PREMIERA

2010.05.14

CANAL+ PREMIUM

ŚWIETLIKI W OGRODZIE

Fireflies in the Garden

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Już od wczesnego dzieciństwa relacja Michaela (Cayden Boyd) z ojcem (Willem Dafoe) pozostawiała wiele do życzenia. Despotyczny i autorytarny Charles Waechter, nauczyciel akademicki na wydziale literatury, obmyślał dla syna wyrafinowane i okrutne kary. Ten z kolei nierzadko prowokował go, celowo postępując w określony, niezrozumiały dla rodzica sposób.

Oparciem dla chłopca ciemiężonego metodami wychowawczymi ojca-tyrana były dwie kobiety. Jedną z nich była Lisa (Julia Roberts), opiekuńcza i wyrozumiała matka Michaela, która także cierpiała z powodu trudnego charakteru męża. Drugą przyjaciółką małego była od zawsze ciotka Jane (Emily Watson). Po latach dorosły Michael (Ryan Raynolds), uznany pisarz, jedzie z Nowego Jorku w rodzinne strony, by świętować zdobycie przez Lisę dyplomu ukończenia studiów. Rodzinne spotkanie, a szczególnie konfrontacja z ojcem, rodzi w nim wiele obaw, tym bardziej, że ma w planach wydanie bardzo osobistego pamiętnika, który upubliczniłby najgłębiej skrywane tajemnice Waechterów. Na miejscu dowiaduje się o tragicznym wypadku, który diametralnie zmienia sytuację.

Tytuł "Świetliki w ogrodzie" pochodzi z jednego ze wspomnień Michaela, kiedy wraz z innymi dziećmi próbował po zmroku dosięgnąć błyszczących robaczków. By odkryć głębsze znaczenie tytułu należy jednak zajrzeć do zbioru poezji Roberta Frosta, amerykańskiego poety, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku, który tak właśnie nazwał jeden ze swych utworów. W filmie mały Michael zawstydza ojca w obecności kolegów, twierdząc że jest on autorem wiersza. Scenariusz do filmu napisał, inspirując się w dużej mierze własnymi przeżyciami, DENNIS LEE, który stanął także za kamerą. Przed nakręceniem "Świetlików w ogrodzie" początkujący reżyser stworzył jedynie krótkometrażową komedię "Jesus Henry Christ". W jego dramacie rozbierającym na czynniki pierwsze kwestie miłości, nienawiści i rodzinnego zaangażowania zgodzili się zagrać czołowi aktorzy. Despotycznego i na pozór wyzutego z uczuć Charlesa zagrał Willem Dafoe, kojarzony dziś najczęściej z rolą w "Antychryście" von Triera oraz z takimi kultowymi pozycjami, jak "Pluton" czy "Cień wampira", za które otrzymał nominacje od Oscara. Partnerowała mu Julia Roberts, laureatka Oscara za kreację Erin Brockovich, dwukrotnie nominowana do tej prestiżowej nagrody za występy w "Pretty Woman" i w "Stalowych magnoliach". W postać dorosłego Michaela Waechtera wcielił się zaś Ryan Raynolds, który choć zwykle oglądany w komediach, świetnie poradził sobie z rolą dramatyczną. W obsadzie znalazła się także Emily Watson, wielokrotnie nagradzana od czasu debiutanckiej, wyróżnionej nominacją do Oscara roli w "Przełamując fale" swoimi poruszającymi kreacjami (m.in "Hilary i Jackie", "Equilibrium", "Gosford Park").

WASZE OPINIE

pedro

Moim zdaniem to jeden z ciekawszych filmów. Dobry scenariusz i rewelacyjni aktorzy to duży atut "Świetlików..." Szczerze mówiąc nie spodziewałem się dobrej gry po Ryanie Reynoldsie, a to miła niespodzianka. Willem Defoe prezentuje jak zawsze wysoki poziom gry aktorskiej. Film w sumie opowiada o skrywanych tajemnicach rodzinnych, trudnej przeszłości, ale zrobiony jest dobrze. Bardzo dobrze. Jak na produkcję amerykańską "Świetliki..." posiadają swoisty klimat.
Musze przyznać, że momentami film bardzo kojarzył mi się z "Pręgami" Magdy Piekorz.
Sami zobaczcie. Warto !!!

tobin

niestety ale wlasnie wylaczylem sie z filmu. Jakos zbyt mozolny, leniwy, owszem, wyjatkowa muzyka i ladne kadry...ale jakos tak. Moze za duzo kaw dzis wypilem. Po zwiastunie wiele sie spodziewalem. Pewnie obejrze w innym terminie.
ŚWIETLIKI W OGRODZIE
reżyseria:
USA, 2008
Już od wczesnego dzieciństwa relacja Michaela (Cayden Boyd) z ojcem (Willem Dafoe) pozostawiała wiele do życzenia. Despotyczny i autorytarny Charles Waechter, nauczyciel akademicki na wydziale literatury, obmyślał dla syna wyrafinowane i okrutne kary. Ten z kolei nierzadko prowokował go, celowo postępując w określony, niezrozumiały dla rodzica sposób.
dramat
ŚWIETLIKI W OGRODZIE
4,4 5 1 18