PREMIERA

2009.12.15

CANAL+ PREMIUM

ŚWIĄTECZNE OPOWIEŚCI

Un conte de Noël

Francja, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 146 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Szczęśliwe życie Abla (Jean-Paul Roussillon) i Junon (Catherine Denevue) Vuillardów zostaje zrujnowane wstrząsającą wiadomością, że ich synek Joseph cierpi na rzadką, śmiertelną chorobę. Jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego.

Okazuje się jednak, iż ani Abel, ani Junon, ani ich córka Elizabeth nie mogą być dawcami. Zrozpaczeni Vuillardowie decydują się na kolejne dziecko w nadziei, że uratuje ono Josepha. Niestety Henri, który wkrótce pojawia się na świecie również nie nadaje się na dawcę szpiku. W efekcie siedmioletni Joseph umiera, pozostawiając najbliższych pogrążonych w rozpaczy. Mijają lata. Rodzina Vuillardów wciąż nie radzi sobie z dawną tragedią. Na domiar złego Junon choruje na raka, Henri (Mathieu Almaric) jest wiodącym hulaszcze życie alkoholikiem, a Elizabeth (Anne Consigny) stara się radzić sobie z chorobą psychiczną nastoletniego syna. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia cała familia Vuillardów spotyka się w domu Abla i Junon.

Nawiązujące do nowej fali i klasyki dramatu rodzinnego "Świąteczne opowieści" są zrealizowane nienagannie pod względem formalnym. Zawiła, ale przejrzysta fabuła, świetny scenariusz, wspaniałe zdjęcia i aktorski popis największych indywidualności kina francuskiego to główne atuty filmu. Prezentowany po raz pierwszy w konkursie głównym na festiwalu w Cannes obraz jest dziełem jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych reżyserów francuskich, ARNAUDA DESPLECHINA. Bezpośrednią inspiracją dla autora "Męskiej zmowy" i nominowanej do 6 Cezarów tragikomedii "Królowie i królowa" było arcydzieło Ingmara Bergmana "Fanny i Aleksander". "To jeden z najpiękniejszych filmów, jakie widziałem. Razem z operatorem Erikiem Gautierem zadawaliśmy sobie pytanie o filmowe dziedzictwo, z którego się wywodzimy. Mieliśmy, jak się okazało, zbieżne odczucia, szczególnie jeśli chodzi o wspaniałą grę światłem w "Fanny i Aleksander". Oglądaliśmy ten film w wersji kinowej i telewizyjnej klatka po klatce, aż stał się częścią nas" - mówił reżyser. Realizując francuską wersję popularnej w amerykańskim kinie historii Desplechin zastąpił najbardziej rodzinne w USA Święto Dziękczynienia na bliższe europejskiej tradycji Boże Narodzenie. Ważniejsza różnica polegała jednak na znacznym pogłębieniu postaci, z których każda zyskała odrębną historię. "Oglądanie "Świątecznych opowieści" z ich reminiscencjami starego kina, cytatami z książek i fragmentami zapomnianych od dawna rozmów, jest niczym zapoznawanie się z cudzą rodziną" - pisał recenzent tygodnika "The New Yorker" Anthony Lane. "Ty przeglądasz cudze notatniki i śmiejesz się na widok zdjęć z rodzinnego albumu, podczas gdy ludzie, do których one należą kłócą się w pokoju obok, poróżnieni sprawami, których możesz nigdy nie pojąć".

W członków rodziny Vuillardów wcieliła się aktorska śmietanka znad Sekwany na czele z legendą francuskiej kinematografii Catherine Deneuve. Obok muzy Bunuela wystąpił Jean-Paul Roussillon, a także Mathieu Amalric ("Motyl i skafander", "007 Quantum of Solace"), Melvil Poupaud ("Czas, który pozostał") i Hippolyte Girardot ("Kochanek Lady Chatterley", "Podróż czerwonego balonika"). Sylvię, synową Junon i Abla, zagrała Chiara Mastroianni, prywatnie córka Catherine Deneuve.

Krytycy przyjęli film Desplechina bardzo przychylnie. Na łamach amerykańskiej prasy był on porównywany do oscarowego "Za drzwiami sypialni" i "Wnętrz" Woody'ego Allena, zaś szereg wpływowych periodyków (m.in. "Los Angeles Times", "Chicago Tribune", "New York Post", "LA Weekly", "Variety" i "The New York Times") umieściły go w pierwszej dziesiątce najciekawszych premier roku 2008. Uznaniu recenzentów towarzyszyły sukcesy artystyczne. "Świąteczne opowieści" otrzymały aż 9 nominacji do nagrody Cezara, a statuetka przypadła odtwórcy roli Abla, Jean-Paulowi Roussillonowi.

WASZE OPINIE

Frąc

Wielki powrót Cathrine Deneuve. ,,Świąteczne opowieści'' widziałem na festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2008 roku. Dziwiłem się, że tak długo nie ma ich w polskich kinach. Aż tu nagle zaskoczenie, bo pojawiły się od razu na dvd, a krótko potem w Canal+. Zupełnie nie wiem dlaczego, bo to naprawdę dobra propozycja.
Przede wszystkim dobrze nakreślone portrety psychologiczne głównych bohaterów. Widzimy to poprzez różne historie, które przydarzają się członkom pewnej rodziny. Przysłowie, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu idealnie tutaj pasuje. Scenariusz jest napisany w taki sposób, że nie ma czasu na odpoczynek. Wszystko ogląda się z zapartym tchem aż do finału. Gorąco polecam.

Jamal

Az dziwne ze nikt tego filmu nie obejrzal (nie skomentowal). Dosc interesujacy film, z ciekawym scenariuszem choc niektorym moze przeszkadzac jego zawiłość. Film mogl byc jednak ciut krotszy, z reguly wole filmy trwajace max 2 godz. Warto obejrzec, choc nie jest jakas rewelacja (nie narzekam jednak, bo kiedys wyrazlem żal ze tak malo filmow konkursowych z Cannes trafia do Polski - teraz mamy wiec go obejrzyjmy).
ŚWIĄTECZNE OPOWIEŚCI
reżyseria:
Francja, 2008
Szczęśliwe życie Abla (Jean-Paul Roussillon) i Junon (Catherine Denevue) Vuillardów zostaje zrujnowane wstrząsającą wiadomością, że ich synek Joseph cierpi na rzadką, śmiertelną chorobę. Jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego.
komediodramat
ŚWIĄTECZNE OPOWIEŚCI
4,0 5 1 5