PREMIERA

2008.03.26

CANAL+ PREMIUM

Stan oblężenia

The Siege

USA, 1998

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: kryminalny

czas trwania: 111 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Stan oblężenia", ukazujący pracę amerykańskich tajnych służb specjalnych, walczących z terroryzmem, wszedł na ekrany kin w atmosferze skandalu. Przeciwko filmowi protestowały wówczas środowiska arabskie i muzułmańskie. W rolach głównych występują: Denzel Washington, Annette Bening i Bruce Willis.

W coraz bardziej zagrożonej atakami terrorystycznymi Ameryce lat 90. wszyscy zadają sobie pytanie, jak uchronić kraj przed falą terroryzmu. Szef oddziału specjalnego FBI Anthony Hubbard (Denzel Washington) wybiera metodę wnikliwego i szeroko zakrojonego, choć dość tradycyjnego śledztwa. Inaczej działa agentka CIA Elise Kraft (Annette Bening). Kobieta próbuje własnymi drogami rozpracować środowisko arabskie, które prawdopodobnie mści się za aresztowanie przez Amerykanów podejrzewanego o opłacanie terrorystów szejka Ahmeda Bin Talala (Ahmed Ben Larby). Relacje Kraft z muzułmanami są mocno dwuznaczne, z kolei sukcesy Hubbarda okazują się połowiczne. Mimo zlikwidowania grupy terrorystów, dochodzi do kolejnych zamachów m.in. na Broadwayu i w siedzibie FBI. W tej sytuacji prezydent USA postanawia wprowadzić w Nowym Jorku stan wyjątkowy, a jego rozkaz ma wykonać generał William Devereaux (Bruce Willis). Na ulice wyjeżdżają czołgi, co wpływa dramatycznie na życie innego agenta FBI, Franka Haddada (Tony Shalhoub). Jednocześnie wybucha konflikt między generałem Devereaux oraz agentami FBI i CIA, którzy nie zgadzają się z przyjętymi metodami walki z terroryzmem.

Scenariusz filmu powstał na kanwie reportaży publikowanych w "New York Timesie", w których czytelnicy mieli okazję dowiedzieć się o sposobach, w jaki amerykańskie tajne służby próbują likwidować terroryzm. Imponujące tempo thrillera i widowiskowe sceny, w których niemały udział mieli specjaliści od efektów specjalnych, twórcy filmu traktowali jako pretekst, by opowiedzieć political fiction o ówczesnej Ameryce. Scenarzyści i reżyser nie ukrywali, że odwołują się do autentycznych zamachów bombowych, do których doszło w podziemnym garażu World Trade Center w lutym 1993 roku. "Chcieliśmy pokazać kraj, który znajduje się w stanie kryzysu i wojny wypowiedzianej niewinnym ludziom przez zbrodniarzy" - tłumaczył reżyser EDWARD ZWICK. "Interesowało nas pytanie, jak się w tej sytuacji zachować. Czy można stosować środki, które ograniczają prawa jednostki, czy da się brać udział w tej wojnie, a jednocześnie samemu nie ulegać niskim instynktom?".

Edward Zwick, który studiował literaturę i reżyserię, przez lata pracował m.in. jako dziennikarz i twórca filmów telewizyjnych. Przed "Stanem oblężenia" miał już doświadczenie w kinie batalistycznym, sławę zyskał bowiem dzięki filmowi "Chwała", który zdobył 3 Oscary, a sam Zwick nominację za reżyserię do Złotego Globu. Reżyserską klasę potwierdził później "Wichrami namiętności" z Anthonym Hopkinsem i Bradem Pittem, monumentalną sagą rodziny Ludlowów, która przyniosła mu kolejną nominację do Złotego Globu za reżyserię. W Hollywood Zwick jest znany jako miłośnik talentu Denzela Washingtona, którego zaprosił również do współpracy przy "Stanie oblężenia", a wcześniej przy dramacie wojennym "Szalona odwaga". Najważniejszym wspólnym filmem Washingtona i Zwicka pozostaje jednak "Chwała", za którą aktor otrzymał swojego pierwszego Oscara i Złoty Glob.

Zrealizowany za blisko 70 milionów dolarów "Stan oblężenia" wszedł na ekrany w atmosferze skandalu. Przeciwko filmowi protestowały środowiska arabskie i muzułmańskie. Tragiczną puentę do fabuły dopisało życie. Po ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku "Stan oblężenia" był najchętniej wypożyczanym przez Amerykanów filmem DVD.

WASZE OPINIE

Sowarek

Film bardzo dobrze wykonany, ale temat, jak napisał Renu, przerósł twórców filmu. Ogółem jest niezły choć troszkę mu tu i ówdzie brakuje.

Renu

Holiłudzka rutyna plus jedyny smaczek jakim jest temat, czyli zamachy dokownywane przez islamskich ekstremistów w centrum kapitalistycznego świata, Nowym Jorku.
Najstraszniejsze w tym wszystkim jest to, że rzeczwywistośc zamachów z 11 września przerosła o stokroć wyobraźnię twórców filmu.
Osobiście nie polecam...
Stan oblężenia
reżyseria:
USA, 1998
"Stan oblężenia", ukazujący pracę amerykańskich tajnych służb specjalnych, walczących z terroryzmem, wszedł na ekrany kin w atmosferze skandalu. Przeciwko filmowi protestowały wówczas środowiska arabskie i muzułmańskie. W rolach głównych występują: Denzel Washington, Annette Bening i Bruce Willis.
kryminalny
Stan oblężenia
4,1 5 1 30