PREMIERA

2007.12.03

CANAL+ PREMIUM

SZALONA ODWAGA

Courage Under Fire

USA, 1996

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Operacja "Pustynna burza". Pułkownik Nathaniel Serling (Denzel Washington) dowodzi oddziałem, biorącym udział w bezpośrednim starciu z Irakijczykami. Jeden z jego żołnierzy mylnie identyfikuje wroga.

Serling, opierając się na jego informacjach, wydaje rozkaz otwarcia ognia do amerykańskiego czołgu. W zaatakowanej jednostce ginie przyjaciel pułkownika. Serling nie potrafi sobie poradzić z wyrzutami sumienia, jednak jego zwierzchnik, generał Harshberg (Michael Moriarty), tuszuje tę tragiczną pomyłkę i odsyła pułkownika do kraju. Po powrocie z frontu Serling przeżywa psychiczny kryzys, rzuca się wir pracy i odsuwa od żony (Regina Taylor). Dostaje rozkaz zbadania okoliczności śmierci kapitan Karen Walden (Meg Ryan), która podczas operacji "Pustynna burza" dowodziła ekipą jednego z helikopterów. Walden, jako pierwsza kobieta w historii, ma zostać odznaczona Medalem Honoru. Podczas dochodzenia Serling natrafia jednak na sprzeczne informacje. Odkrywa trzy różne wersje wydarzeń, które stawiają jej śmierć w zupełnie innym świetle. W obliczu nowych faktów Serling nabiera wątpliwości, czy kapitan zasługuje na najwyższe odznaczenie wojskowe w USA.

"Pierwszy film inspirowany operacją "Pustynna Burza" nie zajmuje się irackim przeciwnikiem Amerykanów. Wojna jest tu nie tyle polem starcia dwu wrogich sobie sił, ile surowym egzaminem ludzkich postaw w obliczu próby ognia" - pisała po premierze filmu "Gazeta Wyborcza". Pretekstem dla nagrodzonego Lone Star Film & Television Award scenariusza były autentyczne wydarzenia z 3 października 1993 roku, kiedy to nad Mogadiszem, stolicą Somalii, zestrzelony został amerykański helikopter Black Hawk. Nalot na Somalijczyków zmienił się wówczas w krwawą bitwę, która dla dwóch żołnierzy USA zakończyła się przyznaniem prestiżowego Medalu Honoru. Kulisy tych wydarzeń drobiazgowo odtworzono w filmie "Helikopter w ogniu" Ridleya Scotta.

EDWARD ZWICK, nagrodzony jako producent "Zakochanego Szekspira" Oscarem i BAFTĄ, twórca takich filmów, jak "Wichry namiętności", "Chwała", "Ostatni Samuraj" czy "Krwawy diament", obmyślając fabularną strukturę "Szalonej odwagi" inspirował się "Rashomonem" Kurosawy.

Główną rolę powierzył sprawdzonemu przez siebie na planie "Chwały" i "Stanu oblężenia" Denzelowi Washingtonowi, który za rolę załamanego tragedią pułkownika otrzymał Image Award, Lone Star Film & Television Award oraz nagrodę Southeastern Film Critics Association. Partnerowała mu w licznych retrospektywach Meg Ryan, dotychczas kojarzona niemal wyłącznie z gatunkiem komedii romantycznej. To właśnie jej przemyślana kreacja najbardziej zaskoczyła krytyków. Świetnym warsztatem popisał się również obsadzony w drugoplanowej roli Lou Diamond Phillips oraz Matt Damon, który dla "Szalonej odwagi" zrzucił 40 funtów. Głodówka doprowadziła zresztą aktora do wycieńczenia organizmu, co z kolei zaowocowało długim leczeniem po zakończeniu zdjęć. Trud Damona nie poszedł jednak na marne. Jego kreację w "Szalonej odwadze" docenił sam Francis Ford Coppola, który zaproponował młodemu aktorowi główną rolę w "Zaklinaczu deszczu".

WASZE OPINIE

vaskezkrk

Mnie sie podobał , dobra gra aktorska w wykonaniu Denzela Washingtona a Meg zagrała tak dobrze że właśnie warto dla niej oglądnąć nie zagrałby nikt lepiej ,chyba :) ogladne jesli bedzie okazja raz jeszcze wiec nie taka kicha znowu .... Polecam :)

czarek

jak zwykle Danzel Washington nie zawiódł!!!

Sowarek

Słaby, druga premiera druga przeciętna. Jak napisał rocco ten film już gdzieś był. Zaprzepaszczona kreacja Meg Ryan i kreacja z wyższej półki Washingtona powodują, że oglądając film ma się bardzo różne odczucia. Daję 2/5 i gdyby nie Denzel Washington byłoby 1/5.
SZALONA ODWAGA
reżyseria:
USA, 1996
Operacja "Pustynna burza". Pułkownik Nathaniel Serling (Denzel Washington) dowodzi oddziałem, biorącym udział w bezpośrednim starciu z Irakijczykami. Jeden z jego żołnierzy mylnie identyfikuje wroga.
film akcji
SZALONA ODWAGA
3,7 5 1 22