Fox

PREMIERA

2007.02.21

CANAL+ PREMIUM

ŚWIATŁO W MROKU

Shining Through

USA, 1992

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 128 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Linda Voss (Melanie Griffith) jest mieszkającą w USA Żydówką o irlandzko-niemieckich korzeniach. Świetnie mówi po niemiecku, dzięki czemu dostaje pracę w międzynarodowej kancelarii prawniczej Eda Lelanda (Michael Douglas).

Ed zatrudnia ją jako sekretarkę, a wkrótce nawiązują romans. Gdy Stany włączają się w działania II Wojny Światowej, okazuje się, że Ed jest szpiegiem amerykańskiego wywiadu. Decyduje się na wysłanie Lindy do Berlina, gdzie dziewczyna ma nawiązać kontakty i szpiegować na rzecz rządu amerykańskiego. Linda wyjeżdża i zatrudnia się jako pomoc domowa u wysokiej rangi oficera niemieckiego (Liam Neeson). Oprócz działań szpiegowskich, ma też inne, prywatne zadanie: odnaleźć krewnych, którzy przed wybuchem wojny mieszkali w Berlinie.

DAVID SELTZER, reżyser i autor scenariusza powstałego na motywach powieści Susan Isaac, znany jest polskim widzom głównie jako autor scenariuszy do filmów: "Omen" (Richarda Donnera z 1976 i Johna Moora z 2006), "Znamię" Toma Shadyaca z Kevinem Costnerem czy "Niczyje dziecko", który również wyreżyserował. Do "Światła w mroku" zaangażował wielu znanych aktorów. Grający postać Eda Lelanda, Michael Douglas, to jedna z największych gwiazd kina dzisiejszych czasów. Syn słynnego aktora Kirka Douglasa rozpoczął karierę jako producent "Lotu nad kukułczym gniazdem" w reżyserii Milosa Formana. Był to pierwszy w historii Akademii film, który zdobył Oscary we wszystkich 5 najważniejszych kategoriach (najlepszy film, reżyser, aktor, aktorka i scenariusz). Najbardziej znane produkcje, w których Douglas junior wystąpił jako aktor to "Coma", "Miłość, szmaragd i krokodyl" i "Klejnot Nilu", gdzie partnerowali mu Kathleen Turner i Danny DeVito, "Fatalne zauroczenie" z Glenn Close, "Wall Street", który przyniósł mu Oscara i Złoty Glob, "Wojna państwa Rose" w reżyserii Danny'ego DeVito, "Nagi instynkt" z Sharon Stone, "Upadek", "W sieci" z Demi Moore czy słynny "Traffic" Stevena Soderbergha, w którym zagrał ze swoją żoną Catheriną Zeta-Jones. Pojawiający się w filmie w mniejszej, ale bardzo znaczącej roli John Gielgud znany jest z filmów, takich jak: "Juliusz Cezar", za rolę w którym otrzymał nagrodę BAFTA, "Artur", który przyniósł mu Oscara i Złoty Glob, "Romeo i Julia", "Ryszard III", "Rydwany ognia", "Ghandi" czy "Księgi Prospera". Wystąpił też w polskim filmie w reżyserii Andrzeja Wajdy "Dyrygent", a u jego boku zagrali Krystyna Janda i Andrzej Seweryn. Największym osiągnięciem grającej w "Świetle w mroku" Melanie Griffith jest rola w "Pracującej dziewczynie" Mike'a Nicholsa, za którą otrzymała Złoty Glob, jedyną jak dotychczas nominację do Oscara oraz BAFTY. Spośród ponad 60 produkcji, w których wystąpiła warto wspomnieć "Dziką namiętność" Jonathana Demme, "Wzgórza Pacyfiku" Johna Schlesingera, "Fajerwerki próżności" Briana De Palmy, "Lolitę" Adriana Lyne'a, "Celebrity" Woody Allena czy "Wariatkę z Alabamy" w reżyserii Antonio Banderasa, prywatnie męża aktorki. Liama Neesona pamiętamy przede wszystkim z filmu "Lista Schindlera" Stevena Spielberga, za rolę w którym aktor był nominowany do Oscara i Złotego Globu.
ŚWIATŁO W MROKU
reżyseria:
USA, 1992
Linda Voss (Melanie Griffith) jest mieszkającą w USA Żydówką o irlandzko-niemieckich korzeniach. Świetnie mówi po niemiecku, dzięki czemu dostaje pracę w międzynarodowej kancelarii prawniczej Eda Lelanda (Michael Douglas).
dramat
ŚWIATŁO W MROKU
3,9 5 1 19