PREMIERA

2006.07.22

CANAL+ PREMIUM

SZEREGOWIEC DOLOT

Valiant

Wlk. Brytania, 2005

reżyseria:

gatunek: film animowany

czas trwania: 73 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trwa II wojna światowa. Dolot jest małym leśnym gołębiem. Skromne rozmiary ciała nie świadczą jednak o równie mikrym wnętrzu. Wręcz przeciwnie - fantazji i odwagi mógłby Dolotowi pozazdrościć niejeden żołnierz, a służba w armii jest właśnie marzeniem młodziutkiego gołębia.

Nie bez problemów, ale z sukcesem Dolot wraz przyjaciółmi zaciągają się do Królewskiej Służby Gołębi Pocztowych. Do zadań elitarnej jednostki należy przenoszenie wiadomości przez Kanał La Manche dzielący Francję i Anglię. Jednak nieprzyjaciel pilnie strzeże tej powietrznej drogi - oddział Sokołów podstępnego generała Von Szpona ściga każdego, kto próbuje się tamtędy przedrzeć. Ginie wiele dzielnych Gołębi. Dolot trochę inaczej wyobrażał sobie swoją służbę. Wytrzymuje jednak wszystkie trudy ćwiczeń i wojskową dyscyplinę. Dzieje się tak również za przyczyną atrakcyjnej skrzydlatej pielęgniarki o imieniu Victoria. Tymczasem jeszcze przed zakończeniem szkolenia grupa Gołębi dostaje ważne zadanie: mają się przedostać do okupowanej Francji i nawiązać kontakt z ruchem oporu. Już po drugiej stronie Kanału La Manche skrzydlaci żołnierze wpadają w kłopoty. Jednak Dolot wraz z przyjaciółmi odważnie stawiają czoło wszelkim niebezpieczeństwom.

"Szeregowiec Dolot" to ekranizacja opowiadania George'a Webstera. Ta literacka fikcja ma swoje źródło w autentycznych wydarzeniach z czasów obu wojen światowych. Podczas I i II wojny światowej wykorzystywano gołębie do przenoszenia informacji wojskowych. Z pomocy skrzydlatych żołnierzy korzystały wszystkie rodzaje wojsk: lądowe, marynarka wojenna i lotnictwo. Zakodowany list przyczepiano najczęściej do ptasiej łapki lub grzbietu. Instynkt rzadko zawodził gołębie i przeważnie po wykonaniu zadania całe i zdrowe wracały do bazy wojskowej. Odwaga ptaków została doceniona - niektóre z nich odznaczono później Medalem Marii Dickin (zwierzęcym odpowiednikiem Krzyża Wiktorii). W pracach nad filmem opartym na dokonaniach gołębi nie mogło zabraknąć organizacji, które się nimi zajmują na codzień: The Amalgamation of Racing Pigeons i The People's Dispensary for Sick Animals. Dzięki ich zaangażowaniu filmowi bohaterowie są jeszcze bardziej autentyczni. Za produkcję filmu odpowiadał John H. Williams, współtwórca sukcesu obu części "Shreka".

"Szeregowca Dolota" zrealizowano w technice animacji komputerowej w należącej do Williamsa firmie Vanguard Animation. Produkcji od początku towarzyszyły ambitne zamierzenia: po raz pierwszy tworzony komputerowo film animowany zrealizowano w ciągu zaledwie dwóch lat, czyli w iście rekordowym tempie, w dodatku nie zwiększyło to kosztów, które wręcz o połowę zmalały. Ostatecznie budżet zamknął się w kwocie 40 milionów dolarów. Produkcja ruszyła w styczniu 2003 roku. Najpierw zaprojektowano głównych bohaterów i rozrysowano story-boardy. Przeszło pół roku później cała produkcja przeniosła się do nowopowstałego studia w Londynie, które uchodzi za najlepiej wyposażone studio animacji komputerowej w Europie. Tu nad projektem pracowało 200 animatorów pochodzących z kilkunastu różnych krajów. Jednym z nich był GARY CHAPMAN, który wkrótce został reżyserem filmu. Przy "Szeregowcu Dolocie" nie tylko projektował postaci, ale zajmował się też plenerami, akcją i muzyką. Film jest jego reżyserskim debiutem. John H. Williams oprócz obu części "Shreka" wyprodukował takie hity jak "Siedem lat w Tybecie" czy "Smoking".

Autorem muzyki do "Szeregowca Dolota" jest jeden z najbardziej cenionych kompozytorów filmowych, George Fenton, w którego imponującym dorobku są m.in. "Ghandi", "Niebezpieczne związki", "Fisher King", "Dzień świstaka" i "Masz wiadomość". O randze przedsięwzięcia świadczy też obsada dubbingu. W wersji oryginalnej głosów bohaterskim ptakom udzieliły takie sławy jak: Ewan McGregor ("Trainspotting"), John Cleese ("Latający Cyrk Monty Pythona"), Tim Curry ("Titanic"), Jim Broadbent ("Iris"), John Hurt ("Miłość i śmierć na Long Island") i Olivia Williams ("Szósty zmysł). Film nominowano do Young Artist Award w kategorii: najlepszy familijny film animowany.

WASZE OPINIE

pher

ogladalem, zart cienki, czasem na granicy dobrego smaku, czesto nudny...

BasteKSG

Naprawde swietny film. Warto zobaczyc. Ten film to nie tylko dla najmlodszych, ale takze dla tych starszych widzow.

the dark

Bardzo fajna bajka. Idealna do obejrzenia z całą rodziną. Polecam. :)
SZEREGOWIEC DOLOT
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2005
Trwa II wojna światowa. Dolot jest małym leśnym gołębiem. Skromne rozmiary ciała nie świadczą jednak o równie mikrym wnętrzu. Wręcz przeciwnie - fantazji i odwagi mógłby Dolotowi pozazdrościć niejeden żołnierz, a służba w armii jest właśnie marzeniem młodziutkiego gołębia.
film animowany
SZEREGOWIEC DOLOT
4,5 5 1 70