PREMIERA

2007.03.06

CANAL+ PREMIUM

ŚWIĘTA WOJNA

Polska, 1965

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Komedia o futbolowym szaleństwie. Film opowiada o rywalizacji dwóch małomiasteczkowych śląskich drużyn piłkarskich - "Sparty" i "Naprzodu".

Działacze i kibice "Naprzodu" są gotowi zrobić wszystko, by nie dopuścić do przegranej ze znienawidzoną "Spartą". Kiedy łapówki nie skutkują, postanawiają podjąć bardziej niekonwencjonalne metody działania - chcą, by miejscowa piękność Gabrysia (Elżbieta Czyżewska) uniemożliwiła najlepszemu zawodnikowi "Sparty" - Walczakowi (Andrzej Kopiczyński) - udział w meczu. Na ich nieszczęście dziewczyna zakochuje się w piłkarzu ze wzajemnością. Rywalizacja drużyn i niepewność wyniku spędza sen z powiek wszystkim zaangażowanym w nią osobom, łącznie z miejscowymi notablami: dyrektorem kopalni i komendantem milicji. Zdesperowani kibice "Naprzodu" postanawiają zatem porwać Walczaka i tym sposobem zapewnić zwycięstwo ukochanej drużynie.

"Świętą wojnę" zalicza się - obok "Czekam w Monte Carlo" czy nagrodzonego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji "Boksera" - do filmów sportowych JULIANA DZIEDZINY. Urodzony w Lesku Dziedzina jako reżyser zaczynał od realizowania obrazów o polskiej prowincji. Takie było "Miasteczko" (1958) zrealizowane z Romualdem Drobaczyńskim i Januszem Łęskim czy "Mam tu swój dom" (1963) z Zofią Rysiówną w jednej z głównych ról. Krytyce spodobał się również jego film "Rachunek sumienia" (1964), będący luźną adaptacją powieści "Dzień siódmy i znowu pierwszy" Ryszarda Liskowackiego.

W "Świętej wojnie" spotkało się kilkoro znanych polskich aktorów. W roli Gabrysi wystąpiła Elżbieta Czyżewska, jedna z najpopularniejszych polskich aktorek lat 60. Czyżewska, po sukcesach na wielkim ekranie, w teatrze i kabarecie STS, pod koniec lat 70. wyjechała z Polski wraz z mężem, dziennikarzem amerykańskim, który po artykule krytykującym Władysława Gomułkę był zmuszony opuścić kraj. Doświadczenia Czyżewskiej na emigracji stały się inspiracją dla Yurka Bogayewicza, który na ich podstawie zrealizował film "Anna" z udziałem Sally Kirkland. Obraz był nominowany do Oscara (1988) i otrzymał Złoty Glob. Sama Czyżewska w Ameryce nie zagrała w wielu filmach. Wystąpiła m.in. w roli dr G. Shapiro w odcinku "Was It Good for You?" serialu "Seks w wielkim mieście". Jeszcze rzadziej można ją było oglądać w polskich produkcjach, jak "Kocham Kino" Piotra Łazarkiewicza (1987) czy "Szczur" Jana Łomnickiego (1994). W 2006 roku pojawiła się natomiast w epizodycznej roli nieznajomej z Nowego Orleanu w polskiej produkcji "S@motność w sieci" Witolda Adamka. Rolę Antoniego Kortyby, gorliwego kibica "Naprzodu", zagrał nieżyjący już aktor, Mieczysław Czechowicz, który wystąpił m.in. w serialu "Janosik" Jerzego Passendorfera, w "Lalce" Ryszarda Bera czy "Nie ma róży bez ognia" Stanisława Barei. Dzieci doskonale znają jego głos jako Misia Uszatka z jednej z najbardziej znanych i lubianych polskich dobranocek. W rolę Walczaka, ukochanego Gabrysi i głównego zawodnika "Sparty", wcielił się Andrzej Kopiczyński, związany od ponad 20 lat z teatrem "Kwadrat" w Warszawie. Kopiczyński kojarzony jest głównie z rolą inżyniera Karwowskiego w serialu "Czterdziestolatek" (1974) Jerzego Gruzy i jego kontynuacjach. Aktor grał również w "Miłość ci wszystko wybaczy" Janusza Rzeszewskiego oraz "Znachorze" i "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
ŚWIĘTA WOJNA
reżyseria:
Polska, 1965
Komedia o futbolowym szaleństwie. Film opowiada o rywalizacji dwóch małomiasteczkowych śląskich drużyn piłkarskich - "Sparty" i "Naprzodu".
komedia
ŚWIĘTA WOJNA
4,9 5 1 441