PREMIERA

2009.07.07

CANAL+ PREMIUM

STRACH(Y) W CIEMNOŚCI

Peur(s) du noir

Francja, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film animowany

czas trwania: 79 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kilka niesamowitych historii o fobiach, strachu i wizjach, które potrafią towarzyszyć człowiekowi i spędzać mu sen z oczu.

Każda opowieść składająca się na "Strach(y) w ciemności" oddzielona jest od siebie mrocznym refrenem - obrazem złowrogiego arystokraty o diabelskim uśmiechu, trzymającego na smyczy cztery krwiożercze psy. Za każdym razem jedna z bestii jest spuszczona z uwięzi i rzuca się w pogoń za ofiarą, zapowiadając następną odsłonę. W jednej z nich Eric, nieśmiały student od najmłodszych lat zafascynowany insektami, poznaje na uniwersytecie swoją pierwszą miłość. Laura nieoczekiwanie szybko zostaje jego kochanką. Po pierwszej wspólnej nocy i drobnym wypadku, jej wygląd i zachowanie w tajemniczy sposób zaczynają się zmieniać. Z kolei obraz w reżyserii Marie Caillou mówi o jedenastoletniej Sumako, którą w szpitalu psychiatrycznym dręczą senne koszmary. Dziewczynka jest nieustannie nawiedzana przez niespokojnego ducha samuraja o imieniu Hajime. Historia Jerry'ego Kramsky'ego i Lorenzo Mattottiego opowiada o dziwnej wiosce, której mieszkańcy znikają bez śladu na bagnach, inna, autorstwa Richarda McGuire'a i Michela Pirusa, o przemarzniętym mężczyźnie, który poszukuje schronienia i ciepła w opuszczonym domu. Na ekranie pojawia się też sfrustrowana kobieta w przejmującym monologu, przyznająca się do swoich najskrytszych lęków. Jest wśród nich paraliżujący strach przed jedzeniem robaków, przed śmiercią, a nawet przed tym, co myślą o niej inni.

Animowane "Strachy w ciemności" zostały stworzone przez grupę najoryginalniejszych współczesnych twórców grafiki i rysowników. Ograniczając się głównie do czerni, bieli i odcieni szarości, każdy z artystów stworzył historię, mającą źródło w jego własnych fobiach. Autorzy mogli swobodnie zaprezentować swoje niepowtarzalne, wyraziste style. Czerpali inspiracje m.in. z japońskich anime, jak to miało miejsce w przypadku MARIE CAILLOU, czy też z dzieł Felixa Vallottona, jak w opowieści o nawiedzonym domu RICHARDA MCGUIRE'A. W filmie odnajdziemy też ślady inspiracji twórczością Edgara Allana Poego i Rolanda Topora, a także kreatywne nawiązania do klasycznego horroru. Powstał w ten sposób film na temat lęku, szaleństwa, dualizmu ludzkiej natury i kondycji współczesnego człowieka.

Nad przedsięwzięciem czuwał Etienne Robial, twórca szaty graficznej CANAL+, okrzyknięty papieżem francuskiej grafiki. Ten szanowany w środowisku artysta przyczynił się do renesansu sztuki komiksu we Francji, współtworząc w 1972 roku wydawnictwo Futuropolis. Obok wspomnianych Caillou i McGuire'a do projektu przystąpił także CHARLES BURNS, twórca kultowego komiksu "Black Hole", słynącego z grubej, popartowskiej kreski. Nie zabrakło także utytułowanych przyjaciół - LORENZO MATTOTTIEGO i JERRY'EGO KRAMSKY'EGO - oraz PIERRA DI SCIULLO. Autorem i reżyserem historii szlachcica z psami, wykonanej charakterystyczną dla siebie techniką przypominającą stare ryciny, jest BLUTCH.

WASZE OPINIE

arnie

widzialem wczoraj, polecam mocno. obowiazkowo pusty pokoj i zasloniete okna, najlepiej po 23. powinno sie podobac :)

Frąc

Bardzo ciekawa animacja. Ten kto lubi dobrą kreskę i trochę horroru w jednym, musi to zobaczyć. Zresztą usatysfakcjonowani będą także miłośnicy komiksu. Polecam.
STRACH(Y) W CIEMNOŚCI
reżyseria:
Francja, 2007
Kilka niesamowitych historii o fobiach, strachu i wizjach, które potrafią towarzyszyć człowiekowi i spędzać mu sen z oczu.
film animowany
STRACH(Y) W CIEMNOŚCI
4,6 5 1 11