PREMIERA

2006.02.06

CANAL+ PREMIUM

STANDER Z JOHANNESBURGA

Stander

Kanada/Niemcy/Afryka Południowa/Wlk. Brytania, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Andre Stander (Thomas Jane) jest kapitanem policji w Johannesburgu. W podzielonej apartheidem RPA żyje dostatnio jako przedstawiciel "lepszej" rasy, jednak ma coraz więcej wątpliwości co do swojej pracy.

Zawód policjanta zmusza go do przyglądania się mordowaniu w imię prawa czarnych mieszkańców kraju. Gdy sam zabija człowieka, przeżywa psychiczne załamanie, ale też postanawia w przewrotny sposób sprzeciwić się systemowi, któremu do tej pory służył. Staje się kimś w rodzaju Robin Hooda -napada na banki i w zaskakująco łatwy sposób je okrada. Andre doskonale zna sposoby zabezpieczeń i policyjne procedury, więc bardzo długo pozostaje nieuchwytny, zwłaszcza że on sam często prowadzi dochodzenie we własnej sprawie. Ostatecznie trafia do więzienia. Udaje mu się jednak z niego dość szybko uciec razem z dwoma kumplami, których poznaje podczas odsiadki: Allanem Heylem (David O'Hara) i Lee McCallem (Dexter Fletcher). W ten sposób powstaje gang Standera, który wkrótce staje się najbardziej poszukiwaną grupą przestępczą w RPA.

Trzeci w karierze film BRONWEN HUGHES, reżyserki m.in. "Podróży przedślubnej" (1999) z Sandrą Bullock i Benem Affleckiem, został nakręcony na podstawie autentycznej historii. Andre Stander rzeczywiście żył w Johannesburgu, gdzie z policjanta stał się szlachetnym złodziejem, który zrabowane pieniądze oddawał przypadkowym ludziom. Realizatorzy filmu, nominowanego do Genie Award (nagrody Kanadyjskiej Akademii Filmu i Telewizji) konsultowali zresztą scenariusz z Allanem Heylem, wspólnikiem Standera, który do dziś siedzi w więzieniu.

Rolę legendarnego policjanta-złodzieja zagrał Thomas Jane, który przygodę z show-biznesem zaczął już jako siedemnastolatek w bollywoodzkim musicalu. Do dziś jest aktorem wszechstronnym - ma w dorobku horrory i produkcje science-fiction ("Piekielna głębia" z Samuelem L. Jacksonem, "Łowca snów" z Morganem Freemanem), kryminały ("Podejrzany" z Gene'em Hackmanem), thriller erotyczny ("Grzeszna miłość" z Angeliną Jolie i Antonio Banderasem), adaptacje komiksów ("The Punisher") oraz komedie romantyczne ("Ostrożnie z dziewczynami" z Cameron Diaz). Krytycy najbardziej cenią jednak jego występy w filmach uznanego reżysera Paula Thomasa Andersona - nominowanym do Oscara "Boogie Nights" (za ten występ otrzymał zespołową nagrodę aktorską Florida Film Critics Circle Awards) oraz "Magnolii", a także w nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym w Berlinie wojennym dramacie "Cienka czerwona linia" (1998) Terrence'a Mallicka.

WASZE OPINIE

Eric_To_gay

Beznadziejny i nie da sie ogladac, chyba ze ktos naprawde strasznie sie nudzi...
Ja wy3malem 20 min i sobie odpuscilem.

Tomii

Jest OK.

pedro

Fakt, ciekawy i wciagający film.
STANDER Z JOHANNESBURGA
reżyseria:
Kanada/Niemcy/Afryka Południowa/Wlk. Brytania, 2003
Andre Stander (Thomas Jane) jest kapitanem policji w Johannesburgu. W podzielonej apartheidem RPA żyje dostatnio jako przedstawiciel "lepszej" rasy, jednak ma coraz więcej wątpliwości co do swojej pracy.
film sensacyjny
STANDER Z JOHANNESBURGA
4,3 5 1 32