Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

PREMIERA

2003.01.31

CANAL+ PREMIUM

SPOSÓB NA RYSZARDA

Looking for Richard

USA, 1996

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat fabularny

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Sposób na Ryszarda" to rodzaj filmowego pamiętnika artysty, reżysera teatralnego, który zmaga się z tekstem "Ryszard III" Williama Szekspira.

Al Pacino rzeczywiście wystawił tę sztukę, po latach starań, najpierw w Cloisters Museum w Nowym Jorku, a następnie na scenie legendarnego Globe Theatre w Londynie. Z fragmentów prób scenicznych, rozmów z aktorami, komentarzy szekspirologów, a wreszcie wypowiedzi zwyczajnych ludzi zaczepionych na ulicy - wyłania się odpowiedź na pytanie, czym jest sztuka Szekspira dziś, ile znaczy dla współczesnego odbiorcy, jak czytać ją w dobie rozkwitu kultury masowej, w zamęcie i chaosie codzienności.

Dokumentalny wątek filmu został uzupełniony o fragmenty gotowego już spektaklu, w którym rolę tytułową gra sam Pacino. Towarzyszą mu, nawet w rolach epizodycznych wspaniali aktorzy: John Gielgud, Derek Jacobi, Kenneth Branagh, Venessa Redgrave czy Kevin Kline. Do swojego projektu aktor i reżyser w jednej osobie zaprosił także takie sławy, jak: Estelle Parsons, (Oscar za "Bonnie i Clyde"), Aleca Baldwina, Kevina Spaceya (Oscar za "Podejrzanych"), Winonę Ryder i Aidana Quinna.

Realizacja reżyserskiego debiutu ALA PACINO zajęła wiele lat i była często przerywana, kiedy nieubłagane kontrakty zmuszały go do występów w innych filmach. Jednak fascynacja wielkim dramaturgiem, której aktor uległ już w młodości nie pozwoliła porzucić projektu. W swoim filmie, komediodramacie, jak określa go Pacino, złożył przy okazji hołd dwóm twórcom kina, których filmy na zawsze zmieniły oblicze X Muzy. Wyraźnie nawiązuje tu do "8 i pół" Felliniego i "Nocy amerykańskiej" Truffauta. To po prostu film o robieniu filmu czy ujmując rzecz szerzej o robieniu sztuki. Widz może wejść za kulisy i obserwować aktorów przygotowujących role. Zamysł jest prosty: pokazać, że Shakespeare może być autorem dla wszystkich. Dzięki kamerze Ala Pacino pytamy nowojorskich przechodniów, co sądzą o Shakespearze, odwiedzamy dom pisarza w Stratford i poznajemy samego Pacino.
SPOSÓB NA RYSZARDA
reżyseria:
USA, 1996
"Sposób na Ryszarda" to rodzaj filmowego pamiętnika artysty, reżysera teatralnego, który zmaga się z tekstem "Ryszard III" Williama Szekspira.
dramat fabularny
SPOSÓB NA RYSZARDA
4,7 5 1 9