PREMIERA

2012.03.09

CANAL+ PREMIUM

Strefa X

Monsters

Wielka Brytania, 2010

reżyseria:

obsada: ,

gatunek: thriller/s-f

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Amerykańscy naukowcy wysyłają sondę kosmiczną w poszukiwaniu życia pozaziemskiego w Układzie Słonecznym. W drodze powrotnej maszyna rozbija się na terytorium Meksyku. Na miejscu katastrofy rozpleniają się stworzenia z kosmosu, które grasują wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej. Tereny te zostają odizolowane i oznaczone jako strefa zainfekowana.

Amerykanie budują ogromny mur chroniący terytorium kraju przed inwazją obcych. Fotoreporter Andrew Kaulder (Scoot McNairy) dostaje od wpływowego zleceniodawcy zadanie przywiezienia do Stanów jego córki (Whitney Able) przebywającej rzekomo w San José. Mężczyzna, niechętnie podejmujący się zadania, odnajduje Samanthę dopiero w szpitalu w południowym Meksyku. Podczas podróży do domu wszystko zdaje się być przeciwko nim. Ostatecznie zostają zmuszeni do powrotu przez strefę zainfekowaną, gdzie muszą stoczyć walkę o przetrwanie.

"Strefa X" jest autorskim projektem GARETHA EDWARDSA, który wymyślił historię, zaadaptował ją na scenariusz, by w końcu samemu stanąć za kamerą i wyreżyserować film. Tworzący w Anglii człowiek-orkiestra wpadł na pomysł opowieści o obcych zamieszkujących Zatokę Meksykańską, widząc rybaków wyciągających z wody przepełnioną sieć. Wyobraził sobie, że złapała się do niej wielka kreatura i nikogo to już nie dziwi. Swoją wizję przedstawił producentom z Vertigo Films. Ci zaś zaproponowali mu obejrzenie "Pocałunku o północy", produkcji z budżetem wynoszącym niespełna 25 tysięcy dolarów ze Scootem McNairym ("Garbi - Super bryka", "Mr. Fix It") na pierwszym planie.
Film zainspirował Edwardsa. Zaangażował do współpracy McNairy'ego i jego ówczesną partnerkę, dziś żonę Whitney Able ("Wszyscy kochają Mandy Lane", "Unearthed") i zrealizował film, mieszcząc się w budżecie 500 tysięcy dolarów. Oszczędności szukał wszędzie. Zamiast klasycznych taśm filmowych wykorzystał sprzęt cyfrowy. Kręcił w różnych miejscach bez specjalnych zezwoleń od lokalnych władz, a zamiast statystów, angażował będących akurat w pobliżu przechodniów i gapiów. Ekipa składała się z siedmiu osób przemieszczających się po Ameryce furgonetką. Efekty specjalne Edwards także stworzył sam.

Owoc pracy filmowców okazał się zaskakująco ciekawy i wciągający. Docenili go widzowie i krytycy na całym świecie. Film otrzymał Saturna, nominację do nagrody BAFTA, a także trzy wyróżnienia British Independent Film Awards - za najlepszą produkcję, reżyserię i efekty specjalne. Simon Reynolds, recenzent popularnego w Wielkiej Brytanii portalu "Digital Spy" zapowiadał: "Ten niezapomniany debiut wpisuje Edwardsa na listę prawdziwych talentów filmowych. Z pewnością zostanie wkrótce obsypany hollywoodzką gotówką na finansowanie kolejnych przedsięwzięć".

CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

admin

Panowie, przypominam, że to miejsce jest przeznaczone na komentarze dotyczące filmu, na dyskusje OT zapraszam do Hyde Parku.

bazyli

Mało dynamiczny? Ślimak pędzi przy nim niczym bolid formuły 1...
@Tufta - SKĄD WIESZ ŻE SIĘ BOJĘ PAJĄKÓW?
Powiem ci jeszcze w sekrecie że ci spod dziesiątki u mnie w klatce to chyba ich AGENCI są - bo mi wodę kodują w prysznicu - cała w cyferkach cieknie (a może to małe pająki?)
Wszystko to przez tą mafie z PKS-u co to mnie codziennie chce na przejściu dla pieszych przejechać.
I niech Dygralus będzie z Tobą...

Jacekturysta

Nie wiem co ty Tufta brałeś lub brałaś,ale przestań to zarzywać,bo jest z tobą coraz gorzej. A film ciekawy,choć mało dynamiczny.
Strefa X
reżyseria:
Wielka Brytania, 2010
Amerykańscy naukowcy wysyłają sondę kosmiczną w poszukiwaniu życia pozaziemskiego w Układzie Słonecznym. W drodze powrotnej maszyna rozbija się na terytorium Meksyku. Na miejscu katastrofy rozpleniają się stworzenia z kosmosu, które grasują wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej. Tereny te zostają odizolowane i oznaczone jako strefa zainfekowana.
thriller/s-f
Strefa X
3,9 5 1 26