PREMIERA

2009.09.25

CANAL+ PREMIUM

Świadek bez pamięci

The Lookout

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pełen zwrotów akcji thriller, nagrodzony w 2008 Independent Spirit. Młody mężczyzna, który w wyniku wypadku samochodowego traci pamięć, zostaje uwikłany w napad na bank.

Chris Pratt (Joseph Gordon-Levitt) miał w życiu wszystko: pieniądze, dziewczynę i świetnie zapowiadającą się karierę sportową. W jednej chwili traci to w wypadku samochodowym. Przyjaciele, z którymi podróżował, giną a on sam doznaje poważnych obrażeń mózgu, w wyniku których ma uszkodzoną pamięć. Aby nie zapominać ważnych wydarzeń, zapisuje je w czarnym notesie, który zawsze przy sobie nosi. Po pewnym czasie Chrisowi udaje się znaleźć pracę - zostaje nocnym portierem w banku. Wkrótce spotyka Gary'ego (Matthew Goode), który podaje się za jego znajomego z czasów szkolnych. Nie wie, że Gary chce go wykorzystać przy realizacji planu napadu na bank, w którym Chris pracuje.

"Świadek bez pamięci" to reżyserski debiut znanego scenarzysty SCOTTA FRANKA ("Tate - mały geniusz", "Raport mniejszości", "Lot Feniksa", "Tłumaczka"), który zdobył rozgłos doskonałymi adaptacjami prozy Elmore'a Leonarda - "Dorwać Małego" oraz "Co z oczu, to z serca" (nominacja do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany). Scott Frank jest pasjonatem kina. Uwielbia thrillery, a zwłaszcza produkcje francuskie, w których intryguje go mroczny nastrój oraz postacie nakreślone na przekór schematom. Prace nad scenariuszem do "Świadka bez pamięci" zaczął jeszcze w końcu lat 80. Inspirację zaczerpnął z uważnej lektury gazet. Zdaniem producenta Waltera Parkesa na uwagę zasługuje dwutorowość tej historii. Z jednej strony jest to thriller, z drugiej studium charakterów. Temat człowieka, który traci dosłownie wszystko, jest uniwersalny i powszechnie zrozumiały, a sposób, w jaki bohater radzi sobie z nową rzeczywistością jest poruszający i przypomina momentami "Przebudzenie" Penny Marshall z Robinem Williamsem i Robertem De Niro. Według Scotta Franka szkieletem konstrukcyjnym, a zarazem jądrem emocjonalnym filmu jest relacja między Prattem i Lewisem. Główny bohater ma zaburzenia pamięci krótkotrwałej, cierpi też na wahania emocji. Lewis, niewidomy o niezwykle ostrym języku i okrutnym poczuciu humoru, stara się być dla przyjaciela przewodnikiem. Strzeże go i uczy, jak zapamiętywać wydarzenia. Łączy ich coś więcej niż zwykła przyjaźń. Obaj na różne sposoby chcą sobie nawzajem pomóc.

Przesłuchania do roli Chrisa Pratta trwały prawie rok. Joseph Gordon-Levitt (Święty związek", "Pod presją", "Zakochana złośnica") skupił się na spokoju swojego bohatera, jego osamotnieniu i koncentracji. Jego zdaniem to postać wielowymiarowa i trudna do jednoznacznej oceny. Przygotowując się filmu przeczytał wiele materiałów na temat funkcjonowania mózgu i spędził sporo czasu z ludźmi, którzy doznali podobnych urazów, jak Pratt. Zauważył, że na pierwszy rzut oka osoby z takimi dolegliwościami sprawiają zwyczajne wrażenie, ale łączą ich kłopoty z pamięcią, emocjami, językiem i logicznym myśleniem. Wszyscy mają też poczucie izolacji od świata. Po świetnym występie w "Wojnie żywiołów" trudną rolę ociemniałego Lewisa zaproponowano Jeffowi Danielsowi ("Purpurowa róża z Kairu", "Speed: Niebezpieczna prędkość", "Głupi i głupszy"), który ma na koncie m.in. trzy nominacje do Złotego Globu. To pierwsza tego typu kreacja w jego karierze. Aby nie powielać stereotypu w ukazywaniu niewidomych ludzi, Daniels zapoznał się z podstawami alfabetu Braille'a, sposobami korzystania z pomocy psa-przewodnika oraz z techniką wchodzenia na schody. Najwięcej dały mu jednak rozmowy z ludźmi, którzy stracili wzrok. "Lewis jest naprawdę wolnym duchem. Nie można przewidzieć, co dokładnie powie i jak się zachowa. Nie pozwala ślepocie nad sobą zapanować" - mówi o granej postaci Daniels. Matthew Goode ("Wszystko gra", "Gry weselne", "Kopia Mistrza") specjalizuje się w rolach romantycznych i komediowych. Właśnie dlatego, że nie wygląda i nie zachowuje się jak zły facet, reżyser zaproponował mu postać kryminalisty. Gary Spargo wkrada się w łaski Pratta i planuje napad na bank. Jest dobrym psychologiem, chce więc wszystkich przechytrzyć i uciec z łupem. Współdziałająca z nim striptizerka Luvlee Lemons nie ma w sobie nic z femme fatale. Isla Fisher ("Jak być sobą", "Polowanie na druhny", "Na pewno, być może") tak mówi o granej przez siebie postaci: "Ona używa serca i emocji, a nie umysłu.(...) Związała się z Garym i jego gangiem, ale ma w sobie jakąś dziecięcą niewinność. Jest ciekawa takich ludzi, jak Chris i Lewis. Ich przypadłości budzą u niej rodzaj czułości. Wbrew planowi zaczyna zakochiwać się w Chrisie". Zdjęcia do filmu były kręcone w Kanadzie na terenie prowincji Manitoba. Realizował je mistrz w wydobywaniu nastroju, operator Alar Kivilo ("Prosty plan", "Zimne dranie").

WASZE OPINIE

CuoreRosso

Dobre. Polecam na jesienny wieczór.
6/10

szymon_212

film Świadek "Bez pamięci to mimo wszystko fajne kino, wiadomo jednemu się podoba innemu się może nie podobać, ale w moim przypadku to ten film mi sie nawet podobał. Oczywiście dla mnie to nie było aż tak bardzo wciągające kino, ale film oceniam na ocenę 5, oczywiście w skali od 1 do 10.

Bartolomeusz

Przeciętne kino, ale jak najbardziej do obejrzenia. Scenariusz nie ekscytował, ale
"Świadek bez pamięci" był przynajmniej klimatyczny z niezłymi rolami. Abstrahując od
mdłego Gordon-Levitt'a, który o niebo lepiej sprawdził się w "Stop loss" reszta zagrała
dobrze. Zwłaszcza Jeff Daniels. W zalewie przeciętniaków jakich pełno ten film
wyróżniał się na plus.
Świadek bez pamięci
reżyseria:
USA, 2007
Pełen zwrotów akcji thriller, nagrodzony w 2008 Independent Spirit. Młody mężczyzna, który w wyniku wypadku samochodowego traci pamięć, zostaje uwikłany w napad na bank.
thriller
Świadek bez pamięci
3,6 5 1 5