PREMIERA

2008.05.17

CANAL+ PREMIUM

STAY ALIVE

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: horror

czas trwania: 82 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W brutalny sposób zostaje zamordowany pewien nastolatek. Jego znajomi znajdują u niego tajemniczą grę komputerową. Kiedy ją uruchamiają, są proszeni o przeczytanie modlitwy, która pojawia się na samym początku.

Po wypowiedzeniu ostatnich słów przyprawiający o dreszcze głos oznajmia, że właśnie podpisali na siebie wyrok śmierci. Przyjaciele biorą to za dobry chwyt reklamowy, ale następnego dnia okazuje się, że chłopak, który zginął w wirtualnym świecie, został zabity w identyczny sposób. Hutch (Jon Foster), Abigail (Samaire Armstrong), Swink (Frankie Muniz), October (Sophia Bush) i Phineus (Jimmi Simpson) zdają sobie sprawę, że na ucieczkę jest za późno. Pozostaje im więc tylko próba rozszyfrowania gry i walka na śmierć i życie z Krwawą Hrabiną (Maria Kalinina), która jest jej kluczową postacią. Jej pierwowzorem okazuje się siedemnastowieczna węgierska arystokratka Elżbieta Batory, która zasłynęła jako seryjna morderczyni. Problem polega na tym, że pokonanie jej w grze graniczy niemal z cudem.

Punktem wyjścia do scenariusza, którego autorami są William Brent Bell i Matthew Peterman, były rozważania nad zaburzeniami w widzeniu rzeczywistości, które objawiają się u nałogowych graczy. Twórcy chcieli pokazać, co mogłoby się stać, jeśli w umyśle człowieka zatrze się granica między wirtualnym a prawdziwym światem. Wiedzieli, że poruszają w ten sposób jeden z najszybciej rozrastających się społecznych nałogów: uzależnienie od cyberprzestrzeni. Bell i Peterman zwracają uwagę, że kultura gier komputerowych staje się zjawiskiem coraz bardziej niebezpiecznym. Uzależnieni to najczęściej ludzie około 30-tki, ale w USA 87% dzieci poniżej 8 lat przyznaje, że ich ulubioną zabawą jest granie na komputerze. Rozmowy na temat strategii, nowości, osiągnięć czy ukrytych w grach sekretach zastępuje prawdziwe przyjaźnie i inne emocjonalne relacje. Tak też jest w filmie Bella. Grupa znajomych nawiązuje głębsze więzi dopiero w chwili śmiertelnego zagrożenia. Wcielili się w nich m.in. znany z "Drzwi w podłodze" Jon Foster, Samaire Armstrong czyli Nell z "Męsko-damskiej rzeczy", Frankie Muniz, którego głosem mówiła zebra w angielskojęzycznej wersji "Zebry z klasą" i Jimmi Simpson, który ma koncie na m.in. rolę w "Zodiaku" Davida Finchera.

Aby film wzbudzał jak największe emocje, twórcy postanowili oprzeć pomysł śmiertelnej gry na prawdziwych wydarzeniach. Jej bohaterką została Elżbieta Batory, bliska krewna polskiego króla Stefana Batorego, która opętana żądzą wiecznej młodości mordowała dziewice, aby zażywać kąpieli w ich krwi. W procesie, który w końcu nałożył na nią cesarz węgierski, Krwawa Hrabina przyznała się do zamordowania w sumie 650 kobiet.

WASZE OPINIE

lesław

jak ktoś sie szanuje, to tego filmu nie zobaczy, koniec i kropka.

Bartolomeusz

Nie wiem dlaczego, ale zawsze czekam na tego typu filmy. I na ten również. Straszne to nie było, ale miało za to klimat, i tu plus dla twórców. Intryga nawet niezła, przewidywalna, ale co z tego skoro dobrze się bawiłem oglądając ten film. Trójka z plusem.

niunia

Film jest typowy ;D polecam :d
STAY ALIVE
reżyseria:
USA, 2006
W brutalny sposób zostaje zamordowany pewien nastolatek. Jego znajomi znajdują u niego tajemniczą grę komputerową. Kiedy ją uruchamiają, są proszeni o przeczytanie modlitwy, która pojawia się na samym początku.
horror
STAY ALIVE
4,1 5 1 58