Kino Świat 2013

PREMIERA

2014.04.30

CANAL+ PREMIUM

Syberiada polska

Polska, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Oparta na książce Zbigniewa Domino historia Polaków wysiedlonych na Syberię. W obsadzie Adam Woronowicz, Sonia Bohosiewicz, Urszula Grabowska i Jan Peszek.

Według szacunków władz polskich, w pierwszych dwóch latach wojny wywieziono ze wschodnich terenów Polski ponad milion dwieście tysięcy osób, z czego około 440 tysięcy deportowanych znalazło się w więzieniach i obozach, a 150 tysięcy wcielono siłą do Armii Czerwonej. Resztę zmuszono do osiedlania się w różnych częściach Związku Sowieckiego.

10 lutego 1940 roku nocą NKWD wysiedla mieszkańców wsi Czerwony Jar na Podolu. Wśród wysiedleńców jest rodzina Jana Doliny (Adam Woronowicz): jego żona Antonina (Urszula Grabowska) oraz synowie: Staś (Paweł Krucz) i Tadzio (Marcin Walewski). Ich podróż na Syberię trwa 40 dni, najpierw pociągiem, potem pieszo i saniami. Ich nowym domem jest obóz pośrodku tajgi, gdzie muszą zmierzyć się nie tylko z przerażającym zimnem, głodem i chorobami, ale także z brakiem prywatnej przestrzeni i jakiejkolwiek nadziei na przyszłość. Ta beznadzieja w połączeniu z szerzącymi się chorobami już pierwszą wiosną zdziesiątkują wysiedleńców, również rodzinę Jana.

"Syberiada polska" to powrót JANUSZA ZAORSKIEGO do kina historycznego, które przyniosło mu największe sukcesy międzynarodowe (Srebrny Niedźwiedź MFF w Berlinie za "Matkę Królów", Grand Prix MFF w Locarno za "Jezioro Bodeńskie"). W obsadzie spotkali się znakomici aktorzy kilku generacji, m.in. Adam Woronowicz ("Popiełuszko. Wolność jest w nas"), Jan Peszek ("Pożegnanie jesieni"), Sonia Bohosiewicz ("Obława"), Urszula Grabowska ("Joanna") oraz Natalia Rybicka ("Chrzest"). Wspierają ich aktorzy ukraińscy - między innymi znany z produkcji Petera Weira "Niepokonani" Igor Gniezdilow, a także Andrii Zhurba i Valeria Guliaewa.
Syberiada polska
reżyseria:
Polska, 2013
Oparta na książce Zbigniewa Domino historia Polaków wysiedlonych na Syberię. W obsadzie Adam Woronowicz, Sonia Bohosiewicz, Urszula Grabowska i Jan Peszek.
dramat
Syberiada polska
3,6 5 1 14