www.filmpolski.pl

PREMIERA

2010.12.14

CANAL+ PREMIUM

SUBLOKATOR

Polska, 1966

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trzydziestokilkuletni naukowiec Ludwik (Jan Machulski) szuka spokojnego miejsca do pracy.

Wynajmuje pokój w domu zamieszkanym przez same kobiety. Każda z nich ma swoje dziwactwa i marzenia. Administratorka domu Maria Orzechowska (Barbara Ludwiżanka) chce założyć hodowlę szynszyli skrzyżowanych ze szczurami. Siostrzenica Marii - licealistka Małgosia (Magdalena Zawadzka) - planuje pozbyć się ciotki. Sportsmenka Kazimiera (Katarzyna Łaniewska) ma pomysł na przekształcenie willi w ośrodek gimnastyki rehabilitacyjnej dla niesprawnych kobiet. Ludwik szybko staje się obiektem zainteresowania pań. Jego cenne rady wydają się Marii niezbędne do realizacji jej projektu, Małgosia z młodzieńczą niewinnością zwierza się mu ze swoich knowań, a Kazimiera stara się narzucić mu zdrowy tryb życia, mając nadzieję, że poprze jej plan. Potulny mężczyzna szybko pozwala zdominować się kobietom, a jego sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy łamie nogę i unieruchomiony w łóżku jest całkowicie zdany na ich łaskę.

"Sublokator" to pełnometrażowy debiut reżyserski JANUSZA MAJEWSKIEGO ("Zaklęte rewiry" - nagroda Syrenka Warszawska i nominacja do Złotego Niedźwiedzia, "Sprawa Gorgonowej", "C.K. Dezerterzy" - Złota Kaczka). Wykorzystująca znany motyw wspólnego mieszkania komedia obyczajowa jest utrzymana w tonie groteski i nawiązuje do humoru dramatów Mrożka. Pozornie realistyczna rzeczywistość przeradza się stopniowo w absurd z elementami czarnego humoru.

Zrealizowany na podstawie scenariusza Majewskiego film może być odczytany jako metafora sytuacji jego pokolenia, jednak bardziej niż satyrą na system "Sublokator" wydaje się być wirtuozerską komedią o konflikcie płci. Zagranie tytułowego bohatera, który wpada w pułapkę zastawioną przez kilka samotnych kobiet, wymagała dyskretnego i zręcznego komizmu, bardzo lubianego przez Jana Machulskiego ("Psy", "Vinci", "Ostatnia akcja" - nominacja do nagrody Złota Kaczka), niezapomnianego kasiarza i trębacza Henryka Kwinty w komediach kryminalnych "Vabank" (1981) i "Vabank II, czyli riposta" (1984). Rolę Ludwika w "Sublokatorze" Majewski napisał specjalnie dla Machulskiego. "Upatrzyłem sobie Janka - mówił reżyser - bo był typem amanta komicznego, ładnego, ale trochę niezręcznego, znanego mi z amerykańskich komedii, które mnie wtedy fascynowały. Takim Cary Grantem. Miał niebywały wdzięk, odczuwany zarówno w życiu, jak i na ekranie, bo ten wdzięk dawał się sfotografować". W roli ostentacyjnie bezideowej licealistki, pozującej na wampa wystąpiła Magdalena Zawadzka ("Pieczone gołąbki", "Mocne uderzenie", Pan Wołodyjowski" - nagroda Złote Grono). Zaangażowaną społecznicę zagrała Katarzyna Łaniewska ("Awans", "Kogel-mogel", "Pogrzeb kartofla"), zaś za kreację wdowy po przedwojennym pułkowniku kawalerii Barbara Ludwiżanka ("Chłopi", "Noce i dnie", "Granica") została uhonorowana nagrodą "Srebrny Hugo" na MFF w Chicago oraz Nagrodą Główną na MFF w Panamie. "Sublokator" otrzymał nagrodę FIPRESCI w Mannheim, medal na MFF w Cork oraz nagrody za reżyserię i scenariusz na MFF w Panamie. Autorem zdjęć jest Kurt Weber ("Ludzie z pociągu", "Jutro premiera", "Salto"), muzykę skomponował Andrzej Kurylewicz ("Lekcja martwego języka" - nagroda Brązowe Lwy Gdańskie, "Nad Niemnem", "Panny i wdowy").

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

kolejny raz sie usmiechnelam, nawet po tylu latach film rozsmiesza...

Pio

Gdy widzę tak stary film na antenie Canal+ to od razu automatycznie palec naciska
przycisk na następny kanał. Postanowiłem się odważyć i włączyć ten film, aby
zobaczyć co jest w nim grane i go obejrzeć choć trochę na siłę. No i wyszło tak, że film
ujrzałem cały i nawet mi się spodobał, nie był jakimś porządnym filmem, ale spokojnie
można go obejrzeć. Dobrze przedstawiona historia, aktorzy młodzi, że niektórych
wogóle nie poznałem. Film za śmieszny nie był, ale w tłoku ujdzie.
SUBLOKATOR
reżyseria:
Polska, 1966
Trzydziestokilkuletni naukowiec Ludwik (Jan Machulski) szuka spokojnego miejsca do pracy.
komedia
SUBLOKATOR
5,0 5 1 2