Fox

PREMIERA

2009.10.07

CANAL+ PREMIUM

SPOSÓB NA BLONDYNKĘ

There's Something About Mary

USA, 1998

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 114 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ted Stroehmann (Ben Stiller) od czasów szkolnych kochał się w Mary Jensen (Cameron Diaz). Niestety nie sprzyjało mu szczęście. Był raczej mało atrakcyjnym nastolatkiem. I choć mimo to udało mu się zaprosić Mary na bal maturalny, nigdy tam razem nie dotarli.

W wyniku pechowego zbiegu okoliczności Ted został wcześniej publicznie upokorzony, gdy w toalecie zaciął mu się zamek w spodniach. Od tamtych wydarzeń minęło kilkanaście lat. Mary przeprowadziła się z rodzicami na Florydę, ale Ted wciąż nie może o niej zapomnieć. Wynajmuje więc prywatnego detektywa Pata Healy'ego (Matt Dillon), by odszukał miłość jego życia. Niestety Pat zakochuje się w pięknej Mary, więc wciąż zwodzi Teda. Nie jest zresztą jedynym, który stara się o jej względy. Tucker alias Norman Phipps (Lee Evans) udaje nawet kalekę, by zmiękczyć serce atrakcyjnej blondynki. W końcu Tedowi udaje się doprowadzić do spotkania z ukochaną, co okazuje się początkiem jego kłopotów. Teraz musi się bowiem zmierzyć z rywalami.

"Sposób na blondynkę" to jeden z największych komediowych przebojów ostatniej dekady XX wieku. Bracia FARRELLY nie tylko razem reżyserowali film, ale są też współautorami scenariusza, który powstał we współpracy z Edem Decterem ("Śnięty Mikołaj 2") i Johnem J. Straussem ("Śnięty Mikołaj 2"). "Sposób na blondynkę" to nie pierwszy komediowy hit w dorobku twórczego Farrellych, którzy mają na koncie tak głośne produkcje, jak "Głupi i głupszy", "Kręglogłowi", "Ja, Irena i ja" i "Płytki facet".

W postać tytułowej blondynki wcieliła się Cameron Diaz, pamiętną z filmów, takich jak "Maska", "Być jak John Malkovich", "Aniołki Charliego", "Vanilla Sky" i "Gangi Nowego Jorku". W rolach jej adoratorów pojawiają się: nominowany do Oscara za "Miasto gniewu" Matt Dillon ("Drugstore Cowboy", "Factotum"), Ben Stiller ("Poznaj mojego tatę", "Starsza pani musi zniknąć", "Nadchodzi Polly") i Lee Evans ("Polowanie na mysz", "Piąty element", "Zakopana Betty").

Wśród wielu wyróżnień, które zdobyła przebojowa komedia są m.in.: cztery MTV Movie Awards (film roku, rola Cameron Diaz, najlepsza walka - Ben Stiller, najlepszy czarny charakter - Matt Dillon), trzy Teen Choice Awards (komedia roku, najzabawniejsza scena, najbardziej odrażająca scena) i People's Choice Award. "Sposób na blondynkę" nominowano również do dwóch Złotych Globów (komedia roku i rola Cameron Diaz).

WASZE OPINIE

Tomek960

Dokładnie, ja film widziałem kilka razy i z przyjemnością zobaczę kolejny raz :) moim zdaniem należy on do tych "wielokrotnego użytku". A poza tym uwielbiam Bena Stillera :)

Jacekturysta

Nie zgodze się. Owszem, oklepane, ale bardzo zabawne. Wiele filmów krytykuje sie na tym forum z zasady,bo tak wypada. do tej grupy zalicza się ten film.

Frąc

Bracia Farrely reprezentują specyficzny typ humoru. Jeżeli ktoś chociaż raz widział ich film ten wie, o co mi chodzi. W przypadku Sposobu na blondynkę mamy powtórkę z rozrywki.
Sama historia, w której główną rolę gra C.Diaz jakoś do mnie nie przemówiła. Tak jak i sama główna bohaterka. Być może wynika to także z tego, że nie przepadam za bardzo za tą gwiazdką z Hollywood. Wszystkie komedie z jej udziałem są bardzo podobne i jakoś niespecjalnie się identyfikuję z taką postacią. Jednymi z nielicznych produkcji, które przyjąłem z entuzjazmem były Maska oraz Holiday. Tyle że w tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z obrazem, którego premiera odbyła się już jakiś czas temu. Z kolei w tym drugim z komedią wreszcie niegłupią i na w miarę dobrym poziomie. Być może Diaz w końcu przeczytała scenariusz od początku do końca zanim się zdecydowała na występ.
Myślę, że większość widziała już kiedyś Sposób na blondynkę. Jednak gdyby jednak ktoś nie należał do tej grupy niech się przygotuje na niesmaczną i tylko momentami śmieszną komedyjkę.
SPOSÓB NA BLONDYNKĘ
USA, 1998
Ted Stroehmann (Ben Stiller) od czasów szkolnych kochał się w Mary Jensen (Cameron Diaz). Niestety nie sprzyjało mu szczęście. Był raczej mało atrakcyjnym nastolatkiem. I choć mimo to udało mu się zaprosić Mary na bal maturalny, nigdy tam razem nie dotarli.
komedia
SPOSÓB NA BLONDYNKĘ
4,8 5 1 5