Universal

PREMIERA

2012.07.06

CANAL+ PREMIUM

ŚWIATŁA STADIONÓW

Friday Night Lights

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Odessa w zachodnim Teksasie, rok 1988. Mieszkańcy prowincjonalnego miasteczka borykają się z poważnymi problemami politycznymi, gospodarczymi i społecznymi, ale zbliżający się sezon rozgrywek amerykańskiego futbolu jest dla wszystkich wielkim wydarzeniem. Większość jest przekonana, że ich drużyna Permian Panthers ma szansę po raz piąty w historii zdobyć mistrzostwo stanu.

Każdy piątkowy mecz z jej udziałem na miejscowym Ratliff Stadium zmienia ich szarą egzystencję w święto, zamykana jest nawet apteka. Coachem Panthersów jest Gary Gaines (Billy Bob Thornton) a zawodnikami 17-letni uczniowie z liceum Permian High, m.in. James "Boobie" Miles (Derek Luke), Mike Winchell (Lucas Black), Don Billingsley (Garrett Hedlund), Chris Comer (Lee Thompson Young ) i Brian Chavez (Jay Hernandez). Dla młodych graczy występ w finale i zdobycie tytułu może być jedyną furtką do wielkiego świata, szansą na lepszą przyszłość i realizację marzeń. Ambicje mieszkańców Odessy są duże. Lokalni notable pouczają trenera, jaki wariant taktyczny należy zastosować w meczach z najgroźniejszymi rywalami. Rośnie też powszechne uwielbienie wobec zawodników z liceum Permian High. Tablice przed domami, informują, który z członków drużyny w nim mieszka. Napięcie udziela się młodym graczom. Najlepszym zawodnikiem Permian Panthers jest James Miles. Wszyscy wróżą mu przyszłość w najlepszych zawodowych drużynach, ale już w pierwszym meczu sezonu rewelacyjny "Boobie" doznaje poważnej kontuzji.

Film jest ekranizacją książki laureata nagrody Pulitzera, H. G. Bissingera "Friday Night Lights: A Town, a Team and a Dream". Wydanej w 1990 roku dokumentalnej opowieści "Sports Illustrated" przyznał tytuł najlepszej publikacji wszech czasów o footballu amerykańskim. Scenariusz do filmu napisali David Aaron Cohen ("Zdrada") i popularny aktor, reżyser tego obrazu PETER BERG ("Gorzej być nie może", "Witajcie w dżungli", "Królestwo", "Hancock", "Battleship: Bitwa o Ziemię"), prywatnie kuzyn Bissingera. "Friday Night Lights" przedstawia kulisy jednego sezonu szkolnej drużyny futbolowej Permian Panthers. Relacje z ich kolejnych meczów twórcy filmu przeplatają scenkami z prywatnego życia trenera i graczy. W rolę coacha zespołu wcielił się laureat Oscara za scenariusz "Blizny przeszłości" Billy Bob Thornton (m.in. "Prosty plan" - nominacja do Oscara i Złotego Globu, "Włamanie na śniadanie" - nominacja Złoty Glob, "Człowiek, którego nie było" - nominacja Złoty Glob, "Zły Mikołaj" - nominacja Złoty Glob,). W jego kreacji Gary Gaines to charyzmatyczny trener z dużym doświadczeniem, który dobrze motywuje podopiecznych i walczy o sukces. Ze swoich zawodników chce zrobić doskonałych graczy, ale pragnie również, aby byli wartościowymi ludźmi. Gwiazdę zespołu Permian Panthers gra Derek Luke ("Ukryta strategia", "Na pewno, być może", "Notorious", "Captain America: Pierwsze starcie"). W innych zawodników wcielają się m.in: Lucas Black ("Szybcy i wściekli: Tokio Drift, "Aż po grób", "Legion"), Garrett Hedlund ("Twarda sztuka", "Tron: Dziedzictwo", "W drodze"), Lee Thompson Young ("Odkupienie", "Akeelah i jej nauczyciel", "Wzgórza mają oczy 2") i Jay Hernandez ("World Trade Center", "Dzielnica Lakeview", "Chętni na kasę").

W świecie amerykańskiego footballu każdy sukces jest okupiony morderczym treningiem, najmniejszy błąd jest bezlitośnie karany i nawet największy wysiłek oraz wiara we własne siły nie zapewniają sukcesu, kiedy zwyczajnie zabraknie na boisku szczęścia. "Światła stadionów" to hołd złożony ambicji i nadziei, gdzie w dążeniu do wyznaczonego celu nie ma miejsca na kompromisy. W obrazie Petera Berga na uwagę zasługują liczne sekwencje meczów, które dzięki ujęciom "z ręki" mają charakter bezpośrednich relacji. W jednej z ostatnich scen reżyser pojawia się na trybunach jako kibic.CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

kinol88

Serial o tym samym tytule jest milion razy lepszy.

bazyli

A czy czasem nie ma serialu o podobnym tytule?

zakochana_w_garrecie

nawet jeśli ten film jest beznadziejny, to GARRETT HEDLUND JEST BOSKI xD
ŚWIATŁA STADIONÓW
reżyseria:
USA, 2004
Odessa w zachodnim Teksasie, rok 1988. Mieszkańcy prowincjonalnego miasteczka borykają się z poważnymi problemami politycznymi, gospodarczymi i społecznymi, ale zbliżający się sezon rozgrywek amerykańskiego futbolu jest dla wszystkich wielkim wydarzeniem. Większość jest przekonana, że ich drużyna Permian Panthers ma szansę po raz piąty w historii zdobyć mistrzostwo stanu.
dramat obyczajowy
ŚWIATŁA STADIONÓW
4,5 5 1 37