PREMIERA

2010.11.08

CANAL+ PREMIUM

Spotkanie

Contact

Australia, 2009

,

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 52 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Yuwali miała siedemnaście lat, kiedy po raz pierwszy zetknęła się z białymi ludźmi. Na widok ich samochodów struchlała ze strachu, myśląc, że to ożywione skały.

W roku 1964 ostatni Aborygeni dowiedzieli się, że ich kraj od dwustu lat kolonizowany był przez przybyszy z zachodu. To był ostatni tego rodzaju "pierwszy kontakt", do jakiego doszło na Antypodach.

36 lat temu rząd Australii podjął decyzję o przeprowadzeniu próbnego startu prototypowej rakiety kosmicznej na rozległej przestrzeni Wielkiej Pustyni Piaszczystej. Nikt nie spodziewał się, że w ekstremalnych warunkach spalonego słońcem terenu żyć mogą ludzie. Tym większe było zdziwienie funkcjonariuszy wojskowych służb, kiedy na południe od miasta Broome odkryli blisko dwudziestoosobową grupę Aborygenów.

Lud Martu, bo tak nazywali się ci nomadzi, od setek lat żył na pustyni, trudniąc się łowiectwem i zbieractwem. Półnadzy, otoczeni psami dingo, praktycznie nie posiadający nic na własność, nigdy wcześniej nie widzieli białego człowieka. Przekonani, że obcy zabiją ich i zjedzą, uciekli w panice. "Białe diabły" okazały się tylko nieco bardziej łaskawe - odnalezionych Martu, skrępowanych i przerażonych, wysłali dwieście kilometrów z dala od ich domu, do osady Jigalong. Ostatni "pierwszy kontakt" przypieczętował koniec nomadycznego stylu życia rdzennych mieszkańców Australii.

Dwaj reżyserzy, BENTLEY DEAN i MARTIN BUTLER powracają do wydarzeń z 1964 roku. W ich filmie, wyróżnionym nagrodą dla najlepszego dokumentu na Festiwalu Filmowym w Sydney, odżywają one za sprawą relacji ich uczestników, archiwalnych nagrań oraz urzekających pięknem zdjęć dzikiego australijskiego krajobrazu. "Spotkanie" to niezwykła opowieść o zetknięciu kultur w najbardziej ludzkim jego wymiarze i o pierwotnym świecie, który - choć długo pozostawał w ukryciu - w zetknięciu ze współczesnością nie miał szans na przetrwanie.
Spotkanie
Australia, 2009
Yuwali miała siedemnaście lat, kiedy po raz pierwszy zetknęła się z białymi ludźmi. Na widok ich samochodów struchlała ze strachu, myśląc, że to ożywione skały.
film dokumentalny
Spotkanie
4,9 5 1 196