Paramount Pictures
  • Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2007.08.27

CANAL+ PREMIUM

SZEREGOWIEC RYAN

Saving Private Ryan

USA, 1998

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat wojenny

czas trwania: 163 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Francja, rok 1944. Podczas jednej z najsłynniejszych akcji II wojny światowej desant wojsk amerykańskich ląduje u wybrzeży Normandii. Oddział dowodzony przez kapitana Johna H. Millera (Tom Hanks) i sierżanta Horvatha (Tom Sizemore) otrzymuje nietypowy rozkaz.

Mają przedrzeć się za linię wroga, aby odszukać jednego żołnierza, szeregowca Jamesa Francisa Ryana (Matt Damon), spadochroniarza, którego wszyscy trzej bracia zginęli wcześniej w wyniku działań wojennych. Dowództwo, wydając tak ryzykowny rozkaz, pragnęło uratować choć jednego z Ryanów i w ten sposób zadośćuczynić poniesionej przez rodzinę stracie. Zadanie wydaje się niewykonalne, ale żołnierze wyruszają na poszukiwania licząc się z tym, że może to być ich ostatnia wspólna walka. Wkrótce wszyscy zaczynają nabierać wątpliwości, czy dowództwo miało prawo zmuszać ich do takiej akcji. Czy życie jednego żołnierza jest warte więcej niż osiem innych istnień?

"Dawno nie widziałem wojny pokazywanej w takim duchu, zwłaszcza przez Amerykanów. Chwilami miałem wrażenie, że oglądam kino rosyjskie w najlepszym wydaniu" - pisał o "Szeregowcu Ryanie" Tadeusz Sobolewski, który oglądał go podczas pokazu na festiwalu w Wenecji. Rzeczywiście film, nakręcony ze wspaniałym wyczuciem kadru Janusza Kamińskiego, który umiejętnie połączył kameralne ujęcia z epickim rozmachem, to jeden z najbardziej zaskakujących, ale i wiarygodnych obrazów w karierze hollywoodzkiego tuza - STEVENA SPIELBERGA. Na potrzeby produkcji scenografowie wyposażyli irlandzkie wybrzeże w niemieckie umocnienia obronne i zasieki. Na plaży zbudowano też wał z kamieni i piasku zakończony drutem kolczastym, a na szczycie urwiska wybudowano bunkry. Mundury, które noszą żołnierze zostały uszyte według projektu Joanny Johnston. Wyprodukowano ich ponad 3 tysiące, a do tego dołączyły 2 tysiące par butów. Film otrzymał 2 Złote Globy i 5 Oscarów, w tym za reżyserię dla Spielberga i za zdjęcia dla Kamińskiego, nagrodzonego już wcześniej przez Akademię za "Listę Schindlera" (1994). Obraz przyjęto entuzjastycznie nie tylko w Ameryce. W Anglii zdobył 2 BAFTY, a koło londyńskich i nowojorskich krytyków przyznało mu tytuł filmu roku. Obraz doceniono też na festiwalu w Toronto, gdzie zdobył nagrodę za reżyserię i dla najlepszego filmu. Nie wszyscy jednak podzielali zachwyt krytyków i jurorów. Amerykańskie lokalne stacje telewizyjne wchodzące w skład ABC uznały, że "Szeregowiec Ryan" jest zbyt wulgarny, aby wyemitować go w telewizji w Dniu Weterana. Nieoficjalnie wiadomo, że szefowie stacji wystraszyli się ewentualnych kar finansowych, które mogłaby nałożyć na nie Federalna Komisja Łączności.

Nagrody filmowe

Najlepszy reżyser - Steven Spielberg, film SZEREGOWIEC RYAN
Najlepsze zdjęcia, Janusz Kamiński, SZEREGOWIEC RYAN
Najlepszy dźwięk, Andy Nelson, Gary Rydstrom, Gary Summers, Ron Judkins, SZEREGOWIEC RYAN
Najlepszy montaż, Michael Kahn, SZEREGOWIEC RYAN
Najlepszy montaż dźwięku, Gary Rydstrom, Richard Hymns, SZEREGOWIEC RYAN
Najlepszy dramat, SZEREGOWIEC RYAN
Najlepszy reżyser - Steven Spielberg, film SZEREGOWIEC RYAN

WASZE OPINIE

Piachu

W tak zrealizowanym filmie nie obyło by się bez amerykańskiego heroizmu, patosu...ale dlaczego? Wymowa banalna, ale przecież nie o to tutaj chodzi. Zdjęcia, po raz pierwszy tak oddany realizm walki, również bezpośredniej - bez karabinów, dla tych elementów warto obejrzeć film. Facet nie powinien być zawiedziony; kobiecie raczej nie będzie się podobać.

Renu

Film powala w warstwie narracyjnej, wizualnej i dźwiękowej. Majstersztyk i tyle.
Oczywiscie mozna się czepiać patosu, amerykańskosci wylewającej się z butów i hełmów bohaterów ale co tam. Obraz wymiata sugestywnością i realizmem pola walki i na tym poziomie to chyba arcydzieło. Film jako całość na pewno wart polecenia dla wszystkich o mocnych nerwach.

vaskezkrk

Oj czesto juz troche ten szeregowiec ,100 razy za dużo / szkoda :)
SZEREGOWIEC RYAN
reżyseria:
USA, 1998
Francja, rok 1944. Podczas jednej z najsłynniejszych akcji II wojny światowej desant wojsk amerykańskich ląduje u wybrzeży Normandii. Oddział dowodzony przez kapitana Johna H. Millera (Tom Hanks) i sierżanta Horvatha (Tom Sizemore) otrzymuje nietypowy rozkaz.
dramat wojenny
SZEREGOWIEC RYAN
4,6 5 1 140