Paramount Pictures

PREMIERA

2007.03.17

CANAL+ PREMIUM

2013.10.02

CANAL+1

Straż nocna

Nachnoy Dozor

Rosja, 2004

reżyseria:

obsada: ,

gatunek: thriller fantasy

czas trwania: 110 min

Opis

"Straż nocna", horror fantasy i zarazem pierwsza część tryptyku o wojnie Światła i Ciemności, to film dla rosyjskiego kina epokowy. To właśnie jego niebywały sukces komercyjny w 2004 roku zainicjował w kinematografii rosyjskiej erę superprodukcji, które śmiało mogą stanowić konkurencję dla filmów z Hollywood.

Współczesna Moskwa. Los świata i ludzi zależy od subtelnej równowagi pomiędzy Dobrem a Złem. Od setek lat pilnuje jej Straż Nocna, która z ukrycia patroluje świat wampirów, magów, czarownic i innych istot podlegających Siłom Ciemności. Na mocy rozejmu wysłannicy Zła w ten sam sposób kontrolują to, co dzieje się w świecie Dobra. Pomimo czujności strażników, łańcuch nieprzewidzianych zdarzeń zaczyna przybliżać świat do wypełnienia się strasznej przepowiedni. Według niej na Ziemię ma przybyć Ten Wielki, który opowie się po jednej ze stron i w ten sposób zakończy apokaliptyczną wojnę. Może to być początek końca naszego świata. Najgorsze jednak jest to, że nikt nie wie po której stronie opowie się Ten Wielki.

"Straż nocna", która w samej Rosji zarobiła 16 milionów dolarów, podczas gdy dotychczasowe produkcje z trudem osiągały pułap 2 milionów, była oficjalnym kandydatem tego kraju do Oscara. Filmem natychmiast zainteresowały się amerykańskie wytwórnie. Prawa do "Straży nocnej" i dwóch kolejnych części tryptyku: "Straż dzienna" i "Straż wieczorna" wykupiło studio Fox Searchlight, a ostatnia część powstaje już w koprodukcji rosyjsko-amerykańskiej. Sukces "Straży nocnej" jest zasługą reżysera i scenarzysty TIMURA BEKMAMBETOVA, którego Nikita Michałkow nazwał "rosyjskim Tarantino". Jego debiutancki wojenny dramat "Peshavarskiy vals" (1994) otrzymał w Karlowych Warach nagrodę za najlepszą reżyserię. "Straż nocną", czwarty obraz w jego dorobku, wyprodukował zdolny rosyjski producent Konstantine Ernst. "Po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku rosyjska kinematografia znalazła się u kresu - liczba kin w całym kraju spadła z 10 tysięcy do 70. Zniszczono system dystrybucji kinowej, a w Rosji zaczęło szerzyć się piractwo" - mówił Ernst zagranicznym dziennikarzom. "Sytuacja poprawia się jednak od czterech lat. Mamy już około tysiąca kin, a ludzie znów chcą oglądać filmy na wielkim ekranie. O sukcesie filmu decydują przede wszystkim młodzi. Oni nie pamiętają czasów sowieckich, a w kinie chcą oglądać wielkie, hollywoodzkie widowiska. Dlatego właśnie kręcąc "Straż nocną" nawiązaliśmy do języka kina amerykańskiego - wykorzystaliśmy go jednak w oryginalny sposób". Bekmambetov i Ernst podkreślają, że "Straż nocna" nie jest tylko podróbką Hollywood. "Staraliśmy się zrobić film na wskroś rosyjski, bo bez tego nie podbilibyśmy naszej widowni. "Straż nocna" jest więc połączeniem Tarkowskiego z kinem braci Wachowskich".

Film był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej, a na Brussels International Festival of Fantasy Film zdobył drugą nagrodę - Srebrnego Kruka.

WASZE OPINIE

Heman

dobry film, warty polecenia, kilka fajnych scen...

matdexter

Ja oglądam ten film przede wszystkim z ciekawości , czemu rosyjskie kino jest lepsze od polskiego . Za produkcję tą wydano ok. 5 mln dolarów i przyciągnęło masy ludzi do kin , przebijając bardziej znane amerykańskie filmy. Szkoda że Polacy nie potrafią równię dobrych filmów robić dla porównania "Dublerzy" słaba produkcja ,dużo kasy...
Dlatego takie filmy jak"Straż Nocna" należy obejrzeć , po pierwsze mamy do czynienia nie z amerykańską ,wysokobudżetową produkcją , po drugie : wątpie aby kiedykolwiek równie dobre filmy udało się w Polsce wyreżyserować.

robi

zajawki filmu sa o wiele lepsze od samego filmu!
:) Film interesujacy dla zaznajomionych z ksiażką
Straż nocna
reżyseria:
Rosja, 2004
"Straż nocna", horror fantasy i zarazem pierwsza część tryptyku o wojnie Światła i Ciemności, to film dla rosyjskiego kina epokowy. To właśnie jego niebywały sukces komercyjny w 2004 roku zainicjował w kinematografii rosyjskiej erę superprodukcji, które śmiało mogą stanowić konkurencję dla filmów z Hollywood.
thriller fantasy
Straż nocna