PREMIERA

2012.12.19

CANAL+ PREMIUM

Szczur

Rat

Irlandia/Wlk. Brytania/USA, 2000

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Doręczyciel z Dublina, Hubert Flynn (Pete Postlethwaite) wraca do domu z tradycyjnego wieczoru w pubie. Ku przerażeniu domowników, mężczyzna zamienia się w szczura.

Żona Conchita (Imelda Staunton) uważa, że to kara za dotychczasowy styl życia, podczas gdy córka Marietta (Kerry Condon) przekonuje, że nawet w takiej postaci należy traktować ojca z szacunkiem. Przypadek dostawcy staje się szybko lokalną sensacją, a pisarz Phelim Spratt (David Wilmot) namawia Flynnów na udział w napisaniu książki o transformacji Huberta, roztaczając wizję przyszłych zysków. W międzyczasie rodzina postanawia jednak wypuścić szczura na wolność, a gdy ten wraca, sprowadza księdza do odczynienia nad nim egzorcyzmów. Rytuał skutkuje i doręczyciel powraca do ludzkiej postaci. Nagle w łeb mogą wziąć plany napisania książki. Flynnowie i Phelim są więc gotowi uciec się do fortelu.

"Może i zjada larwy i żyje w klatce, ale to nadal wasz ojciec" - przekonuje swoje dzieci Conchita Flynn, kiedy głowa rodziny w niewyjaśnionych okolicznościach zamienia się w szczura. Przedziwna metamorfoza i wynikłe z niej perypetie stanowią kanwę filmu "Szczur", niekonwencjonalnej komedii rozgrywającej się w irlandzkiej scenerii. Reżyserem jest STEVE BARRON, pochodzący z Dublina filmowiec, który osiągnął międzynarodowy sukces, dzięki tytułom takim, jak "Wojownicze Źółwie Ninja", "Stożkogłowi" czy nominowany do nagrody Emmy serial "Merlin". Znakomicie rozumiejąc obyczajowość i nawyki swoich rodaków, mógł sportretować ich w krzywym zwierciadle z równie wielką dozą ironii, co wyrozumiałości. "Przezabawna, diabelsko śmieszna komedia!" - podsumowywał dzieło Barrona brytyjski "The Sunday Times". "Szczur" doczekał się dwóch nominacji do Irlandzkiej Nagrody Filmowej i Telewizyjnej IFTA, zaś krytycy chwalili występy aktorów, przede wszystkim Imeldy Staunton ("Zakochany Szekspir", "Vera Drake", cykl o Harrym Potterze) i Pete'a Postlethwaite'a ("W imię ojca", "Kroniki portowe", "Miasto złodziei").


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
Szczur
reżyseria:
Irlandia/Wlk. Brytania/USA, 2000
Doręczyciel z Dublina, Hubert Flynn (Pete Postlethwaite) wraca do domu z tradycyjnego wieczoru w pubie. Ku przerażeniu domowników, mężczyzna zamienia się w szczura.
komedia
Szczur
5,0 5 1 1