PREMIERA

2008.06.03

CANAL+ PREMIUM

SUKCES

Polska, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 80 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Polskie miasteczko, rok 1968. Na świat przychodzi Marek Późny. Dorasta w czasach PRL-u, a w kluczowych momentach pomagają mu dwa niezachwiane autorytety: Pan Bóg i Wódz Apaczów - Winnetou (Aldo Vargas).

Dzieciństwo chłopca (Maciej Łagodziński) to okres "gierkowski", w którym głównym problemem wydaje się brak pomarańczy. Nastoletni bunt Marka przypada na stan wojenny. To także czas podejmowania pierwszych dorosłych decyzji. Miasteczko, w którym mieszka odwiedza słynny artysta. Jego wizyta zachęca chłopaka (Krzysztof Banaszyk) do spróbowania sił jako aktor. Po jednej nieudanej próbie, dostaje się na uczelnię rok później i zaczyna studenckie życie w wielkim mieście. Przyjaźni się z Wiktorem (Bartosz Opania), a kocha Martę (Ewa Bukowska), którą odbija przyjacielowi. Wraz z nadejściem zmiany ustroju w Polsce życie Marka staje się naprawdę trudne. Jego mentor - aktor, który kiedyś przyczynił się do przełomowych życiowych decyzji rozczarowuje go, bo nie potrafi udzielić mu odpowiedzi na nurtujące pytania. A kiedy Wiktor, zostaje bożyszczem tłumów, Marek musi zadowolić się epizodem w reklamówce. Traci też Martę, która wraca do Wiktora. Załamany niepowodzeniami, postanawia wrócić w rodzinne strony. Tu spotyka go zaskoczenie. Jest witany jak człowiek wielkiego sukcesu, duma miasteczka. Teraz musi tylko odnaleźć się w nowych okolicznościach.

"Sukces" to drugi po "Blok.pl" film MARKA BUKOWSKIEGO, aktora, scenarzysty i reżysera. Stworzony przez niego bohater Marek Późny został nazwany polskim Forrestem Gumpem, a o samym obrazie krytycy pisali, że trafnie portretuje życie i problemy pokolenia, które wkraczało w dorosłość we wczesnych latach 90. Główną rolę zagrał w nim Krzysztof Banaszyk, znany m.in. z "Xero" Macieja Odolińskiego oraz z seriali "Na dobre i na złe", "Przeprowadzki" czy " 39 i pół". Banaszyk użycza także głosu postaciom filmów animowanych, takich jak "Na Fali", "Ratatuj" czy "Shrek 2". W jego przyjaciela, który odniósł aktorski sukces wcielił się Bartosz Opania, który ma na koncie nominację do przyznawanego przez Polską Akademię Filmową Orła, za rolę w "Historii kina w Popielawach" Jana Jakuba Kolskiego. Filmowa Marta to żona reżysera, Ewa Bukowska, która wcześniej zagrała m.in. w filmie "Lato miłości" Feliksa Falka. "Sukces" świetnie uzupełnia elektroniczna muzyka Andrzeja Smolika.


Źródło zdjęć: www.filmpolski.pl
SUKCES
reżyseria:
Polska, 2003
Polskie miasteczko, rok 1968. Na świat przychodzi Marek Późny. Dorasta w czasach PRL-u, a w kluczowych momentach pomagają mu dwa niezachwiane autorytety: Pan Bóg i Wódz Apaczów - Winnetou (Aldo Vargas).
film obyczajowy
SUKCES