PREMIERA

2010.07.11

CANAL+ PREMIUM

Synekdocha, Nowy Jork

Synecdoche, New York

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 119 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Życie reżysera teatralnego Cadena Cotarda (Philip Seymour Hoffman) jest dla niego udręką i źródłem coraz boleśniejszych doznań. Opuszcza go żona (Catherine Keener), która razem z ich córką Olive (Sadie Goldstein) udaje się do Berlina, gdzie widzi dla siebie możliwość lepszego życia.

Praca Cadena, choć pojawiają się w niej sukcesy, nie przynosi mu spełnienia, a terapeutka (Hope Davis), której powierza przemyślenia, zgryzoty i tajemnice, zamiast na jego problemach, skupia się na lansowaniu swojej książki. Jakby tego było mało, organizm Cotarda atakuje tajemnicza choroba, hamująca niektóre funkcje autonomicznego układu nerwowego. Przytłoczony nieuchronnością przemijania i potrzebą wyrażenia siebie, Caden rozpoczyna pracę nad nowym projektem - bardzo realistyczną sztuką teatralną. Wynajduje wielki magazyn w jednej z nowojorskich dzielnic i buduje w nim niemal idealną kopię wycinka miasta, tytułową synekdochę - część całości, będącą jednocześnie całością części. Gromadzi coraz liczniejszą grupę aktorów, mających odtwarzać postacie występujące w realnym życiu reżysera. Wkrótce musi zatrudniać kolejnych, którzy wcielą się z kolei w role aktorów. Przedsięwzięcie przybiera coraz większe rozmiary i skomplikowaną formę. Czas płynie nieubłaganie i nic nie wskazuje na to, że wielkie dzieło Cadena zostanie kiedykolwiek ukończone.

Zdaniem wielu krytyków "Synekdocha Nowy Jork" to jeden z najlepszych i najambitniejszych obrazów dekady. Jego odwaga i bezkompromisowość połączone z intelektualną ucztą, jaką oferuje, czynią go lekturą niepowtarzalną i wymagającą. W filmie wykorzystano liczne odwołania do literatury i filozofii, m.in. do "Procesu" Kafki, do prac Prousta, Brechta, Junga czy do buddyjskiej metafory świata, jako płonącego domu. Manohla Dargis z "New York Timesa" pisała: "Stwierdzenie, że jest to najbliższy memu sercu lub najlepszy film roku brzmi dosyć patetycznie, ale naprawdę pasuje do wartości, jaką obraz przedstawia. Mimo zaburzonego operowania czasem, przestrzenią i narracją i mimo wyczuwalnej silnej ingerencji reżysera w ostateczny kształt całości "Synekdocha, Nowy Jork" jest owocem wielkiej wrażliwości, a jednocześnie wyrazem niezwykłej świadomości twórczej. Jest ekstrawagancko abstrakcyjny, choć jednocześnie powiązany z tym, co tu i teraz".

"Synekdocha, Nowy Jork" jest reżyserskim debiutem cenionego pisarza CHARLIEGO KAUFMANA, który jest także w tym wypadku twórcą scenariusza. W tej roli sprawdził się wcześniej, pisząc scenariusz do m.in. "Adaptacji" i "Być jak John Malkovich", za które był nominowany do Oscara, a także do "Zakochanego bez pamięci", który przyniósł mu prestiżową statuetkę od Amerykańskiej Akademii Filmowej. Dzięki współpracy ze Spike'em Jonze'em i Michelem Gondrym, część wizualna filmu zawiera elementy charakterystyczne dla tych reżyserów, ale początkujący za kamerą Kaufman potrafił stworzyć swój niepowtarzalny styl i zbudować jedyną w swoim rodzaju atmosferę obrazu. To wszystko uzupełnione przez przyprawiającą o zawrót głowy muzykę i imponującą scenografię dają niezapomniany efekt.

Obok Philipa Seymoura Hoffmana w roli głównego bohatera, na ekranie można zobaczyć dwukrotnie nominowane do Oscara: Catherine Keener ("Być jak John Malkovich", "Capote"), Samanthę Morton ("Nasza Ameryka", "Słodki drań", "Control") i Emily Watson ("Przełamując fale", "Lewy sercowy", "Gosford Park"), a także nominowaną do Oscara i Złotego Globu Michelle Williams ("Dróżnik", "Tajemnica Brokeback Mountain", "Wyspa tajemnic"). Walczący o Złotą Palmę na festiwalu w Cannes obraz Kaufmana zdobył m.in. dwie nagrody Independent Spirit Awards.
Synekdocha, Nowy Jork
reżyseria:
USA, 2008
Życie reżysera teatralnego Cadena Cotarda (Philip Seymour Hoffman) jest dla niego udręką i źródłem coraz boleśniejszych doznań. Opuszcza go żona (Catherine Keener), która razem z ich córką Olive (Sadie Goldstein) udaje się do Berlina, gdzie widzi dla siebie możliwość lepszego życia.
komediodramat
Synekdocha, Nowy Jork
4,8 5 1 17