PREMIERA

2013.04.30

CANAL+ FILM

Świat według Barneya

Barney's Version

Kanada/Włochy, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 134 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Niestroniący od alkoholu 65-letni Barney Panofsky (Paul Giamatti) jest producentem kanadyjskich oper mydlanych i wielkim miłośnikiem hokeja. Trzykrotnie żonaty, ojciec dwójki dzieci ma spory dystans do życia i nie traci rezonu, mimo że policja od lat podejrzewa go o zabicie najlepszego przyjaciela (Scott Speedman).

Siadając w fotelu ze szklaneczką whisky i cygarem, coraz częściej rozpamiętuje dawne czasy. Jego pierwsza żona, rozchwiana emocjonalnie artystka i nimfomanka, Clara (Rachelle Lefevre), popełniła samobójstwo kilka dni po ślubie. Drugie małżeństwo z irytująco gadatliwą Żydówką z bogatego domu (Minnie Driver) od początku było skazane na niepowodzenie. Ale to właśnie na ślubie z drugą panią Panofsky Barney poznaje miłość życia. Kompletnie zauroczony nie spocznie, dopóki Miriam (Rosamund Pike) nie przyjmie jego oświadczyn. Szczęście nie trwa wiecznie i łatwo je utracić, o czym Barney przekonuje się na własnej skórze.

Walczący o Złotego Lwa w Wenecji "Świat według Barneya" RICHARDA J. LEWISA to przewrotna słodko-gorzka opowieść o niepoprawnym politycznie podstarzałym producencie telewizyjnym. Wykreowana ze wspomnień Mordecaia Richlera postać kanadyjskiego Żyda Barneya Panofsky'ego ma w sobie coś z przegranych bohaterów Woody'ego Allena. Na przemian irytuje, wzrusza, zadziwia i rozbawia, w żadnym wypadku nie pozostawiając obojętnym. Fascynującą, pełnokrwistą postać "współczesnego Kandyda", jak trafnie określił Panofsky'ego Janusz Wróblewski z "Polityki", stworzył Paul Giamatti. Niewysoki, wiecznie nieogolony aktor z charakterystyczną łysiną i widoczną nadwagą stał się etatowym odtwórcą ról życiowych nieudaczników, poczciwców bez trudu zyskujących sympatię widzów. Przekonywał jako skupiony na sobie niespełniony pisarz ("Bezdroża"), dobroduszny menadżer bokserski ("Człowiek ringu") czy borykający się ze skutkami kryzysu finansowego adwokat ("Wszyscy wygrywają"). Na aktorskie wyżyny wzniósł się w "Świecie według Barneya", za który, w wyjątkowo zgodnej opinii krytyków, zasłużył na Oscara, a otrzymał "jedynie" drugi w karierze Złoty Glob. W roli chętnie korzystającego z uciech życia ojca bohatera partneruje Giamattiemu Dustin Hoffman, z którym spotkał się wcześniej na planie "Przekrętu doskonałego". Drugą żonę Barneya zagrała Minnie Driver ("Buntownik z wyboru", "Upiór w operze"). Dodatkowym smaczkiem dla spostrzegawczych widzów są epizody aktorskie znanych kanadyjskich reżyserów: Atoma Egoyana, Denysa Arcanda, Teda Kotcheffa i Davida Cronenberga. Starania charakteryzatorów, którzy pracowali nad odmłodzeniem i postarzeniem Giamattiego w rozpiętej na kilka dekad opowieści o barwnym życiu Panofsky'ego wyróżniono nominacją do Oscara.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

gonia1708

Zgadzam się z większością Panów bardzo dobry film, nie oderwałam się od niego ani na chwilę moja ocena bardzo wysoka 10/10 - Polecam :)

tatilog

film ciekawy. Bohater przechodzi swoje męskie koleje losu, chciał tego! Dustin Hoffman w roli ojca rewelacyjny, a Minni Driver bardziej seksowna od tej idealizowanej ...Wątek z przyjacielem, byłby niezłą zagadką kryminalną - utonął czy został postrzelony?

Jamal

Film rzeczywiscie bardzo ciekawy i niemal nieznany. Gdyby nie C+ to pewnie bym go nie obejrzał. Musze przyznac, że film jest tak dobry w duzej mierze dzieki swietnej grze glownego bohatera. Film niemal na nim sie opiera. Bardzo lubie w ogole polaczenie trudnych spraw z humorystycznymi wstawkami.

Zalogowany: Przynajmniej znalazł sie dystrybutor DVD. W Polsce to już coś.
Świat według Barneya
reżyseria:
Kanada/Włochy, 2010
Niestroniący od alkoholu 65-letni Barney Panofsky (Paul Giamatti) jest producentem kanadyjskich oper mydlanych i wielkim miłośnikiem hokeja. Trzykrotnie żonaty, ojciec dwójki dzieci ma spory dystans do życia i nie traci rezonu, mimo że policja od lat podejrzewa go o zabicie najlepszego przyjaciela (Scott Speedman).
dramat obyczajowy
Świat według Barneya
4,8 5 1 6