PREMIERA

2008.07.15

CANAL+ PREMIUM

SZANSA

Polska, 1979

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film psychologiczny

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Feliks Falk ukazuje życie szkoły średniej lat 80. przez pryzmat konfliktu i rywalizacji dwóch nauczycieli, historyka i wuefisty.

Do liceum w małym mieście dołącza nauczyciel wychowania fizycznego Janota (Krzysztof Zaleski). Jako człowiek ambitny, postanawia udowodnić, że jego przedmiot jest równie ważny i wymagający jak inne. Zakłada drużynę piłki ręcznej, zaprasza uczniów na zajęcia popołudniowe, stara się o brakujący sprzęt. Wszystko to sprawia, że nienajlepsza dotąd opinia ogólniaka poprawia się, a Janota zyskuje przychylność dyrektora i sympatię pozostałych pedagogów. Uczniowie coraz więcej czasu spędzają na treningach, zaniedbując przez to jednak inne przedmioty. Z czasem Janota zaczyna manipulować drużyną, dopuszcza się szantażu, a jednego z chłopców czyni donosicielem. Tymczasem zbliża się szkolna uroczystość, na której nauczyciel historii Ejmont (Jerzy Stuhr) planuje od dłuższego czasu wystawić przedstawienie. Próby nie mogą odbywać się regularnie, bo uczniowie pochłonięci są treningami sportowymi. Zapada decyzja, by przedstawienie odwołać na rzecz spartakiady. Historyk próbuje walczyć, jednak pozostali nauczyciele stają po stronie trenera. Gdy sytuacja w szkole wydaje się przesądzona, Ejmont dowiaduje się o czymś, co całkowicie zmienia bieg wydarzeń.

"Szansa" to wyróżniony na MFF w Locarno wielowymiarowy obraz konfliktu dwóch postaw. Trener reprezentuje bezwzględną ambicję i ukierunkowanie na sukces, podczas gdy historyk propaguje metody demokratyczne i promuje indywidualne myślenie. Jak przystało na FELIKSA FALKA, aspekt psychologiczny postaci, ich motywacje i priorytety są głęboko zarysowane. Twórca legendarnego "Wodzireja", a zarazem jeden z najbardziej cenionych polskich reżyserów w większości swoich obrazów krytycznie, a często w sposób oskarżycielski wypowiada się o opisywanych sytuacjach społecznych. W rolę Ejmonta wcielił się Jerzy Stuhr, który w 1979 roku odebrał 2 nagrody aktorskie w Gdyni: za rolę w "Szansie" oraz za kreację Filipa Mosza w "Amatorze" Kieślowskiego.
SZANSA
reżyseria:
Polska, 1979
Feliks Falk ukazuje życie szkoły średniej lat 80. przez pryzmat konfliktu i rywalizacji dwóch nauczycieli, historyka i wuefisty.
film psychologiczny
SZANSA
4,0 5 1 24