PREMIERA

2008.07.22

CANAL+ PREMIUM

ŚWIATŁO ODBITE

Polska, 1989

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat psychologiczny

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Historia człowieka, który marzy, by zostać wielkim poetą, tymczasem znajomość z pewnym ekscentrycznym artystą determinuje całe jego życie.

Trwa sesja psychoterapeutyczna. Uczestnicy grupy opowiadają o swoich przeżyciach. Wyjątkiem jest wyraźnie starszy od reszty mężczyzna (Zbigniew Konopka), który przyjął pozycję sceptycznego i wątpiącego obserwatora. Gdy chce opuścić grupę, zostaje zatrzymany i nakłoniony do opowiedzenia swojej historii.

Jest połowa lat 50. Zbyszek ma 18 lat i mieszka pod Krakowem. Podejmuje pierwsze próby pisania wierszy, które nie spotykają się z uznaniem osób, którym je pokazuje. To także czas jego pierwszych kontaktów z kobietami, lecz tu również nie odnosi sukcesów. Do tego matka (Maria Chwalibóg) uważa go za dziwaka i przeszkadza mu kontynuować znajomości z dziewczętami. Pewnego dnia w ręce Zbyszka trafiają wiersze, których fragmenty spisuje po kryjomu i wysyła do krakowskiego wydawnictwa jako własne. Gdy okazuje się, że skompilował politycznie wybuchową mieszankę młodzieńczych poematów Miłosza, zyskuje podziw ze strony młodych krakowskich literatów i zostaje przyjęty do ich grona. Poznaje i zaprzyjaźnia się z młodym i nadzwyczaj utalentowanym poetą Andem (Mariusz Bonaszewski), którego wyraźnie pociąga świeżość i naiwność Zbyszka. Niezaprzeczalny i niewymuszony talent oraz fascynujący i ekscentryczny sposób bycia Anda przyciągają do niego Zbyszka jak magnez. Znajomość ta całkowicie determinuje życie Zbyszka i doprowadza go do załamania nerwowego.

"Światło odbite" przypomina nieco konstrukcją fabularną "Amadeusza" Milosa Formana. W obu filmach opowiedziana jest tragiczna historia zetknięcia się geniuszu z miernotą i to, jak wyniszczające jest poczucie przeciętności, które po takiej konfrontacji pozostaje. Film jest oparty na opowiadaniu Stanisława Czycza "And", będącego swoistą biografią słynnego krakowskiego poety i legendy pokolenia '56 Andrzeja Bursy. Naturalistyczną twórczość przedwcześnie zmarłego artysty cechował bunt, brutalność i cynizm. Bursa poszukiwał wartości humanistycznych i prawdy o ludziach w czasach, w których przyszło mu żyć, dzięki czemu zdobył pośmiertną sławę wśród młodego pokolenia PRLu. ANDRZEJ TITKOW nie przypadkiem zdecydował się sfilmować historię poety. Znany scenarzysta, a także reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych sam jest autorem kilku tomików wierszy, za które w 1974 otrzymał nagrodę podczas Warszawskiej Jesieni Poezji.


Źródło zdjęć: www.filmpolski.pl
ŚWIATŁO ODBITE
reżyseria:
Polska, 1989
Historia człowieka, który marzy, by zostać wielkim poetą, tymczasem znajomość z pewnym ekscentrycznym artystą determinuje całe jego życie.
dramat psychologiczny
ŚWIATŁO ODBITE
4,3 5 1 8