PREMIERA

2009.03.14

CANAL+ PREMIUM

STEP UP 2

Step Up 2: The Streets

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film muzyczny

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Andie (Briana Evigan) ma 16 lat. Po śmierci matki trafia pod opiekę jej przyjaciółki, Sarah (Sonja Sohn), z którą zamieszkuje w ubogiej dzielnicy Baltimore. Ku rozczarowaniu opiekunki, Andie nie najlepiej radzi sobie w szkole, ponieważ całą uwagę i energię skupia na tańcu, który wypełnia jej życie i marzenia.

Dziewczyna większość czasu poświęca na próby, ćwiczenia oraz pokazy z grupą 4 1 0, która walczy o zwycięstwo w nielegalnym konkursie tańca ulicznego The Streets. Gdy zdenerwowana Sarah postanawia odesłać dziewczynę do ciotki w Teksasie, Andie przychodzi z pomocą kolega (Channing Tatum), który skutecznie namawia Sarah i Andie, żeby dziewczyna podeszła do egzaminu wstępnego do renomowanej szkoły tańca Maryland School of Dance. Podczas przesłuchania utalentowana Andie wpada w oko bratu dyrektora, Chase'owi Collinsowi (Robert Hoffman), dotychczas związanemu z inną uzdolnioną studentką szkoły, Sophie (Cassie Ventura). Nowe obowiązki powodują, że Andie zaniedbuje grupę 4 1 0 i zostaje z niej wykluczona, co przekreśla jej wielkie marzenie o udziale turnieju The Streets. Z pomocą przychodzi jej Chase. Wspólnie organizują w szkole nieformalną grupę, która miałaby wystartować w nielegalnym ulicznym konkursie. Po kilku próbach i porażce z 4 1 0 w publicznej potyczce tanecznej, członkowie nowej trupy zdają sobie sprawę, że nie są jeszcze gotowi do występu w The Streets.

"Step Up 2", reklamowany pod hasłem "dwa razy więcej muzyki, dwa razy więcej tańca", to kontynuacja muzycznego hitu z 2006 roku. W przeciwieństwie do romantycznego "Tańca zmysłów", jego sequel jest bardziej dynamiczny, niepokorny i ostrzejszy w wymowie. Pierwszy z filmów traktował o niełatwej drodze z ulicy na wielką estradę, w drugim nastąpiło odwrócenie historii. Tym razem studenci renomowanej akademii postanowili spróbować sił na podziemnej scenie tanecznej. "Film jest praktycznie odwróconą wersją "Tańca zmysłów", bo opowiada o przegranych i nieprzystosowanych, o dzieciakach, których nikt nie chce i nikt w nich nie wierzy. Jednak równocześnie jest to historia o miłości, nadziei i sile wiary w siebie" - zapewniała producentka Jennifer Gibgot.

Nie obyło się bez zmian personalnych w obsadzie, choć konsekwentnie postawiono na młode talenty z doświadczeniem tanecznym. Tym razem główną bohaterką uczyniono zbuntowaną Andie, przyszywaną siostrę znanego z "Tańca zmysłów" Tylera Gage'a. Zagranie jej powierzono Brianie Evigan, która występuje jako wokalistka w rockowym zespole Mooroish Idol, a tańczy od 7. roku życia. Szkoliła się pod okiem słynnego choreografa hip-hopowego Shane'a Sparksa, by następnie pojawić się w kilku klipach muzycznych, m.in. w "Numb" grupy Linkin Park. Będąc jeszcze w szkole podstawowej, Briana zagrała u boku ojca, Grega Evigana, w horrorze "Dom potępieńców", lecz przez kolejne lata wolała tańczyć, niż rozwijać talent aktorski.

Dla producentów było priorytetem obsadzenie świetnego tancerza w roli Chase'a. Podczas poszukiwań dotarli do najpopularniejszego w Maryland School of Dance Roberta Hoffmana, w życiu którego taniec pojawił się zaraz po tym, jak wykonał pierwsze kroki na własnych nogach. Robert długo poszukiwał dla siebie tanecznego stylu. Trenował stepowanie, balet oraz jazz i hip-hop, wygrywając w międzyczasie wszystkie możliwe turnieje dla najmłodszych. Potem współpracował z takimi gwiazdami, jak Christina Aguilera i Usher, dublował także Ricky'ego Martina w jednym z jego klipów. Z czasem oprócz tańca zaczął angażować się także w aktorstwo. Grając najpierw epizody i małe rólki, wypracował sobie następnie role na drugim (komedia romantyczna "Ona to on", seriale "Zaginiona" i "Quintuplets"), a w końcu na pierwszym planie. Aby wykorzystać daną mu szansę i wypaść wiarygodnie w "Step Up 2", Hoffman naprawdę wziął udział w undegroundowym turnieju tańca w Baltimore.

W Sophie, ambitną i uroczą rywalkę Andie, wcieliła się Cassie Ventura, popularna wokalistka R&B, której piosenka "Me & U" była wielkim przebojem roku 2005. Cassie występowała także w teledyskach Kanye Westa i Mario, ale dopiero "Step Up 2" stworzyło dla niej szansę debiutu na wielkim ekranie. Choć na planie filmu Hoffman i Evigan tańcząc wylewali siódme poty, nagrodę MTV Movie Award otrzymali w kategorii najlepszy filmowy pocałunek roku.

Za kamerą stanął JON CHU, obiecujący filmowiec, który mimo młodego wieku (urodził się w 1979 roku), ma już na koncie kilka dobrze przyjętych filmów krótkometrażowych. Jego 20-minutowy musical "While The Kids Were Away" zwrócił uwagę samego Stevena Spielberga. Chu sam był kiedyś tancerzem, wniósł więc na plan zrozumienie dla tanecznej kultury ulicy i młodych ludzi ją tworzących. Od początku ambicją reżysera było stworzenie widowiska drapieżnego i pełnego dynamizmu, ale niepozbawionego pozytywnego przesłania, pełnego nadziei i uczuć.

W filmie Jona Chu taniec klasyczny, akademicki przeplata się z zapierającymi dech w piersiach popisami hip hopu czy break dance'u w wykonaniu filmowej grupy 4 1 0, złożonej z kreatywnych, żywiołowych tanecznych buntowników. Kompletowanie obsady 4 1 0 producenci zaczęli od castingów w Baltimore i Nowym Jorku. Spośród 500 kandydatów wybrano zaledwie garstkę wykazującą się ponadprzeciętnymi umiejętnościami i ekspresyjnością. Ponieważ film Jona Chu jest przede wszystkim spektakularnym widowiskiem, niezbędnym etapem jego realizacji było stworzenie doskonałej choreografii. Nad tą zaś pracowali profesjonaliści odpowiedzialni za kreację układów tanecznych w wideoklipach Ushera, P. Diddy'ego, OutKast czy Missy Elliott oraz w oryginalnej edycji programu telewizyjnego "You Can Dance". Aby choreograficzne starania twórców "Step Up 2" elektryzowały jeszcze mocniej, na ścieżce dźwiękowej do filmu znalazły się utwory najpopularniejszych gwiazd amerykańskiego hip hopu i R&B, jak Missy Elliot, FloRid, T-Pain, Young Joc i Akon. O stworzenie ścieżki poproszono Bucka Damona po tym, jak muzyczna kompilacja jego autorstwa przygotowana do "Tańca zmysłów" osiągnęła niebywały sukces i zyskała status złotej płyty.

WASZE OPINIE

WNLek

Jeden z najlepsych filmów jakie widziałem. Jedyna wada to "prosta" fabuła, ale cała reszta miodzio! Brawa dla aktorów.

gbpsary

Świetny film, super taniec i ekstra muzyka, Polecam

Słoniu

to jest najlepszy film jaki oglondalem !! zna ktos lepszy ?? nie sadze ten film to klasyka ja bym dal oskara i nobla ;pp ale nie moge takich zeczy ten film wymiata zwlaszcze w finale ;p
STEP UP 2
reżyseria:
USA, 2008
Andie (Briana Evigan) ma 16 lat. Po śmierci matki trafia pod opiekę jej przyjaciółki, Sarah (Sonja Sohn), z którą zamieszkuje w ubogiej dzielnicy Baltimore. Ku rozczarowaniu opiekunki, Andie nie najlepiej radzi sobie w szkole, ponieważ całą uwagę i energię skupia na tańcu, który wypełnia jej życie i marzenia.
film muzyczny
STEP UP 2
4,8 5 1 177