PREMIERA

2008.04.05

CANAL+ PREMIUM

SZKOŁA DLA DRANI

School for Scoundrels

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nowojorski parkingowy Roger (Jon Heder) jest życiowym nieudacznikiem. Cierpi na chroniczny brak pewności siebie, zżerają go kompleksy i nieśmiałość, w związku z czym nie ma powodzenia u kobiet.

Aby zmienić swoje życie i zdobyć serce Amandy (Jacinda Barrett), w której jest beznadziejnie zakochany, postanawia dołączyć do tajnej szkoły dla takich, jak on. Kurs prowadzony przez tajemniczego Dr. P. (Billy Bob Thornton) ma życiowe ofermy uczynić czarującymi draniami. Wraz z Rogerem do szkoły dołączają m.in. Walsh (Matt Walsh), który marzy, aby wyrwać się spod skrzydeł mamusi, Diego (Horatio Sanz), którego żona traktuje jak worek treningowy, oraz nieśmiały Eli (Todd Louiso), który marzy o kobiecie u swego boku. Używając niekonwencjonalnych, niekiedy nawet niebezpiecznych, ale skutecznych metod Dr P. obiecuje zamienić wszystkich w salonowe lwy. Uczy ich jak wywierać wpływ na innych, skutecznie podrywać kobiety, ale też wyprowadzić z równowagi rywali. Roger zaczyna wierzyć, że jego życie naprawdę może się zmienić, a Amanda zwróci na niego uwagę. Wtedy okazuje się, że piękna dziewczyna wpadła w oko jego "wykładowcy". Aby wygrać osobistą wojnę z Doktorem P., Roger musi skorzystać z pomocy nowo poznanych przyjaciół.

"Szkoła dla drani" to luźny remake obrazu, który w 1960 roku nakręcił pod tym samym tytułem Robert Hamer, brytyjski scenarzysta i reżyser, nagrodzony w Locarno w 1945 za horror "U progu tajemnicy". Oba filmy opierają się na powieści "School for Scoundrels or How to Win Without Actually Cheating!" Stephena Pottera. Za kamerą "Szkoły dla drani" z 2006 roku stanął TODD PHILLIPS, brooklyński reżyser i scenarzysta słynący z kontrowersyjnych pomysłów. Już podczas studiów Phillips nakręcił nagrodzony w Nowym Orleanie dokument "Hated" o dwuznacznym moralnie punk-rockowcu GG Allinie, liderze grupy Murder Junkies. Kolejny godzinny dokument "Frat House" okazał się sensacją Sundance, gdzie zdobył nagrodę jury i w San Francisco, gdzie nagrodzono go za humanistyczne wartości. W 2000 roku Phillips zadebiutował w fabule komedią "Ostra jazda", porównywaną do "American Pie". Cztery lata później nakręcił pełnometrażową wersję przygód Starsky'ego i Hutcha z Benem Stilerem i Owenem Wilsonem. Pracował również nad scenariuszem komedii "Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej" i miał zająć się jej reżyserią, ale zrezygnował z powodu różnic artystycznych po zrealizowaniu niesławnej sceny na rodeo. Phillips jest również współtwórcą Nowojorskiego Undergoundowego Festiwalu Filmowego.

W "Szkole dla drani" główną rolę zagrał Jon Heder, aktor coraz częściej angażowany do niezależnych produkcji. Polska publiczność miała okazję go oglądać m.in. w "Ostrzach chwały" z Willem Farrellem, gdzie wcielił się w drugą "połowę" męskiej pary w łyżwiarstwie figurowym. W "Szkole dla drani" Hederowi towarzyszył jako Dr P. Billy Bob Thornton, aktor, reżyser i scenarzysta (Oscar za scenariusz do "Blizn przeszłości"), a w wolnych chwilach również muzyk.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Dla mnie bomba ! Billy Bob Thorton i Jon Heder stworzyli wspaniały duet , plus w końcówce Ben Stiller. Może mało to było prawdopodobne, ale ja się świetnie bawiłem.

tufta

Ja już lwem nie będe bo jestem Tygrysem:-) Jestem tygrys piękny i gładki ale cały w zielone ciapki

Piachu

Komedia dla fanów filmów z Benem Stillerem w rolach głównych, który swoją drogą, ma swój mały udział w recenzowanym obrazie.

Kilka niezłych scen, poza tym głupkowate wypociny...
SZKOŁA DLA DRANI
reżyseria:
USA, 2006
Nowojorski parkingowy Roger (Jon Heder) jest życiowym nieudacznikiem. Cierpi na chroniczny brak pewności siebie, zżerają go kompleksy i nieśmiałość, w związku z czym nie ma powodzenia u kobiet.
komedia
SZKOŁA DLA DRANI
3,9 5 1 27