PREMIERA

2010.01.15

CANAL+ PREMIUM

SURYKATKI

The Meerkats

Wlk. Brytania, 2008

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny/przyrodniczy

czas trwania: 80 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Surykatki to małe ssaki zamieszkujące południową Afrykę. Te drobne, osiągające do 35 cm długości zwierzątka bytują w jednym z najbardziej nieprzyjaznych środowisk na Ziemi a ich dzień powszedni upływa na walce o przetrwanie. Dlatego też surykatki organizują się w klany, których członkowie pomagają sobie nawzajem.

Kolo, młody samczyk początkowo trzyma się nieco na uboczu swojej rodziny. Jednak w miarę jak dorasta i uczy się trudnej sztuki życia, zaczyna rozumieć jak ważne jest wsparcie, jakie otrzymuje i okazuje innym członkom wspólnoty. Przygody Kola i jego klanu, mieszkającego na południowafrykańskiej pustyni Kalahari podglądali okiem kamery autorzy filmu "Surykatki". Z wnikliwością i poczuciem humoru dokumentowali życie małej gromadki, a zwłaszcza rządzące nią relacje rodzinne. Jak się okazuje, ci rdzenni, niepozorni mieszkańcy piaszczystych równin pod wieloma względami przypominają swoim zachowaniem ludzi.

Zoologowie nie wychodzą z podziwu dla surykatek, które rozwinęły bardzo silne zachowania społeczne. W obrębie własnego klanu, składającego się zazwyczaj z dwóch lub trzech grup rodzinnych, zwierzątka łączy ze sobą sieć różnorakich zależności. Surykatki powiadamiają się nawzajem o niebezpieczeństwie, wspólnie organizują obronę przed napastnikiem, a także uczą swoje młode sztuki łowieckiej. Są inteligentnymi, zwinnymi i niewątpliwie wdzięcznymi stworzeniami, ale nie zwalnia ich to z obowiązku prowadzenia trudnej walki o przetrwanie w surowych warunkach południowoafrykańskiej pustyni.

Filmowcy niejednokrotnie już przymierzali się do dokumentowania niezwykłych zachowań społeczności surykatek. Na tle podobnych produkcji, "Surykatki" wyróżnia jednak skala produkcji i zaangażowane w nią środki. Film wyprodukowany został przy udziale BBC Films, nakręcony zaś przez wielokrotnie nagradzaną ekipę filmową BBC Natural History Unit. Jego reżyserię powierzono JAMESOWI HONEYBORNE'OWI, specjalizującemu się w telewizyjnych produkcjach przyrodniczych. Scenariusz napisał Alexander McCall Smith, urodzony w Zimbabwe pisarz szkocki, znany z powieści o tematyce afrykańskiej. Narrację oryginalnej wersji filmu powierzono Paulowi Newmanowi, który zdążył nagrać swoje kwestie na krótko przed śmiercią. "Surykatki" są właściwie ostatnim filmem, w którego powstaniu uczestniczył legendarny aktor. W wersji polskiej opracowanej przez CANAL+ w rolę narratora wcielił się Piotr Adamczyk.

Począwszy od listopada 2006 roku, ekipa filmowa przez rok realizowała zdjęcia na pustyni Kalahari w RPA. Ulubieńcem filmowców, a zarazem bohaterem ich dzieła został mały samiec nazwany Kolo, którego dorastanie zaczęli bacznie śledzić. Z jego codziennych perypetii, relacji rodzinnych i zmagań z surową afrykańską naturą powstał fascynujący obraz życia stworzeń, które małe rozmiary nauczyły się rekompensować licznymi zdolnościami adaptacyjnymi i społecznymi. Przy realizacji materiału filmowego, posłużono się nowatorskimi technikami, które pozwoliły uchwycić dziką przyrodę w pełni jej porażającej dynamiki. Rejestrowana przez kilka kamer sekwencją pościgu młodych surykatek przez kobrę wzdłuż podziemnych tuneli, czy scena ataku orła na stado filmowych bohaterów wywołują ogromne wrażenie.

Jak zobaczymy na ekranie, w małych ciałach surykatek drzemie ogromny duch. Upór, żywotność i odwaga, z jakimi te pustynne ssaki stawiają czoła zagrożeniom mogą być inspiracją dla każdego widza. "Film jest bardzo emocjonalny, co sprawia, że może być odbierany na całym świecie" - przekonywał prezes BBC Films, David M. Thompson - "To wspaniała historia, zrealizowana przez fantastyczny zespół".

WASZE OPINIE

Madaa

Czy w tym filmie starszy brat Kolo naprade zginal ??? to jest bez sensu jesli tak! bo ci kamerzysli i inni nic nie zrobili..?!

pociu

Najlepszy film przyrogniczy jaki oglądałem, po prostu rewelacja.

kolokolo

ktos zna soundtrack?
SURYKATKI
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2008
Surykatki to małe ssaki zamieszkujące południową Afrykę. Te drobne, osiągające do 35 cm długości zwierzątka bytują w jednym z najbardziej nieprzyjaznych środowisk na Ziemi a ich dzień powszedni upływa na walce o przetrwanie. Dlatego też surykatki organizują się w klany, których członkowie pomagają sobie nawzajem.
film dokumentalny/przyrodniczy
SURYKATKI
4,9 5 1 112