykuł, w którym opisze świat uniwersyteckiej prostytucji, której oddają się studentki w zamian za sponsorowanie studiów.
dramat
Sponsoring
4,0 5 1 46