PREMIERA

2007.07.04

CANAL+ PREMIUM

SZÓSTY MECZ

Game 6

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 80 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dramaturg Nicky Rogan (Michael Keaton) oczekuje premiery swojej sztuki, która według licznych opinii jest najlepszą w jego karierze.

Kiedy jednak okazuje się, że premierowe przedstawienie na Broadwayu ma odbyć się tego samego dnia, co bardzo ważny, szósty mecz Red Soxów w Pucharze Świata z 1986 roku, Nicky decyduje się zamiast w teatrze zasiąść na trybunach i wspierać ukochaną drużynę. Na premierę sztuki dociera tymczasem bezwzględny krytyk Steven Schwimmer (Robert Downey Jr.), który jedną niepochlebną recenzją potrafi spowodować natychmiastową sceniczną śmierć sztuki.

"Szósty mecz" to film MICHAELA HOFFMANA, który uznanie krytyków zdobył takimi obrazami, jak prezentowany w Berlinie "Czas przemian" (1995), walczący o główną nagrodę na festiwalu Sundance "W pogoni za szczęściem" (1987) z Meg Ryan i Kieferem Sutherlandem czy nagrodzone w Vancouver "Niektóre dziewczyny" (1988), jeden z pierwszych filmów Jennifer Connelly docenionej już wówczas po roli w "Labiryncie" (1986) Jima Hensona.

W "Szóstym meczu" główną rolę zagrał Michael Keaton, który oprócz tytułowej roli w "Batmanie" i "Powrocie Batmana", ma w dorobku kreacje w takich filmach, jak "Wiele hałasu o nic" (1993) Kennetha Branagha, "Gra o życie" (1993) Bruce'a Joela Rubina, w którym zagrał z Nicole Kidman czy telewizyjny "Na żywo z Bagdadu" (2002) Micka Jacksona, za który otrzymał nominację do Złotego Globu. Co ciekawe, Keaton naprawdę nazywa się Michael Douglas i aby nie być mylonym z synem Kirka, od początku kariery używa pseudonimu. Nieprzypadkowo zresztą wybrał to właśnie nazwisko. Chciał w ten sposób złożyć hołd Diane Keaton, laureatce Oscara za rolę w "Annie Hall", co miało być dla Michaela dobrą wróżbą.

Na planie "Szóstego meczu" towarzyszył mu m.in. Robert Downey Jr, który karierę na ekranie rozpoczął już w wieku 5 lat. Jego ojciec, również Robert, był znanym niezależnym reżyserem i to w jego filmie "Pound" Downey Jr. zadebiutował. Choć ostatnio głośno jest o nim głównie z powodu uzależnienia od narkotyków (twierdzi, że kiedy miał zaledwie 8 lat ojciec po raz pierwszy poczęstował go marihuaną), swego czasu uważany był za jeden z najlepiej zapowiadających się hollywoodzkich talentów. W 1992 roku otrzymał nominację do Oscara i nagrodę BAFTA za tytułową rolę w "Chaplinie" Richarda Attenborougha, a rok później wraz z całą obsadą "Na skróty" Roberta Altmana otrzymał nagrodę aktorską w Wenecji. Za kreację w kultowym serialu "Ally McBeal" odebrał Złoty Glob, ale niedługo później musiał opuścić serial po tym, jak producent spotkał go włóczącego się po mieście pod wpływem kokainy. Dziś Downey Jr. powoli powraca do aktorstwa i normalnego życia. Jego kreacja we "Wszystkich twoich świętych" (2006) Dito Montiela została nagrodzona na festiwalu Sundance.
SZÓSTY MECZ
reżyseria:
USA, 2005
Dramaturg Nicky Rogan (Michael Keaton) oczekuje premiery swojej sztuki, która według licznych opinii jest najlepszą w jego karierze.
komediodramat
SZÓSTY MECZ
3,3 5 1 9