PREMIERA

2012.09.29

CANAL+ PREMIUM

Szpieg

Tinker Tailor Soldier Spy

Francja/Wlk. Brytania/Niemcy, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller szpiegowski

czas trwania: 122 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1973, środek zimnej wojny. Kontroler (John Hurt), szef brytyjskiego wywiadu MI6, zwanego "Cyrkiem" jest przekonany, że Rosjanie umieścili w ścisłym kierownictwie agencji wtyczkę. Chcąc zdobyć nazwisko "kreta", wysyła do Budapesztu zaufanego agenta Jima Prideaux (Mark Strong).

Niestety Jim wpada w pułapkę wrogich służb specjalnych, a fiasko misji skutkuje zwolnieniem Kontrolera i jego bliskiego współpracownika, George'a Smileya (Gary Oldman). Przymusowa emerytura samotnego, zdradzanego przez żonę Smileya, dla którego praca w wywiadzie była wszystkim, nie trwa długo. Po interwencji na szczeblu rządowym zostaje przywrócony do służby z zadaniem ustalenia personaliów podwójnego agenta pracującego dla komunistów. Wśród podejrzanych są starzy znajomi z agencji - aktualny szef "Cyrku" Percy Alleline (Toby Jones), jego prawa ręka Bill Haydon (Colin Firth), a także agenci: Roy Bland (Ciarán Hinds), Toby Esterhase (David Dencik) i wreszcie sam Smiley.

Stosy dokumentów, rozmowy przypominające partie szachów, ponure wnętrza i korytarze centrali MI6, przestarzałe technologie, wytarte garnitury. Obraz brytyjskiego wywiadu, jaki wyłania się z ekranizacji powieści "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg" Johna le Carré z 1974 roku różni się diametralnie od efektownych przygód Jamesa Bonda. Zanim le Carré, a właściwie David John Moore Cornwell, rozpoczął karierę pisarską, sam był szpiegiem. Pozwoliło mu to opisywać środowisko służb specjalnych z niezrównanym autentyzmem i tworzyć pasjonujące szpiegowskie historie. Niemal każda z nich staje się łakomym kąskiem dla filmowców, by wspomnieć choćby ekranizacje "Wiernego ogrodnika" z Ralphem Fiennesem i Rachel Weisz czy "Krawca z Panamy" Johna Boormana. Należący do arcydzieł literatury szpiegowskiej "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg" doczekał się telewizyjnej adaptacji w formie 7-odcinkowego serialu jeszcze w latach 70. Idea nowego odczytania książki przypadła do gustu pisarzowi, który podchodzi do sprawy pragmatycznie. - Żyję z pisania książek i im zawdzięczam moją reputację - mam do tego stosunek osobisty. Jednak większość ludzi nie czyta książek. Dlatego też, jeśli ta historia dotrze do nich za pośrednictwem innego medium, będę zachwycony. Jeżeli to ich zachęci do kupienia książki, mój zachwyt wzrośnie dwukrotnie - mówi le Carré. Reżyserii podjął się Szwed TOMAS ALFREDSON, po raz pierwszy pracujący poza ojczyzną. Chłodny, oszczędny ton opowieści bardzo mu odpowiada, czego dowiódł w znakomicie przyjętym horrorze "Pozwól mi wejść".

Powściągliwy agent George Smiley to najbardziej rozpoznawalna postać z kart powieści le Carré. Pojawił się już w pierwszej wydanej książce autora "Budzenie zmarłych" (1961) i powracał w kilku kolejnych. Najsilniej przez lata z postacią był utożsamiany Sir Alec Guinness, który fantastycznie wcielił się w Smileya m.in. w miniserialu. W tej sytuacji przyjęcie roli przez Gary'ego Oldmana było prawdziwym aktem aktorskiej odwagi. - Bije od niego samotność i nieco okrucieństwa. Jego kreacja mnie porwała. Dzięki Gary'emu czujemy ból Smileya, dociera do nas, jak niebezpieczne jest jego życie i praca - ocenił wysiłek aktora le Carré. Z recenzją pisarza zgodziła się amerykańska Akademia Filmowa, nominując Oldmana do Oscara (dwie pozostałe nominacje zostały przyznane za scenariusz adaptowany i muzykę). Na drugim planie błyszczą równie doświadczeni i niezawodni: laureat Oscara Colin Firth ("Jak zostać królem", "Samotny mężczyzna"), John Hurt ("Midnight Express", "Człowiek słoń", "1984"), Ciarán Hinds (serial "Rzym", "Monachium"), a także młodzi gwiazdorzy: Tom Hardy ("Incepcja", "Mroczny Rycerz powstaje") i Benedict Cumberbatch (serial "Sherlock").

Stylowy, pieczołowicie odtwarzający realia połowy lat 70. "Szpieg" wzbudził zachwyt prasy na całym świecie. "Jest to jeden z niewielu filmów tak absorbujących wizualnie, każdym kadrem trafiających w sedno, że jego chłód emocjonalny dostrzega się dopiero pod koniec, kiedy wszystkie wątki zostają doprowadzone do końca, dając w efekcie kawał doskonałej rozrywki dla myślącej widowni, wymagającej od thrillerów nieco więcej" - pisała Deborah Young z "Hollywood Reporter". Uznając film za godny polecenia, Paweł Mossakowski z "Gazety Wyborczej" zauważył: "Widzowie "popcornowi" nie mają tu czego szukać. Wynudzą się - to kino dla dorosłych".


CZYTAJ TAKŻE:

"PO SKARPETKACH ICH POZNACIE" - O ESTETYCE "SZPIEGA" PISZE MAŁGORZATA SADOWSKA NA BLOGU FILMOWYM "WIDZI MI SIĘ"
ALFABET SZPIEGA
GENEZA POWSTANIA FILMU "SZPIEG"

WASZE OPINIE

pocahontas

Jeśli kochacie Colina Firtha, zachęcam do obejrzenia filmu "Wojna domowa", jeśli nie słyszeliście o nim zapraszam do recenzji: czasnafilm.blogspot.com

Jamal

To pozycja wyjątkowa w tego typu repertuarze. Mimo, że film jest dość trudny w odbiorze i pozbawiony zbędnego efekciarstwa, to został dość dobrze przyjety przez widzow. Niewiele sie juz takich filmow robi, ludzie oczekuja coraz bardziej plytkich rozrywek a tu czulismy sie momentami jak widzowie ogladajacy teatr. Wysmienita atmosfera i klimat sa dodatkowa ozdoba tego naprawdę dobrego filmu.

Blue-Grey

Wyśmienite aktorstwo, krwiste postacie, kapitalne zdjęcia Hoyte van Hoytemy, wizualny klimat rodem z mrocznego świata Franza Kafki, no i sama opowieść o bezwzględnej walce wrogich wywiadów, o ukrytej wojnie, która toczyła się na ostrzu: między wymuszonym pokojem a możliwością nuklearnej zagłady, i w której pojedynczy człowiek to tylko pionek, jednorazowy posłaniec, źródło informacji do bezlitosnego wykorzystania i wyplucia albo przypadkowa uliczna ofiara. Wszystko to pozwala mi wysoko ocenić ten film, chociaż Amerykanie nakręciliby go pewnie z większym rozmachem i efekciarskim polotem.
Szpieg
reżyseria:
Francja/Wlk. Brytania/Niemcy, 2011
Rok 1973, środek zimnej wojny. Kontroler (John Hurt), szef brytyjskiego wywiadu MI6, zwanego "Cyrkiem" jest przekonany, że Rosjanie umieścili w ścisłym kierownictwie agencji wtyczkę. Chcąc zdobyć nazwisko "kreta", wysyła do Budapesztu zaufanego agenta Jima Prideaux (Mark Strong).
thriller szpiegowski
Szpieg
4,0 5 1 18