PREMIERA

2004.08.26

CANAL+ PREMIUM

STRONA TYTUŁOWA

The Front Page

USA, 1974

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Późne dzieło hollywoodzkiego giganta Billy'ego Wildera: Jack Lemmon wciela się w asa reportażu z międzywojennego Chicago, który bezskutecznie próbuje porzucić ukochany zawód dla ukochanej kobiety.

Akcja toczy się w latach 20. w Chicago, wymarzonym miejscu pracy dla reportera. Każdy dzień przynosi tu sensację - morderstwa, skandale, gangsterskie porachunki. Hildy Johnson (Jack Lemmon) jest dziennikarską gwiazdą. Ma pełne ręce roboty, ale mimo to chce porzucić ukochaną profesję. Powodem tej zdumiewającej decyzji jest śliczna Peggy (Susan Sarandon), z którą dziennikarz zamierza się ożenić i przeprowadzić do Filadelfii. Matrymonialne plany reportera oznaczają katastrofę dla redaktora naczelnego gazety, Waltera Burnsa (Walter Matthau). Chicago żyje nadchodzącą egzekucją głośnego mordercy nazwiskiem Earl Williams. Wiadomo, że nikt nie opisze tej historii lepiej niż Hildy Johnson. Pozbawiony skrupułów redaktor Burns zrobi wszystko, co w jego mocy, by udaremnić zamiary swego najlepszego dziennikarza i zmusić go do zrobienia jeszcze jednego reportażu.

Realizując "Stronę tytułową" reżyser BILLY WILDER dobiegał siedemdziesiątki i miał na koncie legendarne hollywoodzkie przeboje, by wymienić "Pół żartem, pół serio" czy "Bulwar zachodzącego słońca". Mistrz komedii zaprosił do zagrania w filmie parę swych ulubionych aktorów, Waltera Matthau i Jacka Lemmona - z tym drugim Wilder współpracował na planie "Strony tytułowej" już po raz szósty. Obok sprawdzonego komediowego duetu gwiazdorów wystąpiła młoda, zaczynająca wówczas karierę Susan Sarandon.

Wilder oparł scenariusz "Strony tytułowej" na słynnej sztuce Bena Hetchta i Charlesa MacArthura, wielkim hicie teatralnym międzywojennego Broadway'u. Przebojowe przedstawienie było wielokrotnie przenoszone na ekran - po raz pierwszy przez innego hollywoodzkiego mistrza, Howarda Hawksa w 1940 roku. Wilder dołożył do wcześniejszych interpretacji "Strony tytułowej" solidną porcję własnych doświadczeń. Pochodzący z Galicji reżyser przed swoją emigracją do USA w latach 30. pracował jako reporter bulwarowej prasy w Wiedniu i Berlinie.
STRONA TYTUŁOWA
reżyseria:
USA, 1974
Późne dzieło hollywoodzkiego giganta Billy'ego Wildera: Jack Lemmon wciela się w asa reportażu z międzywojennego Chicago, który bezskutecznie próbuje porzucić ukochany zawód dla ukochanej kobiety.
komedia romantyczna
STRONA TYTUŁOWA
3,7 5 1 7