1993 Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

PREMIERA

2004.06.28

CANAL+ PREMIUM

SYNALEK

Good Son

USA, 1993

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 83 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Kevin sam w domu" nadal jest pomysłowy i odważny, ale tym razem pokazuje swoje prawdziwie demoniczne oblicze. Macaulay Culkin i Elijah Wood, jako wcielone zło i próbujące go pokonać uosobione dobro.

Dwunastoletni Mark (Elijah Wood) po śmierci matki zostaje oddany pod opiekę wuja i ciotki, ponieważ ojciec chłopca nie może odłożyć ważnej służbowej podróży do Tokio. Rękę do osamotnionego chłopca wyciąga syn wujostwa, Henry (Macaulay Culkin), jego rówieśnik, który wydaje się być zadowolony z przyjazdu Marka. Dość szybko za to Mark uświadamia sobie, że Henry zdecydowanie nie jest zadowolony z obecności w jego rodzinie młodszej siostry, ośmioletniej Connie (Quinn Culkin). Chłopak jest zazdrosny o uwagę, którą jego rodzice poświęcają małej. Sam czuje się odepchnięty i nieważny, ale znajduje dość zaskakujący sposób na pozyskanie rodzicielskiej miłości. Na oczach przerażonego Marka demonstruje coraz to bardziej wymyślne sposoby czynienia zła. Powoduje groźny wypadek samochodowy, zabija psa i omal nie topi swojej siostry w jeziorze. Mark orientuje się, że za niebieskimi oczami kuzyna kryje się diabelska dusza, ale desperacko próbuje ochronić rodzinę Henry'ego przed odkryciem tej strasznej prawdy. Tymczasem Henry z upodobaniem znajduje kolejne ofiary.

Wielu krytyków rolę zarażonego złem Henry'ego uznało za najlepsze aktorskie osiągniecie Macaulaya Culkina, który sławę zdobył zaledwie trzy lata wcześniej dzięki roli w superprodukcji "Kevin sam w domu". "Mało kto, oklaskując dzielnego chłopca, który ze sprytem i poczuciem humoru walczy z włamywaczami, wśród śmiechu dostrzegał wówczas niepokojący aspekt filmu - Kevin postępował niezwykle okrutnie, z zaciętością, której bynajmniej nie usprawiedliwiała obrona konieczna rodzinnej posiadłości" - pisał później krytyk "Gazety Wyborczej" recenzując "Synalka" JOSEPHA RUBENA. Rzeczywiście, demoniczny Henry przypomina pod wieloma względami słodkiego Kevina. Obaj mają tak samo mylącą naiwność w spojrzeniu, obaj bywają bezwzględni i obaj w głębi serca cierpią z powodu braku rodzinnego ciepła. To właśnie sprawia, że "Synalek" jest czymś znacznie bardziej ważkim, niż sprawnie zrobiony thriller. Jest piorunującą przestrogą o skutkach braku rodzicielskiej uwagi i o tym, jak szybko zostawione samemu sobie dziecko nasiąka bezwzględnym złem. Naprzeciw Henry'ego reżyser postawił niewinnego Marka, który nie umie pogodzić się ze śmiercią matki, a mimo to wciąż uosabia czyste dobro. Marka zresztą świetnie zagrał początkujący wówczas w Hollywood Elijah Wood (nagrodzony za tę rolę Saturnem), który osiem lat później wcielił się w jedną z najważniejszych postaci literatury fantasy: hobbita Frodo Bagginsa z "Władcy pierścieni".

WASZE OPINIE

Mateusz

Kto widział poprzednie filmy z M.Culkinem może się zdziwić,bo tym razem gra on czarny charakter,którego nikt nie chciałby spotkać na własnej drodze.Ale ten thriller naprawdę trzyma w napięciu.Polecam.
SYNALEK
reżyseria:
USA, 1993
"Kevin sam w domu" nadal jest pomysłowy i odważny, ale tym razem pokazuje swoje prawdziwie demoniczne oblicze. Macaulay Culkin i Elijah Wood, jako wcielone zło i próbujące go pokonać uosobione dobro.
thriller
SYNALEK
4,0 5 1 42