PREMIERA

2003.09.16

CANAL+ PREMIUM

SPRAGNIENI MIŁOŚCI

In The Mood for Love

Francja/Hong Kong/Tajlandia, 2000

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: melodramat

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jedna z najpiękniejszych i najbardziej przejmujących miłosnych historii w kinie ostatniego dziesięciolecia.

W Hongkongu roku 1962 w tej samej, zdecydowanie nieluksusowej kamienicy mieszkają piękna sekretarka Su (Maggie Cheung) oraz dziennikarz lokalnej gazety pan Chow (nagrodzony za tę rolę w Cannes Tony Leung). Oboje żonaci, ale oboje też przez swoich małżonków zaniedbywani - zarówno żona Chow, jak i zajmujący się biznesem mąż Su niemal nieustannie są w podróżach. Osamotnieni bohaterowie z początku właściwie się nie znają - gdy spieszą się do pracy, wracają do domu albo idą do baru po makaron mijają się jedynie na skąpanej w deszczu ścieżce albo w ciasnym korytarzu kamienicy. Zresztą nawet kiedy zaczynają się do siebie zbliżać, widz dowiaduje się niewiele - większości musi się domyślać.

Na tym właśnie polega mistrzostwo "Spragnionych miłości" - historii opowiedzianej jedynie poprzez znaczące detale: spojrzenia, przypadkowe muśnięcia, kolory sukienek Su (zawsze tak samo skrojonych), wzory na tapecie, lustrzane odbicia, pozostawione gdzieś buty. Film KAR WAIA jest bowiem angażującą zmysły widza impresją, pełną wysmakowanych estetycznie, zwolnionych obrazów Christophera Doyle'a i melancholijnej muzyki Galasso i Umebayashiego. Jednocześnie jednak "Spragnieni miłości" to przeszywający obraz niespełnionych uczuć, tłumionych pragnień, przepełnionych bólem i erotyczną zmysłowością marzeń, a zarazem opowieść o paradoksach ludzkich losów, które mijają się, krzyżują, ale mogą też nigdy naprawdę się nie spotkać.

Filmem tym Kar Wai zaskoczył międzynarodową publiczność - jego znakomite, wcześniejsze obrazy jak "Chungking Express" (1994), "Upadłe anioły" (1995) i "Happy Together" (1997) również mówiły o samotności i zachwycały przemyślaną estetyką, ale przecież znacznie się od "Spragnionych miłości" różniły - kręcone były bowiem często kamerą z ręki, zawierały elementy sensacyjnej akcji i nie stroniły od realistycznych epizodów z życia wielkiej aglomeracji. A jednak to właśnie niezwykle malarski, poetycki i melancholijny film z roku 2000 uznawany jest w dorobku Kar-Waia za najwybitniejszy - podczas rozdawania Oscarów do inspiracji "Spragnionymi miłości" przyznała się nawet reżyserka "Między słowami" Sofia Coppola, a sam twórca postanowił powrócić do dawnej historii i odwołać się do niej w swoim filmie "2046" z roku 2004.
SPRAGNIENI MIŁOŚCI
reżyseria:
Francja/Hong Kong/Tajlandia, 2000
Jedna z najpiękniejszych i najbardziej przejmujących miłosnych historii w kinie ostatniego dziesięciolecia.
melodramat
SPRAGNIENI MIŁOŚCI
4,7 5 1 572