PREMIERA

2008.12.09

CANAL+ PREMIUM

SZALEŃCY

Polska, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 83 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dwóch pacjentów (Dariusz Majchrzak i Andrzej Nejman) ucieka ze szpitala psychiatrycznego. Są przekonani, że poza murami lecznicy mają do wypełnienia bardzo ważną misję - muszą uregulować zaciągnięty przez jednego z nich dług. Na wolności stają twarzą w twarz z "prawdziwym życiem" oraz ludźmi, którzy tylko z pozoru wydają się w pełni władz umysłowych.

"Szaleńcy" są reżyserskim debiutem cenionego scenarzysty i operatora PAWŁA WENDORFFA, który zdobywał doświadczenia m.in. jako autor scenariusza i zdjęć do filmu "Czarne słońca" Jerzego Zalewskiego oraz jako producent i operator znanych widzom dobrze przyjętych produkcji niezależnych Ryszarda Macieja Nyczki, jak "Kobieta z papugą na ramieniu", "Siedem przystanków na drodze do raju", "Mało upalne lato" i "Fortuna czyha w lesie". O pomyśle na "Szaleńców" Wendorff mówił: "Pierwszą inspiracją było zachowanie kilku moich kolegów ze szkoły filmowej. Później zacząłem rozglądać się szerzej i dokładniej. Okazało się, że nie tylko szkoła filmowa produkuje szaleńców. W pewnym momencie doszło do tego, że gdzie nie spojrzałem, tam było dziwnie, czasem nawet bardzo. Pomyślałem sobie: Jest nieźle?". Tytułowi bohaterowie także próbują odnaleźć odpowiedź na to pytanie, zmagając się ze światem, którym podobno rządzą uporządkowane reguły. Z konfrontacji z nim wynika cała masa komicznych sytuacji.

"Szaleńcy" na początku byli realizowani metodami typowymi dla produkcji offowych. Dość wspomnieć, że aktorzy i część ekipy pracowała za darmo, aby nie obciążać skromnego budżetu filmu. W takich warunkach powstała pierwsza wersja obrazu zaprezentowana na festiwalu w Gdyni w 2004 roku. Komedia o parze szaleńców usiłujących odnaleźć się w świecie poza szpitalnymi murami, zwróciła uwagę spółki producenckiej Wytwórnia Pozytywna. Przy jej finansowym wsparciu Wendorff stworzył nową wersję filmu, w której zmianie uległ montaż, czołówka oraz ścieżka dźwiękowa, na którą kilka kompozycji napisał Kazik Staszewski. Poddani szeregowi przeróbek "Szaleńcy" wzięli udział w blisko dwudziestu festiwalach i przeglądach filmowych w Polsce (m.in. Era Nowe Horyzonty i Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu) i za granicą (m.in. w Szwecji, Holandii, Irlandii, Indiach). Reżyserski debiut Wendorffa spotkał się z przychylnością krytyków. "Film ma konstrukcję szkatułkową. Ukazany na ekranie świat jest pełen murów, krat, strażników, sanitariuszy i kaftanów bezpieczeństwa. W dodatku śmieszy absurdem: dawno nie słyszałam w kinie polskim tak zabawnych tekstów" - pisała recenzentka magazynu "Kino".

WASZE OPINIE

y0gurt

Nie zgadzam sie z Waszą opinią, wg mnie film jest super. Koncepcyjnie przypomina mi "Rejs". W każdym razie zobaczyć warto.

Jamal

Zgadzam sie z Twoja oceną. Miało być smiesznie i moze i było ale bardzo sporadycznie. Szkoda czasu.

dezerter

Niestety dla tego filmu - C+ emitował niedawno inne produkcje offowe (chodzi mi o filmy Matwiejczyka "Ugór" i "Krew z nosa") i na tle konkurencji - "Szaleńcy" wypadają bardzo słabo. Dziwię się,że ten film zdobył jakąś nagrodę - i w efekcie czego znalazła się kasa na jego profesjonalny montaż i wszedł on do kinowej dystrybucji.
Z zamierzania miało być śmiesznie, ale nie było... a jeśli już - to bardzo rzadko. Odniosłem wrażenie, że twórca filmu miał tylko kilka pomysłów na pewne sceny, a nie na pełnometrażowy film.
Poza tym odniosłem wrażenie, że autor chciał nam coś przekazać - że niby świat jest conajmniej tak szalony jak ten za murami zakładu psychiatrycznego. Problerm w tym, że ten przekaz wydał mi się mało przekonywujący. Jednym słowem - nierówny i mało śmieszny film, który ani nie bawi ani nie intryguje. Szkoda...
SZALEŃCY
reżyseria:
Polska, 2005
Dwóch pacjentów (Dariusz Majchrzak i Andrzej Nejman) ucieka ze szpitala psychiatrycznego. Są przekonani, że poza murami lecznicy mają do wypełnienia bardzo ważną misję - muszą uregulować zaciągnięty przez jednego z nich dług. Na wolności stają twarzą w twarz z "prawdziwym życiem" oraz ludźmi, którzy tylko z pozoru wydają się w pełni władz umysłowych.
komedia
SZALEŃCY
3,3 5 1 12