PREMIERA

2007.08.14

CANAL+ PREMIUM

ŚWIETLIK

Junebug

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Świetlik" to znakomite studium rodzinnych stosunków i zderzenia dwóch kultur: wielkomiejskiej i prowincjonalnej. Kameralny, niezwykle wnikliwy film Phila Morrisona z nagrodzoną na na festiwalu Sundance kreacją Amy Adams.

Madeline (Embeth Davidtz) jest właścicielką galerii sztuki w Chicago. Wychodzi za mąż za George'a (Alessandro Nivola), uroczego, cichego mężczyznę z prowincji. Kilka miesięcy po ślubie nadarza się okazja, by poznać krewnych George'a. Madeline wyjeżdża do Karoliny Północnej podpisać kontrakt z obiecującym artystą ludowym. Rodzina jej męża mieszka w pobliżu. Konfrontacja światowej kobiety z metropolii z małomiasteczkową familią nie jest jednak łatwa. Rodziną rządzi Peg (Celia Weston), apodyktyczna i uszczypliwa matka George'a. Jej mąż, Eugene (Scott Wilson), to zamknięty w sobie człowiek, który żyje własnymi sprawami. Jeszcze głębiej w swój świat uciekł młodszy brat George'a - Johnny, którego żona, dziecinna i entuzjastyczna Ashley (Amy Adams), wkrótce będzie rodzić. Egzystencja tej rodziny opiera się na kruchej równowadze, która zostanie zburzona przez przybycie Madeline.

"Świetlik" to film o zwykłych ludziach w zwykłej sytuacji: fabuła zbudowana jest wokół rodzinnego spotkania. PHIL MORRISON i jego scenarzysta, Angus MacLachlan, zmieniają to banalne z pozoru zdarzenie w pasjonujący psychologiczno-obyczajowy spektakl. Autorzy budują swój film jak układankę złożoną z świetnie zaobserwowanych detali. W ten sposób powstaje przekonująca, wielowymiarowa rzeczywistość zaludniona przez pełnokrwiste postaci. "Świetlik" to rzecz bardzo dobrze zagrana - wyróżnia się zwłaszcza nagrodzona na festiwalu Sundance, nominowana do Oscara Amy Adams. Jeden z najbardziej cenionych krytyków amerykańskich, Roger Ebert, trafnie podsumował film Morrisona: "to kino jest dobre, ponieważ jest prawdziwe".

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

...zaczyna sie tajemniczo i wije sie akcja do punktu kulimacyjnego bez wiekszego napiecia a potem nagle konczy sie jak bajka bez moralu, czegos w tym filmie brak...moim zdaniem wiekszych emocji, napiecia, skrytej fabuly wszystko jest lekko nudnawe ale przyjemne w odbiorze.
Glowna bohaterka o eterycznej urodzie przyciaga widza juz na poczatku, caly czas czekalam , ze poza pokazniem jej pracy i przezyc z odwiedzin w domu meza cos jej sie przytrafi, zmieni ja uswiadomi, a tu nic...ona stoi na boku tej rodziny i film wlasnie tak sie konczy...
ŚWIETLIK
reżyseria:
USA, 2005
"Świetlik" to znakomite studium rodzinnych stosunków i zderzenia dwóch kultur: wielkomiejskiej i prowincjonalnej. Kameralny, niezwykle wnikliwy film Phila Morrisona z nagrodzoną na na festiwalu Sundance kreacją Amy Adams.
dramat
ŚWIETLIK
3,7 5 1 12