Paramount Pictures

PREMIERA

2004.09.26

CANAL+ PREMIUM

STAR TREK: NEMESIS

Star Trek X: Nemesis

USA, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Najmroczniejszy film z serii "Star Trek". Na planecie Romulan kapitan Picard musi zmierzyć się ze swoim największym wrogiem, który jednocześnie jest z nim w silny sposób związany.

Służący od wielu lat we flocie Federacji kapitan Jean-Luc Picard (Patrick Stewart) i załoga jego statku kosmicznego Enterprise udają się z misją dyplomatyczną, której celem jest doprowadzenie do pokoju z Romulanami. Picard ma za zadanie sprawdzić, czy Shinzon (Tom Hardy), nowy władca do tej pory wrogo nastawionej do Federacji planety Romulus, ma w istocie pokojowe zamiary. Po wylądowaniu na planecie Picard odkrywa z przerażeniem, że wpadł w pułapkę. Shinzon bowiem jest w istocie klonem samego Picarda, a na domiar złego dysponuje potężną bronią, która może zniszczyć nie tylko Enterprise, ale też całą Ziemię. Picard staje przed najgroźniejszym przeciwnikiem w swoim życiu, ale pokonać musi coś jeszcze gorszego - własne przeznaczenie.

Serial "Star Trek" po raz pierwszy pojawił się w programie telewizji NBC w 1966 roku. Pomysłodawcą serii science fiction, opowiadającej o ziemskim statku przemierzającym swobodnie galaktykę był Gene Roddenberry. Mimo dużego powodzenia wśród widzów stacja po dwóch latach wycofała "Star Trek" z ramówki, co wywołało bezprecedensowy protest owocujący w miliony listów wysyłanych do telewizji. Serial powrócił na antenę, ale wkrótce po raz drugi zakończył telewizyjny żywot - ostatni odcinek wyemitowano 3 czerwca 1969 roku, półtora miesiąca przed pierwszym lądowaniem człowieka na Księżycu. Trzy lata później powtórki "Star Trek" nadawało już 170 stacji telewizyjnych na całym świecie, powstała wersja animowana serii, a fani urządzili swój pierwszy zlot w Nowym Jorku. Wreszcie sumienie ruszyło producentów, którzy postanowili nakręcić drugą serię "Star Treka". Sukces "Gwiezdnych wojen" zmienił jednak ich zamiary i tak w 1979 roku pierwszy pełnometrażowy film "Star Trek" wszedł na ekrany kin. Scenariusz do "Star Trek: Nemesis", kolejnego pełnometrażowego filmu o przygodach załogi Enterprise, napisał osławiony w Hollywood John Logan, autor nominowanych do Oscara scenariuszy do "Gladiatora" i "Awiatora". On też nasycił tę część "Star Trek" przemocą i zmysłowością, jakiej wcześniej seria starannie unikała. Z powodu widowiskowych, ale często okrutnych sekwencji i sceny o kontekście seksualnym film wszedł do kin z ograniczeniem wiekowym. Reżyserię obrazu producenci postanowili ostatecznie powierzyć STUARTOWI BAIRDOWI, cenionemu montażyście, nominowanemu do Oscara za montaż "Goryli we mgle" (1988) i "Supermana" (1978). Jonathan Frakes, reżyser dwóch poprzednich filmów z serii "Star Trek" i odtwórca roli słynnego kapitana Williama Rikera, próbował przygotować Bairda na to, co go czeka. "Wyjaśniłem Stuartowi, że na planie tego filmu zawsze panuje specyficzne zamieszanie, małe szaleństwo, którego nie powinien interpretować, jako brak szacunku. Jesteśmy szaleni i zachowujemy się czasem jak dzieci, ale to wszystko robimy tylko dla dobrej zabawy" - mówił. Ostrzeżenia okazały się jak najbardziej uzasadnione. Po zakończeniu zdjęć Baird otwarcie przyznawał w wywiadach: "Na planie czułem się czasami jak na obozie fanów 'Star Trek'".

WASZE OPINIE

marek

moim zdaniem to klasyka filmów tego typu poprostu super

slawmac

Można obejrzeć choć to nie to samo co Star Trek: Pokolenia.

Jakub

Film tylko dla fanów, niestety moja dziwczyna nie ogląda sf :(
STAR TREK: NEMESIS
reżyseria:
USA, 2002
Najmroczniejszy film z serii "Star Trek". Na planecie Romulan kapitan Picard musi zmierzyć się ze swoim największym wrogiem, który jednocześnie jest z nim w silny sposób związany.
film science fiction
STAR TREK: NEMESIS
4,7 5 1 152