PREMIERA

2008.02.12

CANAL+ PREMIUM

SZEF WSZYSTKICH SZEFÓW

Direktoren for det hele/The Boss of It All

Dania/Szwecja, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Szef wszystkich szefów", komedia Larsa von Triera podszyta absurdalnym poczuciem humoru, to opowieść o aktorze, zaangażowanym do odegrania roli ...fikcyjnego szefa.

Ravn (Peter Gantzler) zarządza założoną przez siebie firmą. Jego pracownicy są jednak przekonani, że prawdziwym szefem jest niezbyt lubiany Svend, który w rzeczywistości w ogóle nie istnieje. Ravn wymyślił go, aby nie tłumaczyć się z niepopularnych decyzji i zaskarbić sobie sympatię pracowników. Pewnego dnia postanawia sprzedać firmę i wówczas pojawiają się problemy. Kupnem zainteresowany jest biznesmen z Islandii - Finnur (Fridrik Thor Fridriksson), ale chce rozmawiać tylko ze Svendem. Ravn postanawia wynająć bezrobotnego aktora, Kristoffera (Jens Albinus), aby podczas dobijania targu udawał Svenda. Spotkanie z Finnurem przebiega burzliwie i zostaje w końcu przerwane, co dla Kristoffera oznacza, że do następnego posiedzenia będzie musiał grać swoją rolę na co dzień. Aktor wkracza na niebezpieczny grunt, a na próbę zostaje wystawiona jego moralność.

Na samym początku filmu LARS VON TRIER oświadcza beznamiętnym głosem, że jego film jest tym razem bezpretensjonalną i bezrefleksyjną komedią, której jedynym zadaniem jest bawić. Szybko jednak widz zdaje sobie sprawę z tego, że duński mistrz zakpił z niego. Film jest bowiem komedią, ale wcale nie bezmyślną. Przeciwnie. Twórca Dogmy i tym razem, choć w innej formie, opowiada o bezwzględności systemu wobec wrażliwości i moralności, o ucieczce od odpowiedzialności i zakłamaniu świata. Niektórzy, w tym część aktorów von Triera, podejrzewali, że "Szef wszystkich szefów" jest w istocie alegorią Zentropy, firmy producenckiej von Triera, jednak sam reżyser zaprzeczał. Przyznawał za to, że nakręcił ten film tak, aby wpisać się w duńskie poczucie humoru. "Duńczycy uwielbiają słuchać, że są głupkami. Może dlatego, że to mały kraj, a ludzie są często masochistyczni. W "Królestwie" najbardziej lubili momenty, kiedy była mowa o głupich Duńczykach. Oni naprawdę uwielbiają patrzeć, jak Islandczycy krzyczą na nich i mówią te wszystkie straszne rzeczy" - opowiadał von Trier.

"Szef wszystkich szefów" jest pierwszym od wielu lat filmem, który twórca "Dogville" wyreżyserował w Danii i po duńsku. Był to jeden z powodów, dla których premiera komedii nie odbyła się w Cannes, jak miało to miejsce w przypadku większości filmów von Triera, ale podczas festiwalu w Kopenhadze. "To był nasz wybór, żeby nie brać udziału w festiwalu w Cannes. Byłem bardzo szczęśliwy, kiedy moje wcześniejsze filmy były tam prezentowane. Gilles Jacob (dyrektor MFF w Cannes) zrobił dla mnie wiele dobrego. Jednak dobrze jest czasem zrezygnować z robienia rzeczy, których nie lubisz, takich jak podróż czy festiwalowa presja. Zostałem w Danii, która jest bardzo przyjemna, zwłaszcza w maju, kiedy mogę doglądać moich warzyw"/em> - tłumaczył reżyser, laureat 6 nagród w Cannes, w tym Złotej Palmy za "Tańcząc w ciemnościach".

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Podchodziłem do tego filmu trzykrotnie. Za pierwszym razem przełączyłem po 5 min. , za drugim wyłączyli mi światło w połowie. Udało się dopiero za trzecim razem. Cóż, film był przeciętny. Najbardziej denerwowało mnie to, że reżyser użył jakiejś nowoczesnej kamery, która sama montuje, więc film wyglądał jak poszarpany. Fabuła też była taka sobie, ale od jakiegoś czasu zaczynam przekonywać się do kina skandynawskiego, więc polecam ten obraz. Ciężko wchodzi, ale satysfakcja jakaś tam jest.

Piachu

Oglądałem w kinie: mnie rozbawił, ale chyba tylko dlatego, że w języku skandynawskim mam ograniczoną percepcję :) (zabawny jest ten język i przekazywane przezeń emocje).

Nigdy bym nie powiedział, że to film Larsa...Gdyby nie on, film przeszedłby zupełnie bez echa.

Sowarek

Znowu cytuje, że kino dzieli się na cztery części:
-klapa
-szarzyzna
-dobra szarzyzna
-boskość
Film przeciętny, zwykła szarzyzna. Nie polecam
SZEF WSZYSTKICH SZEFÓW
reżyseria:
Dania/Szwecja, 2006
"Szef wszystkich szefów", komedia Larsa von Triera podszyta absurdalnym poczuciem humoru, to opowieść o aktorze, zaangażowanym do odegrania roli ...fikcyjnego szefa.
komedia
SZEF WSZYSTKICH SZEFÓW
3,3 5 1 30