www.filmpolski.pl

PREMIERA

2003.06.17

CANAL+ PREMIUM

STAN STRACHU

Polska, 1989

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat polityczny

czas trwania: 121 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dramatyczne wydarzenia stanu wojennego przedstawione oczami młodego utalentowanego aktora, który nie chce opowiadać się po żadnej ze stron. Nauczony doświadczeniem rodzinnym wybiera ucieczkę, udaremnioną w ostatniej chwili przez upominającą się o niego historię.

Młody, uzdolniony aktor stołecznego teatru, Jan Małecki (Wojciech Malajkat), przygotowuje się do przełomowej dla niego roli Hamleta. Jako dawny uczestnik wydarzeń marca 1968 roku, jednocześnie syn działacza partyjnego (Jan Machulski) i brat oficera Służby Bezpieczeństwa (Henryk Talar), pragnie zachować apolityczność i nie angażuje się w rozwijającą się "Solidarność". Znając niszczącą siłę polityki, zamierza uciec do Szwecji, choć zagraża to rozwojowi jego kariery. Przełamując niechęć, zwraca się do brata o pomoc w załatwieniu paszportu, jednak plany wyjazdu krzyżuje nadejście stanu wojennego, w przeddzień którego wielu kolegów Janka zostaje aresztowanych. Poproszony przez przyjaciela (Cezary Harasimowicz) zgadza się odebrać z dworca tajemniczą walizkę, czym w jednej chwili ściąga na siebie uwagę UB i nieświadomie staje się opozycjonistą. W internowanym "bohaterze z przypadku" rośnie wewnętrzny opór i poczucie solidarności.

JANUSZ KIJOWSKI, przedstawiciel kina moralnego niepokoju, w swoich filmach nigdy nie bał się mówić o bolesnych kartach najnowszej historii Polski. W debiutanckim "Indeksie" powracał do burzliwego marca 1968 roku, co skazało film na kilkuletni niebyt i odłożenie na półkę. "Stan strachu" według scenariusza Cezarego Harasimowicza porusza temat dramatycznych wydarzeń z grudnia 1981 roku, które nieuchronnie wciągają młodego aktora w tryby historii. Wygodna postawa bohatera, który pragnie zachować dystans i obiektywizm, nie opowiadając się po żadnej ze stron, okazuje się niemożliwa.

"Stan strachu", podkreślany dokumentalnymi zdjęciami z brutalnie tłumionej manifestacji i przeszywającą muzyką Grzegorza Ciechowskiego, pozostaje ważkim głosem w debacie o najnowszej historii, wciąż dzielącej polskie społeczeństwo. Reżyserowi, który sam czas stanu wojennego spędził poza krajem, zależało przy tym na zachowaniu wrażenia umowności i niejednoznaczności, co podkreślił umieszczając akcję w środowisku aktorów, na co dzień poruszających się w świecie iluzji. "Rzeczywistość stanu wojennego za oknem nie wyglądała przecież tak, jak w moim filmie, czy na telewizyjnym ekranie bohatera. To jest stan wojenny w pigułce, bardziej przypominający Chile, niż to, co zrobił Jaruzelski w Polsce. (...) Realistyczne jest tworzywo filmu a forma filmu autorskiego zawsze winna być bliższa poematowi niż kronice filmowej." - mówił Kijowski w wywiadzie udzielonym dla magazynu "Kino".


Źródło zdjęć: www.filmpolski.pl
STAN STRACHU
reżyseria:
Polska, 1989
Dramatyczne wydarzenia stanu wojennego przedstawione oczami młodego utalentowanego aktora, który nie chce opowiadać się po żadnej ze stron. Nauczony doświadczeniem rodzinnym wybiera ucieczkę, udaremnioną w ostatniej chwili przez upominającą się o niego historię.
dramat polityczny
STAN STRACHU
4,5 5 1 25