PREMIERA

2008.10.28

CANAL+ PREMIUM

SZKOLNY CHWYT

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nominowany do Oscara Ryan Gosling w roli charyzmatycznego nauczyciela, który musi zmierzyć się z rzeczywistością. Film okrzyknięty przez amerykańską krytykę jednym z dziesięciu najlepszych obrazów 2006 roku.

Dan Dunne (Ryan Gosling) pracuje jako nauczyciel historii w jednej ze szkół nowojorskiego Brooklynu i jako pedagog odnosi duże sukcesy. Jego uczniowie to w większości przedstawiciele społeczności murzyńskiej i hiszpańskiej, pomiędzy którymi dochodzi do spięć na tle narodowościowym i rasowym. Danowi udaje się jednak w trakcie zajęć utrzymać dyscyplinę. Zamiast wkuwania dat uczy samodzielnego myślenia, analizowania i stawiania hipotez. Jest ulubieńcem uczniów, ich autorytetem i przyjacielem. Poza szkołą nie radzi sobie jednak już tak dobrze. Od lat jest uzależniony od narkotyków. Zdaje sobie sprawę, że gdyby jego tajemnica wyszła na jaw, nie tylko straciłby pozycję mentora, ale w ogóle podważył ich wiarę w ludzi. Pewnego dnia obawy Dana sprawdzają się. Jedna z uczennic, trzynastoletnia Drey (Shareeka Epps), znajoma miejscowego dilera, przyłapuje go na paleniu cracku. Skandal jednak nie wybucha. Zamiast niego między nauczycielem a młodszą o kilkanaście lat uczennicą rodzi się dziwna relacja przypominająca przyjaźń, ale też uzależniająca ich wzajemnie od siebie.

Pełnometrażowy debiut kalifornijskiego reżysera RYANA FLECKA jest rozwinięciem historii, którą filmowiec opowiedział w 2004 roku w krótkim filmie "Gowanus, Brooklyn". "Gowanus..." odniósł zresztą bezsprzeczny sukces - otrzymał nagrodę główną za film krótkometrażowy podczas Sundance, nagrodę specjalną na Boston Independent Film Festival oraz statuetkę na Aspen Shortsfest. Wówczas czarnoskórą Drey również zagrała Shareeka Epps, ale towarzyszył jej mało znany aktor Matt Kerr. Tym razem Fleck zaprosił do współpracy charyzmatycznego Ryana Goslinga, niezapomnianego po szokującym, nagrodzonym na festiwalu Sundance "Fanatyku" Henry'ego Beana i "Pamiętniku" Nicka Cassavetesa. Grając Dana Gosling miał zaledwie 25 lat (postać została dla niego o kilka lat odmłodzona), ale zmierzył się z rolą w najwyższym stylu, za co Akademia z Los Angeles uhonorowała go nominacją do Oscara.

"Szkolny chwyt" (oryginalny tytuł "Half Nelson" oznacza jeden z chwytów stosowanych w zapasach) został zrealizowany za jedyne 700 tysięcy dolarów, a zdjęcia trwały zaledwie 23 dni. Poza jedną sceną w mieszkaniu Dana, gdzie został wykorzystany statyw, cały film został nakręcony kamerą z ręki. Obraz nie trafił na ekrany polskich kin, tymczasem został uznany przez krytykę amerykańską za jeden z dziesięciu najlepszych filmów 2006 roku. Poza nominacją do Oscara dla Ryana Goslinga, obraz wyróżniono m.in. 2 Independent Spirit Awards dla pary głównych aktorów, specjalną nagrodą jury w Locarno, oraz ponad 20 innymi wyróżnieniami, w tym od krytyków z Dallas, Bostonu i Nowego Jorku oraz na festiwalach w Filadelfii, San Francisco, Seattle i Sztokholmie.

WASZE OPINIE

keke

Zamiast wkuwania dat uczy samodzielnego myślenia, analizowania i stawiania hipotez.

Że niby wkuwanie dat to taki synonim głupiego nauczania historii? Historia, jak każda nauka, wymaga zapamiętywania faktów. Data jest infrmacją o czasie. Mamy mówić, że powstanie warszawskie było "pewnego razu", rozbiory Polski były dawno, dawno temu? Czemu zapamiętywanie dat ma być w sprzeczności z samodzielnym myśleniem i stawianiem hipotez? Jeżeli nie lubimy uczyć się na pamięć, to niech lekarze nie znają nazw kości, policjanci przepisów prawa, kierowcy znaków drogowych. Brawo. daleko zajdziemy.

Proszę nie poniewierać datami. Stawiam hipotezę - po samodzielnym przemyśleniu i przeanalizowaniu sprawy, że autor tej recenzji nie popisał się. Pozdrawiam.

Bartolomeusz

Jeden z lepszych filmów jakie udało mi się zobaczyć. Naprawdę dobre kino, głównie za sprawą gry Ryana Goslinga i Shareeki Epps. To jest o tyle dziwne , że pomimo braku jakieś większej akcji, film ogląda się go z zaciekawieniem. Historia o uzależnieniu i życiowej beznadziejności. Warto obejrzeć.

pedro

Bardzo dobry film. Ryan Gosling - rewelacja !!!Polecam !!!
SZKOLNY CHWYT
reżyseria:
USA, 2006
Nominowany do Oscara Ryan Gosling w roli charyzmatycznego nauczyciela, który musi zmierzyć się z rzeczywistością. Film okrzyknięty przez amerykańską krytykę jednym z dziesięciu najlepszych obrazów 2006 roku.
dramat obyczajowy
SZKOLNY CHWYT
4,7 5 1 59