PREMIERA

2007.06.05

CANAL+ PREMIUM

ŚWIĘTE SERCE

Cuore sacro

Włochy, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 114 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Irene (Barbora Bobulova) jest bezkompromisową bizneswoman, w której rękach rodzinny interes zamienia się w doskonale prosperującą firmę. Pewnego dnia sukcesy zawodowe schodzą jednak na plan dalszy.

Dowiaduje się bowiem, że jej dwie przyjaciółki popełniły samobójstwo, tuż po tym, jak Irene wykupiła akcje ich przedsiębiorstwa. Niezachwiana pewność siebie Irene zaczyna ustępować miejsca uśpionemu dotychczas sumieniu. Kobieta postanawia wrócić do rodzinnego Rzymu, do domu, w którym się wychowała. Odkrywa tam sekret ostatnich lat życia swojej matki, która - według diagnozy lekarzy - zmarła na skutek choroby psychicznej. Pod wpływem tych wstrząsających wydarzeń Irene zaczyna patrzeć na świat zupełnie inaczej i wierzyć w inne wartości. Wtedy też poznaje Benny (Camille Dugay Comencini), sprytną, wychowaną na ulicy złodziejkę i oszustkę. Benny pokazuje jej świat, o którego istnieniu Irene wolała do tej pory nie wiedzieć.

FERZAN OZPETEK, Turek mieszkający na stałe we Włoszech, choć debiutował stosunkowo niedawno, bo w 1997 roku filmem "Hamam - łaźnia turecka", już wyrobił sobie opinię jednego z najciekawszych młodych reżyserów Europy. Przełomem w jego karierze był obraz o dość przewrotnej, opartej na faktach, fabule "On, ona i on", który wygrał nie tylko Austin Gay & Lesbian International Film Festival i New York Lesbian and Gay Film Festival, ale również trafił do konkursu głównego festiwalu w Berlinie (Złotego Niedźwiedzia otrzymała wówczas "Intymność" Patrice'a Chéreau). Prawdziwym wydarzeniem inspirowane były też porównywane do filmów Kieślowskiego "Okna" - największy dotychczas komercyjny sukces Ozpetka. W samych Włoszech film zgromadził 2 miliony widzów, Włoska Akademia Filmowa nagrodziła go 5 statuetkami Davida di Donatello (zwanymi włoskimi Oscarami), a w Karlowych Warach obraz zdobył Kryształowy Glob i nagrody dla najlepszego reżysera i najlepszej aktorki. "Święte serce" - tak jak poprzednie filmy Ozpetka - zawiera subtelne wątki homoseksualne, przez które reżyser ku swojej irytacji notorycznie porównywany jest do Pedra Almodóvara. "To zbyt łatwa ścieżka. Nigdy nikogo nie imituję, nie opowiadam tak samo, jak inni. Mieszkam w Rzymie, w okolicy piramidy Gajusza Cestiusza i kiedy wychodzę z domu, spotykam osoby, które mogłyby być postaciami z filmów Almodóvara. Jednak to są moi sąsiedzi, nie jego. Wziąłem ich z mojego podwórka. To rzeczywistość nie hiszpańska, lecz włoska" - komentuje. W "Świętym sercu" główną rolę zagrała jednak nie Włoszka, ale Słowaczka Barbora Bobulova, znana m.in. z prezentowanego w Cannes "Księcia Hamburga" (1997) Marca Bellocchio. Partnerował jej m.in. Andrea Di Stefano, znany ze znakomitego "Zanim zapadnie noc" (2000) wyreżyserowanego przez malarza Juliana Schnabla.

"Święte serce" zdobyło 3 nagrody na Flaiano Film Festival i - podobnie jak "Okna" - zostało wyróżnione przez Włoską Akademię Filmową nagrodą Davida di Donatello.

WASZE OPINIE

Zoran

Naprawdę ciekawy film o tym że nie tylko kasa liczy się w życiu ale także inne wartości. Pewnie było już o tym wiele razy ale warto oberzeć.
ŚWIĘTE SERCE
reżyseria:
Włochy, 2005
Irene (Barbora Bobulova) jest bezkompromisową bizneswoman, w której rękach rodzinny interes zamienia się w doskonale prosperującą firmę. Pewnego dnia sukcesy zawodowe schodzą jednak na plan dalszy.
dramat obyczajowy
ŚWIĘTE SERCE
4,0 5 1 7