PREMIERA

2004.11.20

CANAL+ PREMIUM

SZARADA

Charade

USA, 1963

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia szpiegowska

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Audrey Hepburn i Cary Grant w sensacyjnej komedii w hitchcockowskim stylu - "Szarada" to nieśmiertelny klasyk, hollywoodzkie kino w najlepszym wydaniu.

Regina (Audrey Hepburn) mieszka w Paryżu, pracuje jako tłumaczka dla ONZ i właśnie szykuje się do rozwodu ze znacznie starszym mężem. Bohaterka nie zdąży jednak zrealizować rozwodowych planów, ponieważ małżonek zostaje zamordowany. Regina zawsze miała wrażenie, że słabo znała człowieka, za którego wyszła. I rzeczywiście, po śmierci męża okazuje się, że nie wiedziała o nim wielu rzeczy - na przykład tego, że podczas wojny ukradł należące do armii warte fortunę złoto. Co więcej, nieboszczyk oszukał przy okazji wspólników w kradzieży. Teraz trzej dawni kamraci złodzieja pojawiają się w Paryżu i zaczynają śledzić Reginę. Bandyci są przekonani, że wdowa wie, gdzie ukryte są pieniądze. Niespodziewanie przestraszonej bohaterce spieszy z pomocą tajemniczy obcy mężczyzna przedstawiający się jako Peter Joshua (Cary Grant). Motywy działania tego pociągającego, acz zagadkowego osobnika są nieznane - podobnie zresztą jak jego prawdziwa tożsamość.

Scenariusz "Szarady" to historia w guście Hitchcocka: oto zwyczajna (jeżeli nie liczyć nieprzeciętnej urody) kobieta zostaje mimo woli wciągnięta w skomplikowaną, niebezpieczną i awanturniczą intrygę. Ale reżyser STANLEY DONEN, filmowiec wsławiony musicalem "Deszczowa piosenka", nie jest Hitchcockiem, a "Szarada" tylko pozornie jest kryminalnym thrillerem. W rzeczywistości konwencja filmu bliższa jest ulubionemu gatunkowi Donena, romantycznej komedii. Obsada jest olśniewająca, Audrey Hepburn, i sześćdziesięcioletni już, ale wciąż zachowujący urodę amanta, Cary Grant tworzą niezapomniany duet, a na drugim planie towarzyszą im między innymi młody Walter Matthau, ikona westernu James Coburn oraz George Kennedy. Muzykę napisał Henry Mancini , jazzman i autor nieśmiertelnego tematu przewodniego z "Różowej pantery". Błyskotliwa, lekka, elegancka, zaprawiona odrobiną napięcia i czarnego humoru "Szarada" to jeden z wielkich rozrywkowych klasyków lat 60. Jeżeli niektórzy kinomani z nostalgią wspominają dawne Hollywood, to właśnie za sprawą takich filmów, jak obraz Stanleya Donena.
SZARADA
reżyseria:
USA, 1963
Audrey Hepburn i Cary Grant w sensacyjnej komedii w hitchcockowskim stylu - "Szarada" to nieśmiertelny klasyk, hollywoodzkie kino w najlepszym wydaniu.
komedia szpiegowska
SZARADA
4,6 5 1 69