PREMIERA

2008.10.04

CANAL+ PREMIUM

STRZELEC

Shooter

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

5.00

Opis

Podczas wojny w Etiopii snajper Bob Lee Swagger (Mark Wahlberg) traci przyjaciela i pozostawiony sam sobie przez wycofujące się wojska cudem uchodzi z życiem. Powraca do kraju i zaszywa się w górach stanu Wyoming.

Pewnego dnia odwiedzają go agenci CIA pod kierownictwem pułkownika Isaaka Johnsona (Danny Glover). Proszą go, by wyśledził snajpera szykującego zamach na prezydenta USA. Bob długo się waha, ale w końcu przyjmuje zadanie. Okazuje się, że cała intryga jest wymyślona po to, żeby zabić towarzyszącego prezydentowi arcybiskupa Etiopii, a Swagger zostaje wrobiony w to zabójstwo. Ciężko ranny strzelec ucieka przed agentami FBI i najemnikami Johnsona. Musi również oczyścić się z zarzutów, w czym pomaga mu agent FBI Nick Memphis (Michael Peña), wdowa po przyjacielu, Sarah (Kate Mara) i sekretarka z FBI Alourdes (Rhona Mitra). Bob zbliża się do przywódcy spisku, wpływowego senatora z Montany, Charlesa Meachuma (Ned Beatty), który odkrywa przed nim realia rządzące współczesną polityką USA.

"Strzelec" to przykład kina akcji, którego walory rozrywkowe nie przesłaniają inteligentnej fabuły. Za podstawę scenariusza posłużyła bestsellerowa powieść "Point of Impact" zdobywcy Nagrody Pulitzera Stephena Huntera. Świetnie skonstruowana, trzymająca w napięciu książka prosiła się o przeniesienie na wielki ekran, a realizację powierzono scenarzyście Jonathanowi Lemkinowi, znanemu z pracy m.in. przy "Zabójczej broni 4" i "Adwokacie diabła". Reżyserią zajął się ANTOINE FUQUA, który wcześniej nakręcił głośny dramat "Dzień próby" z oscarową rolą Denzela Washingtona, "Króla Artura" z Clive'em Owenem i Keirą Knightley oraz zdjęciami autorstwa Sławomira Idziaka, a także szereg teledysków dla artystów, takich jak Prince, Stevie Wonder czy Toni Braxton. Fuqua przyznawał w wywiadach, że historia, którą przyszło mu opowiedzieć w "Strzelcu" zaintrygowała go głównie przez wzgląd na postać głównego bohatera, znakomicie wyszkolonego komandosa i upartego człowieka z zasadami. "Bob jest człowiekiem, dla którego na pierwszym miejscu zawsze był patriotyzm i honor. Został jednak zdradzony i pozostawiony samemu sobie" - mówił filmowiec - "Każde działanie, które podejmuje jest strategicznie przemyślane, ale w trakcie rozwoju akcji zauważamy także, że staje się dojrzalszym człowiekiem".

Do roli Swaggera, którego amerykańska prasa obwołała "Rambo dla myślących" na początku przymierzano Keanu Reevesa. Wśród aktorów miał się także znaleźć Eminem, który jednak nie zgodził się zagrać jednego z czarnych bohaterów. Ostatecznie angaż do tytułowej roli otrzymał Mark Wahlberg, który aby przekonująco wypaść w roli żołnierza schudł 10 kilogramów i podjął się morderczych treningów sprawnościowych dla amerykańskich marines. Niemniej trudnym zadaniem okazało się dla aktora wiarygodne przedstawienie psychologizmu kreowanej postaci. "Bob musi przejść przez piekło, aby udowodnić niewinność i otworzyć ludziom oczy. Jego historia jest niezwykła" - przekonywał Wahlberg, który zanim stał się aktorem, był wziętym raperem występującym pod pseudonimem Marky Mark. Przez sześć miesięcy należał także do słynnego boysbandu New Kids on the Block. Jego największym solowym przebojem okazała się piosenka "Good Vibrations" z płyty "Music for the people", która w 1991 roku zdobyła status platynowej. Do najlepszych kreacji filmowych Wahlberga należy zaliczyć rolę w "Infiltracji" Martina Scorsese, za którą został nominowany do Oscara i Złotego Globu oraz kreację Dirka Digglera w filmie Paula Thomasa Andersona "Boggie Nights". Ponadto zagrał w takich filmach, jak "Złoto pustyni" Davida O. Russella, "Gniew oceanu" Wolfganga Petersena, "Planeta małp" Tima Burtona, a także w "Królach nocy" Jamesa Greya. Na planie "Strzelca" Wahlbergowi partnerują tak uznani aktorzy, jak Danny Glover, Michael Pena czy Elias Koteas. Ciekawostką jest także pojawienie się na ekranie modelki Rony Mithry, która wcześniej wcieliła się w postać Lary Croft na potrzeby promocji gry "Tomb Raider".

Film kręcono w naturalnych plenerach, z których najbardziej wymagającym okazał się lodowiec Rainbow. Cały sprzęt oraz ekipa musiały być dostarczone tam helikopterami. Kilkudniowy wysiłek oraz trudy związane z nietypowym planem zaowocowały wyjątkowymi zdjęciami, za które całościowo odpowiadał Peter Menzies Jr. (m. in. "Incredible Hulk", "Lara Croft - Tomb Raider", "Trzynasty Wojownik" czy "Szklana pułapka 3").

WASZE OPINIE

Pio

Jeden z lepszych filmów sensacyjnych jakie oglądałem 9/10..Naprawdę polecam!

krzycho

fajny ten film????????????????????

masster.mk

ILE RAZY MOŻNA PUSZCZAĆ TEN FILM !!! to jest żałosne, że c+ serwuje nam ciągle te same filmy, a premier w miesiącu jest aż 5-8 pożal się boże
STRZELEC
reżyseria:
USA, 2007
Podczas wojny w Etiopii snajper Bob Lee Swagger (Mark Wahlberg) traci przyjaciela i pozostawiony sam sobie przez wycofujące się wojska cudem uchodzi z życiem. Powraca do kraju i zaszywa się w górach stanu Wyoming.
film sensacyjny
STRZELEC
4,3 5 1 123