PREMIERA

2009.06.01

CANAL+ PREMIUM

STEFAN MALUTKI

El Ratón Pérez

Hiszpania, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film animowany

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Sześcioletnia Zuzia przeżywa tragedię. Po raz pierwszy w życiu wypadł jej ząb. Aby pocieszyć zmartwioną dziewczynkę, rodzice opowiadają jej legendę o małej myszce, która przychodzi w nocy, zabiera ząbek spod poduszki, a w zamian zostawia monetę.

Mała Zuzia kładzie się spać z nadzieją, że historia zdarzy się naprawdę. I ma rację. Podtrzymaniem legendy zajmuje się bowiem szczurek, który podróżuje po całym kraju i zbiera mleczaki. Nie jest to jednak działalność charytatywna. Przedsiębiorczy Stefan jest właścicielem mysiej manufaktury. W podziemiach portu w Buenos Aires przy gigantycznej taśmie produkcyjnej pracują zastępy myszy w żółtych kaskach. Z dziecięcych ząbków produkują perły. Interes jest dochodowy. Perły kupuje zaprzyjaźniony jubiler Amancio Morientes. Ludzie i myszy żyją w zgodzie do czasu, gdy siostrzeniec Morientesa postanawia przejąć perłowy interes. Jego pomocnikiem zostaje zatrudniony w manufakturze Szczurokita. Podczas ryzykownej akcji przetransportowania zęba Zuzi, Stefan zostaje porwany. Złoczyńcy grożą mu śmiercią, jeżeli nie dostaną statku z drogocennym ładunkiem pereł. Brak monety pod poduszką Zuzi jest dla dziewczynki niezbitym dowodem, że Stefan ma kłopoty. Wbrew rodzicom rusza mu więc na pomoc. Towarzyszy jej otyły, ale nieprzeciętnie inteligentny kuzyn Robercik.

"Stefan Malutki" to przepełnione efektami specjalnymi i humorem kino przygodowe dla całej rodziny, które łączy animację ze scenami z aktorami. Fabuła nawiązuje do XIX-wiecznej hiszpańskiej legendy o "Zębowej Wróżce", która nocą wymienia schowane pod poduszką mleczaki na pieniądze. Obraz powstał przy użyciu najnowocześniejszych technik cyfrowych, a twórcy przyznają, że największym wyzwaniem była animacja głównego bohatera: "Sympatyczna ruchliwa mysz nastręczała wiele problemów technicznych, ale mieliśmy też dużo zabawy animując jej mysich przyjaciół oraz tworząc ich świat zapełniony zębami, łódkami i złotymi monetami" - opowiadał JUAN PABLO BUSCARINI. Argentyński reżyser studiował na University of Middlesex w Londynie, gdzie otrzymał tytuł magistra sztuk w dziedzinie syntezy obrazu i animacji komputerowej. W latach 1993-1997 tworzył komputerowe animacje i zajmował się post-produkcją. Wykonał efekty specjalne do ponad 100 projektów dla kilku wiodących agencji reklamowych w Argentynie. Pracował także nad grafiką w multimedialnych grach edukacyjnych w Międzynarodowym Instytucie Multimediów w Paryżu. Współreżyserował i wyprodukował "Condor Crux" (2000), który zdobył nagrodę Srebrnego Kondora dla najlepszej argentyńskiej animacji. A jako producent wykonawczy ma w portfolio m.in. "Dibu 3", "Szansę na sukces", "Un hijo genial", "Patoruzito" i "Peligrosa Obsesion". Buscarini jest także założycielem argentyńskiej Akademii Sztuk i Nauk Kinematograficznych oraz członkiem Komisji ds. Animacji i Efektów Specjalnych. Przy realizacji "Stefana Malutkiego" współpracował z wytwórniami Patagonik Film Group z Argentyny i hiszpańskim Filmaxem. Wspierało go też Bren Entertainment Studio. Wspólnie ze scenarzystą Enrique Cortésem stworzył opowieść z gatunku komedii familijnych, która w 2007 roku przyniosła mu prestiżową nagrodę Goya za reżyserię.

Polskie dialogi do "Stefana Malutkiego" przygotował Dariusz Dunowski, który równie sprawnie tłumaczy scenariusze, jak i reżyseruje nagrania polskich dubbingów. W portfolio ma m.in. "Małpy w kosmosie" czy produkcje znane widzom: "Simpsonowie - wersja kinowa", "Alvin i wiewiórki", "Eragon", "Noc w muzeum" i "O czym szumią wierzby".

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Nie miałem wielkich oczekiwań w stosunku do tego filmu, ale jednak zawód lekki był. Film jest ogólnie rzecz biorąc kiepski. Sztampowa historyjka,
która nie porywa od pierwszych
minut. Głównym mankamentem jest brak humory, który w takich produkcjach odgrywa
pierwszoplanową rolę. Główny bohater również nie pomaga, gdyż trudno go polubić, a wiadomo
iż empatia w stosunku do pierwszoplanowych postaci to klucz do większości historyjek.
Ponadto nie jest dobrze jeśli chodzi o efekty wizualne, które raziły sztucznością. Zdaję sobie
sprawę, że "Stefan Malutki" przeznaczony jest głównie do najmłodszych widzów, ale w
dzisiejszych czasach nawet kino familijne puszcza oko do dorosłego widza. Niestety tu tego
nie znajdziecie.
STEFAN MALUTKI
Hiszpania, 2006
Sześcioletnia Zuzia przeżywa tragedię. Po raz pierwszy w życiu wypadł jej ząb. Aby pocieszyć zmartwioną dziewczynkę, rodzice opowiadają jej legendę o małej myszce, która przychodzi w nocy, zabiera ząbek spod poduszki, a w zamian zostawia monetę.
film animowany
STEFAN MALUTKI
3,9 5 1 18