PREMIERA

2011.09.23

CANAL+ PREMIUM

Straszny hiszpański film

Spanish Movie

Hiszpania, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ramira (Alexandra Jiménez) odziana w wielką czarną pelerynę przybywa do eleganckiego, niezwykle okazałego domu na przedmieściach. Ma tu zacząć pracę w charakterze pokojowej i niańki. Uderza kołatką w drzwi, ale nikt nie otwiera.

W końcu wchodzi do gmachu i już wie, że nie jest to zwykły dom. Ogromny hol jest cichy i ciemny. Wszystkie kotary i okiennice szczelnie pozamykane. Nagle, ni stąd ni zowąd, za kobietą ukazuje się blady chłopiec (Óscar Lara). Ramira podskakuje ze strachu i przeklina siarczyście. Tak poznaje Simeóna, którym ma się opiekować. Mimo próśb i błagań dziecka, nowa niańka odsłania wszystkie okna i siłą wyprowadza mizernego podrostka na zalane słońcem podwórze. Cierpiący na nadwrażliwość na światło, chłopak zwęgla się na oczach niani. Teraz Ramira musi ukryć swój głupi postępek przed innymi, mocno pokręconymi mieszkańcami domu: matką chłopca, nimfomanką usychającą z tęsknoty za męskim dotykiem (Sílvia Abril), sadystyczną siostrą Simeóna (Laia Alda) oraz rzekomo sparaliżowanym wujkiem-artystą (Carlos Areces).

"Straszny hiszpański film", jak wskazuje już sam tytuł, nawiązuje do zwariowanych pastiszów kina grozy - serii "Strasznych filmów". Podobnie jak wersje amerykańskie, hiszpańska komedia łączy w sobie elementy czarnego humoru i horroru. Opiera się głównie na parodii ważnych pozycji hiszpańskiej kinematografii ostatnich 20 lat. Twórcy zabawili się pomysłami z "Sierocińca". Wykorzystali imiona bohaterów, usytuowanie akcji i atmosferę grozy nieustannie unoszącą się w starym domu. Na tapetę wzięto również "Innych", horror Alejandro Amenábara z Nicole Kidman w roli głównej, z którego pochodzą m.in. rysy biograficzne bohaterów - nieobecność pana domu przebywającego na wojnie, tęsknota i osamotnienie czekającej małżonki oraz przypadłość, na którą cierpią jej dzieci. Trudno nie dostrzec też odniesień do "Volvera" Pedra Almodóvara, "Kapitana Alatriste", "[REC]" czy "Otwórz oczy". Nie oszczędzono też "Labiryntu Fauna", bowiem nad baśniowym rogaczem w "Strasznym hiszpańskim filmie" z upodobaniem znęca się córka pani domu Ofendia. Przykuty do łóżka wuj Pedro San Antón to nawiązanie do "W stronę morza" Amenábara, w którym bohater przez lata walczy o prawo do eutanazji. Aby nie pominąć żadnej okazji do rozśmieszenia widza, do współpracy zaproszono ikonę komedii slapstickowej Leslie Nielsena. Zmarły w ubiegłym roku aktor wystąpił gościnnie w roli niezbyt fachowego doktora Nielsena i był to jeden z jego ostatnich popisów przed kamerą. Swoje cameo mieli także m.in.: reżyser Alejandro Amenábar, leciwy, hiszpański komik Chiquito de la Calzada oraz dziecięca gwiazda kina z lat 50. i 60. José Jiménez Fernández ("Mały pułkownik"), zwany w czasach swojej świetności Joselito. Za kamerą stanął barcelończyk JAVIER RUIZ CALDERA, dla którego "Straszny hiszpański film", ściągając do kin ponad 1,2 miliona widzów, był zdecydowanie udanym debiutem reżyserskim.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

tufta

Przemawia do mnie taki kretyński humor na tyle ,że umieszczę ten film jako numero uno w naszej top liście.

Blue-Grey

Hiszpańska to komedia, jeśli chodzi o dynamikę akcji, rubaszny dowcip, intensywność barw i emocji. Jednak w moim niehiszpańskim odczuciu humor w niej w znacznej mierze kiepski i kiczowaty. Ale warto ją było obejrzeć, choćby ze względu na kilka mądrych lotnych myśli - jedną szczególnie cenną od razu skrzętnie zapisałem w swoim notesie. Jeśli kiedyś stracę polskie nerwy, to przypomnę sobie tę hiszpańską sentencję jednej z bohaterek: [i]Tu wszystko jest paranormalne![/i] Będzie jak znalazł.

rass

jeśli ktoś oczekuje poziomu choćby serii "Scary movie" to się zawiedzie. Marna to ściągana" komedia i jedynie scena z wróżką niezła.
Straszny hiszpański film
Hiszpania, 2009
Ramira (Alexandra Jiménez) odziana w wielką czarną pelerynę przybywa do eleganckiego, niezwykle okazałego domu na przedmieściach. Ma tu zacząć pracę w charakterze pokojowej i niańki. Uderza kołatką w drzwi, ale nikt nie otwiera.
komedia
Straszny hiszpański film
3,0 5 1 28