PREMIERA

2011.06.14

CANAL+ PREMIUM

Szczęśliwe zakończenie

Les derniers jours du monde

Francja, 2009

,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: science fiction

czas trwania: 129 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 2016, nadchodzi apokalipsa. Nie do końca wiadomo, czy powodem katastrofy jest wielkie trzęsieni ziemi, śmiertelny wirus, czy może bomba atomowa zrzucona na Moskwę.

W tak tragicznych okolicznościach Robinson Laborde (Mathieu Amalric) wyrusza na poszukiwanie egzotycznej piękności, Laetitii (Omahyra Mota) - kobiety, która skradła jego serce. To dla niej, jeszcze przed końcem świata, opuszcza swoją żonę Chloé (Karin Viard). Pędzony szaleńczym uczuciem mężczyzna, nie zważając na panikę i śmierć szerzącą się wokół, odbywa niezwykłą podróż w pogoni za ukochaną. Z Biarritz, gdzie poznał Laetitię i zerwał z Chloé, brnie do Pampeluny w północnej Hiszpanii. Następnie udaje się do Tuluzy, która wskutek zniszczenia Paryża zostaje nową stolicą Francji. Trafia także do Tajpej. Po drodze Robinson nawiązuje przelotne romanse, m.in. z byłą kochanką własnego ojca (Catherine Frot), tajemniczą Iris (Clotilde Hesme), a nawet ze swym wieloletnim przyjacielem, śpiewakiem operowym Théo (Sergi López).

Prezentowane w konkursie głównym na festiwalu w Locarno "Szczęśliwe zakończenie" to zaskakujący film autorstwa braci ARNAUDA i JEANA-MARIE LARRIEU. Scenariusz powstał jako luźna adaptacja powieści francuskiego pisarza Dominique'a Nogueza. W zabawny i mocno absurdalny sposób opowiada o tym, jak ostatniego dnia istnienia świata ludzie zbierają się na odwagę, by podążyć za skrywanymi na co dzień pragnieniami. Podczas gdy na ulicach mnożą się ciała padających jak muchy ludzi, niektórzy przeżywają najbardziej płomienne romanse, sączą dobre wino i chadzają do opery. Dla nominowanych do Złotej Palmy za "Kochać albo malować" braci Larrieu była to okazja do sprawdzenia się w kinie innym, niż dotychczas. Zadebiutowali filmem "Prawdziwy mężczyzna", który wniósł świeży powiew do gatunku komedii romantycznej. Na koncie mają również bliską burlesce "Wyprawę w Pireneje". Ich najnowsza produkcja została zrealizowana z hollywoodzkim rozmachem. Po raz pierwszy kręcili film drogi, pierwszy raz pojawiło się tylu bohaterów i scen typowych dla obrazów katastroficznych.

W roli głównej wystąpił Mathieu Amalric, laureat Cezara za kreację w "Motylu i skafandrze", czarny charakter z "007 Quantum of Solace". U jego boku pojawiła się modelka Omahyra Mota ("X-Men: Ostatni bastion") oraz hiszpański aktor Sergi López ("Labirynt Fauna", "Ricky").

WASZE OPINIE

gonia1708

Film taki sobie , nudnawy i nie prawdziwy ja liczyłam na coś lepszego :(

Blue-Grey

Dzieło - moim zdaniem - nieudane, dziwaczne i absurdalne. Nawet jeśli ta absurdalność jest zamierzona przez autorów, to i tak te dwie filmowe godziny uważam za stracone. Jedyną korzyścią są pocztówkowe krajobrazy Europy.
Jednakże - niestety - ostatnia historia ze zmutowaną bakterią EHEC udowadnia, że najbardziej koszmarne i przerażające absurdy mogą się wkradać do naszej pozornie poukładanej rzeczywistości.
Szczęśliwe zakończenie
Francja, 2009
Rok 2016, nadchodzi apokalipsa. Nie do końca wiadomo, czy powodem katastrofy jest wielkie trzęsieni ziemi, śmiertelny wirus, czy może bomba atomowa zrzucona na Moskwę.
science fiction
Szczęśliwe zakończenie
4,5 5 1 8