Paramount Pictures

PREMIERA

2005.08.28

CANAL+ PREMIUM

SZKOŁA ROCKA

The School of Rock

USA/Niemcy, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dewey Finn (Jack Black) to gitarzysta założonego przez siebie zespołu No Vacancy. Dewey ma dosyć swobodne podejście do uprawianego przez siebie zawodu: nie tylko notorycznie spóźnia się na próby, ale ma iście gwiazdorskie kaprysy.

Koledzy mają go w końcu dość, gdy pełen twórczego zapału przez 20 minut nie daje im dojść do głosu dając popis swojej gitarowej perfekcji. Deweyowi bardzo zależy, by jego kapela wygrała Bitwę Zespołów - miejscowy konkurs dla młodych talentów rockowych. Problem jednak w tym, że zespół nie jest już "jego" - po ostatnim solowym wybryku kumple bezpardonowo wyrzucają go z grupy. Ale na tym nie kończy się jego zła passa. Współlokator Ned Schneebly (Mike White) nalega na spłatę długu i zaległego czynszu, a Dewey jest bez grosza. Na szczęście pomaga mu przypadek. Ned zastępuje w prestiżowej szkole podstawowej Horace Green nauczyciela muzyki. Dewey odbiera telefon do niego i podając się za Neda przejmuje na sześć tygodni jego szkolne obowiązki. Dyrektorka szkoły Rosalie Mullins (Joan Cusack) początkowo podchodzi nieco sceptycznie do metod wychowawczych Deweya. Muzyk nie ma pojęcia o nauczaniu, ale na szczęście ma w sobie dość entuzjazmu, by pobudzić wyobraźnię 10-latków. Pewnego dnia wpada na pomysł, który zmienia na zawsze życie wszystkich bohaterów - w snobistycznym przybytku wiedzy zakłada zespół rockowy złożony ze swoich małych podopiecznych.

"Szkoła rocka", wielki przebój amerykańskich kin sprzed dwóch lat, to dzieło RICHARDA LINKLATERA. Reżyser-samouk ma w dorobku tak głośne filmy, jak "Uczniowska balanga", "Przed wschodem słońca" (Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie'95), "Na przedmieściach" czy ostatnio "Przed zachodem słońca". Scenariusz do "Szkoły rocka" wyszedł spod pióra odtwórcy roli Neda - Mike'a White'a ("Żony ze Stepford"), scenarzysty m.in. "Życiowych rozterek" oraz seriali "Jezioro marzeń" i "Pasadena". W postać Deweya wcielił się pamiętany z filmów "Koszmar następnego lata", "Płytki facet" oraz "Przeboje i podboje" Jack Black. Aktor, podobnie jak jego bohater, jest piosenkarzem, kompozytorem i gitarzystą w zespole Tenacious D. W "Szkole rocka" pojawia się również dwukrotnie nominowana do Oscara ("Pracująca dziewczyna" i "Przodem do tyłu") Joan Cusack ("Dziewięć miesięcy", "Uciekająca panna młoda", "Mama na obcasach"). Wśród wyróżnień, które zdobył film są m.in. British Comedy Award'04 za komedię roku, BMI Film Music Award'04 za muzykę, Young Artist Award'04 za film roku oraz MTV Movie Award'04 za kreację Jacka Blacka.

WASZE OPINIE

kachna

dawno nie widziałam takiego gniotu. okropność! totalna strata czasu

elmo

Końcówka filmu jest wyjebistaaaaa! :-)

Orton

Jeedna z najlepszych komedii 2003 roku jeśli nie najlepsza.
Świetny Jack Black, a przede wszystkim znakomita ścieżka dźwiękowa, (mamy tutaj takich wykonawców jak the Doors, Led Zeppelin, The Who, AC/DC i wielu innych znakomitych), która przypomina trochę tą z kultowej komedii Linklatera pt."Uczniowska balanga", tam nawet było jeszcze lepiej pod względem muzy. Szkoła rocka nie posiada głupich i niewybrednych żartów które potrafią śmieszyć do łez, ale jest to bardzo przyjemna film dla wszystkich i lektura obowiązkowa dla fanów rocka :). Szkoda że Linklater jest tak mało znany w Polsce, a to przecież świetny reżyser...
SZKOŁA ROCKA
reżyseria:
USA/Niemcy, 2003
Dewey Finn (Jack Black) to gitarzysta założonego przez siebie zespołu No Vacancy. Dewey ma dosyć swobodne podejście do uprawianego przez siebie zawodu: nie tylko notorycznie spóźnia się na próby, ale ma iście gwiazdorskie kaprysy.
komedia
SZKOŁA ROCKA
4,3 5 1 66