PREMIERA

2011.12.30

CANAL+ PREMIUM

Szczęśliwy dzień

One Fine Day

USA, 1996

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kobieta po przejściach i mężczyzna z przeszłością: Melanie Parker (Michelle Pfeiffer) i Jack Taylor (George Clooney). Ona, zdolna pani architekt, samotnie wychowuje kilkuletniego Sammy'ego (Alex D. Linz).

On, dziennikarz popularnej nowojorskiej gazety "Daily News", ma kilkuletnią córeczkę Maggie (Mea Whitman), którą do tej pory zajmowała się jego była żona. Pewnego ranka mama dziewczynki oddaje ją pod opiekę Jackowi, informując że wyjeżdża na miesiąc miodowy. Jack dostaje wraz z dzieckiem telefon do Melanie, której syn chodzi wraz z Maggie do klasy. Melanie ma podać Jackowi plan lekcji i wyjaśnić sprawy organizacyjne dotyczące szkolnej wycieczki. Dzień rozpoczyna się bardzo niefortunnie: Jack sprawia, że cała czwórka spóźnia się na statek, którym klasa odpływa na rejs. Teraz zajęty aferą polityczną Jack i Melanie, która ma tego dnia ważne spotkanie służbowe, muszą jakoś zaopiekować się dzieciakami.

Nominowany do Oscara i Złotego Globu za najlepszą piosenkę "Szczęśliwy dzień" to obraz niezależnego twórcy, MICHAELA HOFFMANA, który tuż przed nim zrealizował dramat "Czas przemian" z Robertem Downeyem Jr., Samem Neillem i Meg Ryan. Film ten znalazł się w konkursie głównym berlińskiego festiwalu i zdobył dwa Oscary. Jeszcze wcześniej, w 1987 roku, "W pogoni za szczęściem" Hoffmana walczyło o nagrodę główną na festiwalu Sundance. Po "Szczęśliwym dniu" na reżysera zwrócili uwagę wielcy producenci Hollywood, dzięki czemu udało mu się zrealizować "Sen nocy letniej" w iście gwiazdorskiej obsadzie: Kevine Kline, Michelle Pfeiffer, Rupert Everett, Stanley Tucci i Calista Flockhart.

W styczniu 2012 widzowie CANAL+ będą zaś mogli zobaczyć jego "Ostatnią stację" Z Helen Mirren w roli żony Lwa Tołstoja, walczącej o prawo o spuściznę po mężu.

Pfeiffer, która za "Szczęśliwy dzień" otrzymała Blockbuster Entertainment Award, ma na koncie m.in. 3 nominacje do Oscara, Baftę za "Niebezpieczne związki", gdzie zagrała cnotliwą Madame De Tourvel, Złoty Glob za "Wspaniałych braci Baker" oraz nagrodę aktorską w Berlinie za "Pole miłości". Clooney z kolei, oprócz sukcesów aktorskich (Oscar i Złoty Glob za "Syrianę", drugi Złoty Glob za "Bracie, gdzie jesteś?"), zdobył też sporo laurów jako reżyser. Jego debiutancki "Niebezpieczny umysł" (Confessions of a Dangerous Mind) walczył o Independent Spirit Award, zaś szeroko dyskutowany również w Polsce "Good Night and Good Luck" zdobył m.in. 6 nominacji do Oscara, Independent Spirit Award oraz 5 nagród w Wenecji, w tym aktorską Volpi Cup dla Davida Strathairna, mistrza drugiego planu, który u Clooneya zadebiutował w roli głównej. W ostatnim czasie dużo szumu na festiwalu filmowym w Wenecji zrobiła jego najnowsza produkcja "Idy marcowe", w którym z jednej pokazuje zakłamanego kandydata na prezydenta oraz jego partię, dla której liczą się tylko pieniądze i wygrana, a z drugiej pozornie nieśmiałego i zagubionego człowieka, który prowadzi bezwzględną walkę z obłudą i manipulacją.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

Mona

Dlaczego u licha ciężkiego to robi za premierę?!!

Sowarek

Bardzo dobra komedia, a moje zdanie tak naprawdę w wypowiedzi rocco

zawiszanin

A ja mam zamiar dzisiaj oglądnąć ten film, oczywiście po wcześniejszym oglądnięciu meczu Wisła Kraków - Dyskobolia Grodzisk Groclin Wielkopolski
Szczęśliwy dzień
reżyseria:
USA, 1996
Kobieta po przejściach i mężczyzna z przeszłością: Melanie Parker (Michelle Pfeiffer) i Jack Taylor (George Clooney). Ona, zdolna pani architekt, samotnie wychowuje kilkuletniego Sammy'ego (Alex D. Linz).
komedia romantyczna
Szczęśliwy dzień
3,9 5 1 29