PREMIERA

2007.12.01

CANAL+ PREMIUM

STRAŻNIK

The Sentinel

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pete Garrison (Michael Douglas) to doświadczony agent Secret Service z wielkimi zasługami. Dwadzieścia lat temu narażając życie uratował prezydenta przed zamachem, a dziś odpowiada za ochronę Pierwszej Damy (Kim Basinger).

Kiedy ginie jeden z jego przyjaciół, Pete jest przekonany, że ta śmierć nie była efektem napadu rabunkowego, na co wskazują poszlaki. Sprawa powierzona zostaje jednak innemu agentowi, Davidowi Breckinridge'owi (Kiefer Sutherland), któremu pomaga Jill Marin (Eva Longoria), jedna z najlepszych śledczych w Secret Service. Breckinridge wpada na trop spisku, którego celem jest zabicie prezydenta. Atutem zamachowców ma być wtyczka w Secret Service. Nic podobnego nie zdarzyło się w 140-letniej historii służb. Breckinridge i Marin odkrywają, że Garrison ma romans z Pierwszą Damą. Wszystko wskazuje na to, że jest zdrajcą i ma motyw, by pozbyć się męża kochanki. Garrisonowi trudno się bronić, więc musi sam odkryć, kto stoi za planem zamachu.

"Strażnik" CLARKA JOHNSONA jako jeden z nielicznych filmów bardzo wiernie oddaje realia funkcjonowania Secret Service. Obraz jest ekranizacją powieści byłego agenta tych służb, Geralda Petievicha, a scenariusz napisał George Nolfi we współpracy z Geraldem A. Calvisem, również byłym pracownikiem agencji, cenionym ekspertem od spraw ochrony i zabezpieczeń. To Calvis przekonał twórców, że filmowi agenci powinni posługiwać się zawodowym żargonem, uczestniczył przy projektowaniu biurek, konsoli radiowych i gabinetów. Pomagał też w wyborze obuwia ("Agenci chętnie noszą buty sznurowane, bo nie zsuwają się z nóg podczas pościgów"), okularów słonecznych, słuchawek i mikrofonów. Pod jego okiem aktorzy przeszli szkolenie w strzelaniu - najlepsza okazała się Eva Longoria, wcielająca się w śledczą Jill Marin. Calvis stwierdził nawet, że Longoria strzela celniej niż 90% prawdziwych agentów. Aktorka wyjaśniła, że jest to zasługa lekcji, które dawał jej ojciec, kiedy dorastała w Teksasie, gdzie prawo posiadania broni jest niemal nieograniczone.

Dla Evy Longorii rola w "Strażniku" była pierwszym tak znaczącym występem na wielkim ekranie. Dotychczas aktorka grywała głównie epizody w mało znaczących serialach, aż wreszcie jej talent i temperament odkryli twórcy "Gotowych na wszystko", za rolę w serii aktorka otrzymała nominację do Złotego Globu i dwie zespołowe nagrody Screen Actors Guild Award. W "Strażniku" wystąpiła u boku takich sław, jak Michael Douglas, dwukrotny laureat Oscara: dla najlepszego aktora ("Wall Street") i za produkcję "Lotu nad kukułczym gniazdem". Douglas ma też na koncie Złoty Glob ("Wall Street") oraz nagrodę krytyków z Los Angeles i nominację do BAFTY za "Cudownych chłopców". W obsadzie znalazł się również Kiefer Sutherland, który ostatnio wrócił do panteonu hollywoodzkich gwiazd dzięki serialowi "Przez 24 godziny". Rola Jacka Bauera przyniosła mu już nagrodę Emmy i Złoty Glob. Wśród wielkich nazwisk "Strażnika" należy wymienić również Kim Basinger, laureatkę Oscara za "Tajemnice Los Angeles". Basinger, kiedyś bulwersująca w "9 i pół tygodnia", po niezbyt udanych zawodowo latach, odzyskała popularność rolami w takich filmach, jak "8. Mila", gdzie zagrała matkę Eminema, "Drzwi w podłodze" z Jeffem Bridgesem czy "Komórka".

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Typowy filmik o tym, jak to osoba, która jest niewinna została wplątana w sprawę, o której nie miała pojęcia i musi oczyścić swoje dobre imię. Miłe dla oka, ale dla mózgu już nie za bardzo. Przeciętne.

dezerter

[quote Frąc napisał 29.12.2007 22:45]
Bo jeżeli ktoś widzi takie nazwiska jak M.Douglas, K.Sutherland czy E.Longoria, zawsze będzie chciał podejrzeć chociaż fragment. [/quote]

Dwa pierwsze nazwiska O.K.
Ale kim jest Longoria ? Gdyby nie rola w "Gotowych na wszystko" nikt by o niej nie usłyszał. W tym filmie zagrała bezbarwnie. Nie wiem po jakie licho ją zaangażowali do takiej roli. Chyba tylko po to, żeby przyciągnąć przed ekrany fanów "Desperate Housewives"

Frąc

Można mówić różna rzeczy na temat tego typu filmów, ale jedno nie ulega wątpliwości. Zawsze znajdują widzów. Bo jeżeli ktoś widzi takie nazwiska jak M.Douglas, K.Sutherland czy E.Longoria, zawsze będzie chciał podejrzeć chociaż fragment. Mi się Strażnik podobał średnio, ale z całą pewnością nie jest to film zły. Momentami tempo spada, ale całość wciąga. Wiem, że podobnych historii w kinie było na pęczki, ale jeżeli widz chce się rozerwać, jest to kino idealne. Dlatego mimo niedociągnięć można zobaczyć, ale nie ma co wymagać jakiego arcydzieła. Po prostu rozrywka w czystej postaci.
STRAŻNIK
reżyseria:
USA, 2006
Pete Garrison (Michael Douglas) to doświadczony agent Secret Service z wielkimi zasługami. Dwadzieścia lat temu narażając życie uratował prezydenta przed zamachem, a dziś odpowiada za ochronę Pierwszej Damy (Kim Basinger).
film akcji
STRAŻNIK
4,0 5 1 29